رصد تغییرات جریان خون در داخل مغز با دستگاه ایرانی

به گزارش مجله میهن 128، محققان دانشگاه تهران با ساخت دستگاهی مطالعه تغییرات جریان خون در مناطق مختلف مغز را انجام دادند تا به یاری آن مناطق درگیر در زمان فعالیت های مغزی خاص معین گردد.

رصد تغییرات جریان خون در داخل مغز با دستگاه ایرانی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله میهن 128 به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مغز پیچیده ترین بخش بدن است، برای مطالعه پیچیدگی های عملکرد آن روش های مختلفی وجود دارد، طیف نگاری مادون قرمز (fNIRS) یکی از روش ها است که کارکرد جدیدی در این حوزه دارد، اساس در این روش وابسته به تغییرات جریان خون در داخل مغز است.

زمانی که بخشی از مغز درگیر یک فعالیت می گردد فعالیت عصب ها در آن نقطه بیشتر است، بنابراین در نتیجه سوخت و ساز بالا احتیاج به اکسیژن نیز افزایش می یابد، پس جریان خون بیشتری به آن بخش راهنمایی می گردد. اگر این تغییرات جریان خون در قسمت های مختلف مغز استخراج گردد و در معرض نمایش قرار گیرد می توان به یاری آن منطقه فعال را تعیین کرد. محققان در دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ساخت سیستم پایش میزان اکسیژن در بافت مغز را انجام دادند. با این دستگاه امکان مطالعه تغییرات جریان خون در مناطق مختلف مغز امکان پذیر شد.

سید کمال الدین ستاره دان مجری این طرح اعلام کرد: در این سیستم با یاری پروب هایی که روی سر شخص قرار گرفته است در هنگام حل یک مسأله تغییرات جریان خون اندازه گیری می گردد. زمانی که فرد مشغول یک فعالیت ذهنی است در مناطق مختلف اکسیژن رسانی متفاوت است. همچنین این موضوع که در هنگام حل این مسأله کدام مناطق همزمان درگیر هستند نیز تعیین می گردد.

وی همچنین گفت: الگوی تغییرات اکسیژن زمانی که فردی سالم مسأله را حل می نماید با یک فرد بیمار (مثلا دچار آلزایمر) متفاوت است. پس می توان بیماری های مختلف همچون آلزایمر را تشخیص داد، با این دستگاه همچنین می توان به افراد یاری کرد و آموزش داد که چگونه روی یک مسأله خاص تمرکز داشته باشند و آن را افزایش دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 104

به "رصد تغییرات جریان خون در داخل مغز با دستگاه ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد تغییرات جریان خون در داخل مغز با دستگاه ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید