زندگی آقا کوشا پایان یافت، فُک خزر نیازمند حمایت است

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران، گروه استان ها - زهرا بهرامی: فُک خزری یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا و یگانه پستاندار دریای خزر است که در دهه های اخیر به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین المللی است.

زندگی آقا کوشا پایان یافت، فُک خزر نیازمند حمایت است

حدود هشت سال پیش (2008 میلادی) مرکز درمانی تحقیقاتی فُک خزر لنی هارت در جزیره آشوراده راه اندازی شد و با مهرماه و فرارسیدن فصل صید ماهیان، بر تعداد فک های خزری اسیرشده در تور صیادان گلستانی افزوده شده است.

چندی پیش یک فک خزری به مرکز لنی هارت رفت تا مداوا شود و همانجا نام آقا کوشا برایش انتخاب شد. اما شامگاه یکشنبه زندگی آقا کوشا پس از یک هفته درمان و دو بار شوک و احیاء توسط اعضای کلینیک تخصصی در جزیره آشوراده به خاتمه رسید. اطلاع از آخرین وضعیت درمان این فک خزری نر بهانه ای شد تا با امیر صیاد شیرازی، مسئول مرکز درمانی تحقیقاتی فُک خزر لنی هارت در جزیره آشوراده که به عنوان حامی یگانه پستاندار خزر، کارش را با مرکز هلندی به صورت تخصصی بر روی فُک خزری آغاز کرده است، به مصاحبه بنشینیم.

مصاحبهیی که باخبر تلخ مرگ آقا کوشا و زخم های فراوان و ترس در چشمان این حیوان همراه بود.

*ظاهراً چند روز قبل یک فک در تور صیادان اسیرشده، الآن وضعیت درمان کوشا در چه مرحله ای است؟

متأسفانه تلاش ها برای درمان کوشا بی نتیجه ماند و پس از دو روز بد زندگی کوشا خاتمه یافت.

*واقعاً متأسفم. امیدوار بودم خبر خوش رهاسازی کوشا را مخابره کنم. علت چه بود؟

علت اصلی مرگ کوشا عفونت ناشی از زخم قبلی روی فک و شکستگی و زخم دهانش بود که عفونت به مغزش زده بود. دو روز اول کوشا دچار ضعف عمومی بود و مشخص بود چند روز غذا نخورده است اما بعدازآنکه با تیوپ به معده اش غذا می فرستادیم کمی بهبودیافته بود.

*پس عفونت دلیل اصلی مرگ کوشاست؟

سن کوشا کم بود، به خاطر زخم ها و نخوردن غذا بدنش ضعیف شده بود و به همین دلیل نمی توانستیم آنتی بیوتیک قوی برایش استفاده کنیم چون بدنش ضعیف تر می شد. علائمی شبیه کزاز داشت و متأسفانه درمان پاسخ نداد و کوشا در ساعات خاتمهی شامگاه یکشنبه تمام کرد.

*علت مرگ کوشا را عفونت ناشی از شکستگی فَک اعلام کردید اما اشاره داشتید به اینکه بدن کوشا به واسطه زخم ها ضعیف شده بود.

بله 6 روز قبل که کوشا در تور صیادان پره در میانکاله گیرکرده بود دارای زخم های بسکمک بود. بریدگی 15 سانتی زیر گردن، زخم زیر بغل سمت چپ و شانه راست تازه بود اما مشخص بود شکستگی و زخم دهان و فک قدیمی تر بوده و حداقل یک هفته تا 10 روز قبل آسیب دیده چون هم عفونت داشت و هم کمی جوش خورده بود.

*یعنی تمام آسیب ها ناشی از گیر افتادن در تور بود؟

زخم های جدید بله اما زخم قدیمی در قسمت فَک آن خیر. ممکن است به قایق خورده باشد یا توسط صیادان آسیب دیده باشد. چون کوشا بیش از 10 ماه سن نداشت و در این سن فک ها از حیوانات بزرگ دور می شوند و در منطقه ما گله فک وجود ندارد و فقط برای غذا خوردن در منطقه پخش می شوند.

*کوشا چندمین فک افتاده در تور صیادان بود؟

از آغاز فصل صید (مهرماه امسال) کوشا ششمین فک بود که پنج تا پس از درمان رهاسازی شدند. 90 تا 95 درصد از فک ها در تور ماهیان خاوکمک می افتند. تور آن ها چشمه های بزرگ دارند و فک به راحتی در آن گیر می کند اما تور پره برای ماهیان استخوانی چشمه کوچک دارند و هم زمان بالا کشیدن طناب فک فرصت دارد از بالای آن بیرون برود.

*آیا جلسات توجیهی و آموزشی برای صیادان در خصوص حفاظت از فک ها داشته اید؟

بله. هرساله جلسات توجیهی و آموزشی داشته و بروشور و پوستر در ادارات توزیع کرده ایم. با صیادان قدیمی و باتجربه کمتر مشکل داریم چون به آن ها آموزش داده ایم که کشیدن تور باعث آسیب دیدگی بیشتر فک شده است و تأکید کرده ایم که حیوان خطری برای آن ها ندارد و می توانند در آرامش و بدون ضربه زدن به حیوان آن را از تور خارج کنند. متذکر شده ایم ما برنامه حفاظتی داریم و آن ها هم با ما همراه شده و نگاه حفاظتی داشته باشند و فقط فک ها را تحویل مرکز درمانی ندهند؛ اما کوشا در راستا رسیدن به مرکز دو باز زیر شوک رفت و با ماساژ قلبی احیاء شد. ترس در چشم های کوشا دیده می شد و مشخص بود باوجود ضعف و زخم های فراوان امید به زندگی را ازدست داده است. ما قطعاً به نیروهای بیشتری برای آموزش نیاز داریم با چهار یا پنج نفر نیرو توان ما کم است.

*قصد افزایش نیرو ندارید؟

چرا قصد داریم در سه استان (گلستان، مازندران و گیلان) فراخوان جذب نیروی افتخاری برای آموزش داشته باشیم تا توان ما بالاتر رود.

*از کمبود نیرو گفتید، نیازمندی های دیگری هم وجود دارد؟

هنوز قایق نداریم و معطلی برای پیدا کردن قایق معضل همیشگی است. راستا 40 دقیقه ای میانکاله تا مرکز، از راستا خشکی پنج ساعته برای انتقال کوشا طی شد. تجهیز مرکز یکی دیگر از نیازهای اصلی است تا بتوانیم تشخیص را زودتر انجام دهیم و چند روز طول نکشد.

*مگر آزمایش ها درون مرکز انجام نمی شود؟

نه. باید حیوان را برای انجام آزمایش به شهر ببریم و چون گونه خاص در نتایج و سلول های خونی است باید کنار کارکنان آزمایشگاه بنشینیم.

برای تجهیز مرکز نیاز به کمک داریم اما نمی دانم کدام صنعت و یا سازمان می تواند به ما کمک کند چون سراغ هر دستگاه اداری رفتیم از شرایط بد اقتصادی گفتند در شرایطی که هم اکنون میلیاردها توان برای یوزپلنگ ایرانی که تعداد آن ها انگشت شمار است و به نظرم من خیلی دیر است، هزینه می شود.

به اعتقاد من الآن بهترین زمان برای حمایت از فک خزری است و اگر زمان را از دست بدهیم نسل یگانه پستاندار خزر منقرض می شود.

*حرف نگفته ای در این خصوص وجود دارد؟

لنی هارت یک مرکز خیریه در هلند است که 48 سال برای حمایت فک کارکرده و در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، یونان، کره جنوبی و کانادا برای حفاظت از گونه های مختلف فک فعالیت می کند

حدود 8 سال است که این مرکز تخصصی در آشوراده زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست، شیلات و ماهیان خاوکمک و با کمک های مردم هلند اداره شده است اما فکر می کنم زمان آن رسیده مردم خودمان به فکر باشند، صنایع ایرانی پا پیش بگذارند و ما را در تأمین دارو و هزینه های درمان و ... حمایت کنند. ما در حال حاضر برای نجات هر فک 200 هزار به ماهیگیران می دهیم که این هزینه هم توسط کشورهای اروپایی ها و خانم هارت تأمین می شد اگر صنایع و مردم خودمان ما را حمایت کنند، می توانیم بودجه خودمان را صرف درمان و تحقیقات فک ها کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 139

به "زندگی آقا کوشا پایان یافت، فُک خزر نیازمند حمایت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی آقا کوشا پایان یافت، فُک خزر نیازمند حمایت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید