سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری دور از انتظار نیست

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری معاون امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه به علت نوسات دمایی سرما زدگی باغات دور از انتظار نیست، گفت: در سال زراعی 1397- 1398 سرمازدگی در بعضی نقاط استان منجربه کاهش 50 درصدی فراوری محصول شد.

سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری دور از انتظار نیست

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

ابراهیم شیرانی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به گل دهی زودهنگام درختان بادام در بعضی نقاط چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: باتوجه به افزایش دما در حاشیه رودخانه زاینده رود بعضی از ارقام زودگل ده بادام مانند ارقام محلی، تلخه و سنگی شروع به گلدهی کردند، اما باتوجه به کاهش دما در چند روز اخیر پیش بینی می گردد گلدهی درختان به تعویق بیوفتد.

معاون امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه افزایش دما در سطح کشور اتفاق افتاده است، مطرح نمود: در بیش تر نقاط کشور با مشکل گلدهی زودهنگام درختان روبرو هستیم، اگر در امسال شرایط افزایش دما در فصل زمستان ادامه داشته باشد، امکان دارد ارقام درختان بادام مانند مامایی و ربیع که معمولا یک هفته دیرتر نسبت به سایر ارقام محلی به گلدهی می رسیدند، نیز دچار سرمازدگی شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر کاهش دما شکوفه دهی درختان را به تاخیر می اندازد، در بسیاری از نقاط استان باتوجه به برودت هوا درختان به گل دهی نرسیده اند، بنابراین کاهش دما در شرایط فعلی موثر است.

شیرانی با اشاره به بارش های هفته گذشته در چهارمحال و بختیاری گفت: باتوجه به کاهش بارش در زمستان امسال در بسیاری از باغات استان با پدیده خشکی باغات روبرو شده بودیم، بنابراین قبل از بارش های اخیر اطلاعیه ای مبنی بر آبیاری باغات گردو توسط کشاورزان صادر شد، اما خوشبختانه این بارش ها تا حدودی مشکل خشکیدگی باغات را مرتفع کرد.

معاون امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با تاکید براینکه سرما زدگی باغات دور از انتظار نیست، اضافه نمود: حدود یک ماه از فصل زمستان باقی مانده است، نوسانات دمایی تا یک ماه پس از شروع سال جدید در استان وجود دارد، بنابراین گرم شدن مجدد دما در هفته های آینده موجب گل دهی درختان می گردد، همچنین در ماه فروردین نیز با پدیده سرمای زودرس بهاره روبرو هستیم.

وی بیان نمود: در مناطق سردسیر چهارمحال و بختیاری نوسان دمایی کمتر است و درختان تحرکی برای شکوفه دادن نداشته اند، همچنین ارقام دیر گل ده مانند بادام شاهرودی دیرتر از سایر ارقام به گل دهی می رسد.

شیرانی با تاکید بر اینکه در سال زراعی 1398-1399 سرمازدگی خسارت چندانی را به باغات چهارمحال و بختیاری وارد نکرد، یادآور شد: اما در سال زراعی 1397- 1398 سرمازدگی در بعضی نقاط استان منجربه کاهش 50 درصدی فراوری محصول شد، علت این خسارت، سرمازدگی زودرس بهاره بود.

معاون امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه نمود: درختان برای گل دهی، احتیاج سرمایی دارند، اگر این احتیاج سرمایی رفع گردد، به نوعی احتیاج فیزیولوژی درختان رفع شده است و درخت به گل دهی می رسد.

وی با اشاره به اینکه ارقام شاهرودی در درختان بادام نسبت به ارقام محلی 20 روز دیرتر به گل دهی می رسد، شرح داد: این ارقام برای جلوگیری از سرمازدگی به کشاورزان توصیه می گردد، اما معمولا به علت اینکه ارقام مامایی در بازار تقاضای بیش تری دارند و عمدتا قیمت این نوع محصول بالاتر است، کشاورزان رغبت چندانی به کشت ارقامی مانند شاهرودی ندارند.

شیرانی در انتها گفت: در نهالستان های چهارمحال و بختیاری ارقام دیر گل ده به همراه سایر ارقام فراوری و کشت این ارقام به کشاورزان توصیه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1071

به "سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری دور از انتظار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری دور از انتظار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید