دکوراسیون خانه دل نشین نرگس و مرتضی در تهران

به گزارش مجله میهن 128، وب سایت چیدانه: انتخاب سبک دکوراسیون خانه همواره هم از روی اصول و قوانین انجام نمی گردد. بعضی از افراد ترجیح می دهند وسایل و چیدمانی را انتخاب نمایند که از روی دل و با علاقه شخصی به سراغشان رفته اند. درست است که در این شرایط باید هماهنگی و ترکیب وسایل را هم در نظر گرفت، ولی به قول معروف گاهی آنچه از در برآید، بر دل می نشیند.

دکوراسیون خانه دل نشین نرگس و مرتضی در تهران

در این مطلب می خواهیم یکی از خانه های شیک و زیبا در تهران را معرفی کنیم. نرگس محمدیان و مرتضى تائب خانه خود را زیبا و پر انرژى معرفی می نمایند که حرف های شنیدنی بسیاری هم برای شما عزیزان دارد.

خانه نرگس و مرتضی در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: 4 نفر، والدین و دو فرزند پسر
 • شغل خانم خانه: طراح و مجسمه ساز/ شغل آقای خانه: آزاد
 • موقعیت شهر: تهران/ محله: اشرفى اصفهانى، شهرک نفت
 • متراژ فضا: 125 متر مربع
 • سال ساخت: 1380
 • طبقه دوم
 • ملک اجاره ای
 • تعداد اتاق خواب: سه خوابه
 • تعداد سرویس بهداشتی: دو عدد
 • سبک دکوراسیون: تلفیقى
 • رنگ های غالب: سبز، سبز آبى و قرمز
 • طراح: نرگس محمدیان
 • مدت زمان طراحی داخلی: به مرور زمان و طی چند سال

دکوراسیون خانه خود را در 5 کلمه توصیف کنید.

خانه زیبا، گرم، صمیمى و خوش انرژى

به قول بعضى از دوستان منزل ما مثل خانه مادر ها است که همواره در آن بوى غذاهاى خوشمزه استشمام می گردد.

دلیل انتخاب این خانه برای شما چیست؟ اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه خود دارید؟

ما این واحد را فقط به دلیل آنکه با مقدار بودجه مان هماهنگ بود، انتخاب کردیم و اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه نداریم. خانه ما در حد نصب کاغذ دیواری، رنگ و نصب کمد دیوارى بازسازی شده است.

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

داستان دکوراسیون خانه، داستان دل و دوست داشتن ماست. خانه ما هم مثل خودمان به مرور زمان رشد نموده، بزرگ شده و تغییر نموده است. یک روز هایی شاد شده و یه روز های هم غمگین بوده است. این خانه به مرور زمان کامل شد.

چرا این رنگ و سبک را برای چیدمان انتخاب نموده اید؟

با اینکه من طراح هستم، لزومى نمی بینم از سبک و روش خاصى براى طراحى استفاده کنم، البته که بعضى اصول همواره ثابت هستند ولى در کل من سبک دکوراسیون تلفیقى و ترکیبى از همه سبک ها، رنگ ها و سن ها را براى دکوراسیون استفاده می کنم. تمام رنگ ها بدون ترس در دکوراسیون خانه استفاده شده است.

آیا برای دکوراسیون خانه فرایند خاصی را پیش گرفته اید؟

اگر خودم مستأجر نبودم، طبیعی است که دستم برای دکوراسیون و طراحی منزل بازتر بود، ولى به طور کلی من دلى و با علاقه هایم خانه را چیدمان کردم. از هر چیزى که خوشم بیاید و دوست داشته باشم، به راحتى و بدون ترس و شک آن ها را کنار هم استفاده می کنم. جالب است بدانید که این روش برای من جواب داده و فکر می کنم همین موضوع باعث شده هر کسى وارد منزل ما می گردد، مدام می گوید: خونه تون چه قشنگه، چه خاصه و چه گرم و خوش انرژى هست

در کل دکوراسیون منزل من ترکیبى از یک خانه روستایى مادر بزرگى و یک خانه کلاسیک شهرى است.

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

من فضاى سرد، بسیار خلوت و مدرن را اصلا براى خانه نمی پسندم و اغلب این گونه فضا ها را براى دفتر کار طراحى می کنم. از نظر من چیزى که خانه را یک خانه می نماید، حس گرما می بخشد و دلت می تپد تا به خانه برسی، رنگ، گل و گیاه، غذاى گرم، نور، وسایل با اصالت (قدیمى) خصوصا فرش است که واقعا معین می گردد این فضا یک خانه ایرانی است.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

از نظر من همه فضا ها به یک اندازه مهم هستند و در خانه نقش خود را ایفا می نمایند. نمی توانم بگویم کدام بخش مهمتر است ولى من دیوار زیاد، بزرگ و ساده را دوست دارم که البته در این خانه چندان هم دیوار نداریم.

بزرگترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟

بزرگترین چالش خانه کم بودن عمق کمد ها و نداشتن دیوار کافى بود. مشکل نداشتن دیوار کافى فقط از نظر من وجود داشت، چون من علاقه خاصى به آرت وُرک (آثار هنرى) دارم و طبیعی است که دوست دارم همه این آثار هنری را روى دیوار نصب کنم.

برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده نموده اید؟

همانطور که گفتم کمبود عمق کمد به عنوان کمبود فضا برای خانه چالش برانگیز بود. برای حل این مشکل هر مکان و نقطه ای که امکانش بود، طبقه و قفسه نصب شد و از فضا به صورت کاربردى استفاده کردم.

معمولا برای خرید وسایل چه فروشگاه، بازار یا محلی را انتخاب می کنید؟

براى خرید وسایل فروشگاه خاصى را در نظر نداریم، ولى بیشتر وسایلى که اصالت و قدمت داشته باشند را در همه فروشگاه ها و بازار ها جستجو می کنیم.

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟

من به آثار هنرى توسط آرتیست هاى خود آموخته و به اصلاح غیر آکادمیک علاقه مندم و به نظرم خالق این آثار افراد ساده و بدون هیچ ادعا در زمینه هنرى هستند. برای مثال مجسمه هاى علیخان عبدالهى که یک نگهبان افغانى تبار است، در این دسته قرار گرفته است که هنرش این روز ها بسیار بسیار مطرح و تحسین شده است.

نقاشی های یک مکانیک بازنشسته به نام داوود کوچکى، نقاشى هاى ننه حسن، نقاشی هاى محمودخان که کارمند بازنشسته است و دوخت هاى تاج سر جعفرى از دیگر نمونه های معرفی شده هستند. این هنر را Outsider art می گویند، یعنى هنرى که در حاشیه و خارج از گود باشد. البته من به گل و گیاه هم علاقمندم.

کدام فضا یا وسیله را کمتر از باقی قسمت ها دوست دارید؟

وسیله اى که چندان به آن علاقه ندارم، تلویزیون است. به طور کلی با تلویزیون روشن مشکل دارم و ترجیح می دهم در فضاى گرم خانوادگى گپ و گفت وجود داشته باشد و نهایتا موزیک صوتى و نه تصویرى پخش گردد.

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست و آن را از کجا تهیه کردید؟

دو عدد آرت وُرک از محمودخان هنرمند Outsider art آخرین وسیله ای است که تهیه نموده ام. راجع به هنر Outsider art باید بگویم هنر خارج از اسلوب است و به هنر در حاشیه می گویند.

آیا وسیله ای در خانه وجود دارد که خودتان آن را ساخته باشید؟ از چه متریالی برای ساختش استفاده نموده اید؟

بله، به طور کلی من ابتدا برای داشتن یک وسیله خودم به فکر ساختش می افتم و اگر نتوانم آن را بسازم و ابزار کافى را نداشته باشم یا در تخصصم نباشد، آن را از بیرون تهیه می کنم. بعضی از وسایلی که خودم ساخته ام، عبارتند از:

 • مجسمه چوبى متریال تنه درخت
 • مجسمه برنزى
 • پتینه بوفه و صندلى
 • دوخت هایى که از صورت خودم و مربوط به پروژه من و آینه است.

کدام تغییر دکوراسیون منزل خود را بیشتر دوست دارید؟

تغییر و چیدمان مبلمان و تعویض پارچه مبلمان را دوست دارم، چون به گرما و انرژى فضا یاری زیادی می نماید.

دکوراسیون پذیرایی توسط مبلمان کلاسیک طراحی شده و پارچه رومبلی آن از جنس مخمل و به رنگ اکر انتخاب شده است. ولی در قسمت نشیمن برای تماشای تلویزیون مبل راحتی طوسی رنگ با کوسن های رنگی را مشاهده می کنید.

دکوراسیون اتاق نوجوان پسرانه

اتاق پسر بزرگم رسا کاملا به سلیقه خودش و با علایق خودش چیدمان شده است.

رسا همواره دوست دارد یک شغل و حرفه داشته باشد، در اتاقش یک سوپر مارکت به راه انداخته است و هر ماده خوراکی و ضروزی که در خانه تمام می گردد، به سراغ سوپر مارکت رسا می رویم.

دکوراسیون اتاق کودک

اتاق والا پسر کوچکم را من و رسا نقاشى کردیم، حتى قاب پنجره ها را رنگ زدیم، پرده ها را دوختیم و از همه وسایل قبلی که مربوط به رسا بود، استفاده کردیم.

وسایل اتاق کودک به رنگ سفید انتخاب شده و در پس زمینه آبی رنگ، ترکیب رنگی مناسبی برای فرزند پسر مهیا می نماید.

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

بسیاری از افرادی که به منزل ما تشریف می آورند، به سبک، چیدمان، وسایل و کلا نوع دیزاین خانه ابراز علاقه زیادی می نمایند و حتى می گویند چقدر همه چیز را ساده کنار هم گذاشته اید و یا چه جالب است که از آثار هنرمندان اوت سایدر استفاده نموده و آن ها را روی دیوار پذیرایى نصب نموده اید.

ولى جالب است اغلب آن ها بیان می نمایند که البته این دکوراسیون براى شما خوب و زیباست و اگر مثلا من این سبک و مدل چیدمان را برای خانه انتخاب کنم، فامیل چه می گویند؟!

با مطرح کردن این جمله ها می خواهم بگویم خانه های خود را برای خودتان چیدمان کنید، براى دل خود، براى راحتى و آسایش و آرامش خودتان و نه براى حرف و دل فامیل و خانواده همسر و همسایه. لذت زندگى را به سادگى تجربه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 225

به "دکوراسیون خانه دل نشین نرگس و مرتضی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون خانه دل نشین نرگس و مرتضی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید