حافظه عجیب باکتری، چیزی شبیه حافظه کامپیوتر

به گزارش مجله میهن 128، ایرنا نوشت: یک مطالعه جالب جنبه جدیدی از رفتار باکتریایی را برملا نموده و نشان داده که باکتری از توانایی شکل دادن به خاطرات برخوردار است که می تواند بر استراتژی های آن از جمله مقاومت دربرابر آنتی بیوتیک تاثیرگذار باشد.

حافظه عجیب باکتری، چیزی شبیه حافظه کامپیوتر

این کشف مسیرهای تازه ای برای مبارزه با عفونت های خطرناک و پرداختن به نگرانی فزاینده درباره باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها می گشاید. بر خلاف آنچه که ممکن است انتظار داشته باشیم ، خاطرات باکتری مشابه تجارب انسان از قبیل به یاد آوردن جشن تولد کودکی نیست. خاطرات باکتری بیشتر شبیه اطلاعات ذخیره شده بر روی رایانه است.

محققان دانشگاه تگزاس در اوستین کشف کردند که باکتری ای کولی از سطوح آهن به عنوان مکانیسمی برای ذخیره سازی اطلاعاتی درباره محیط پیرامونی و رفتارها استفاده می نماید. این اطلاعات سپس قابل فعال سازی در واکنش به بعضی محرکهای خاص و انتقال به نسل های بعدی است.

  • سوراخ لایه اوزون ترمیم نشده/ مقصر اصلی چیست؟

  • افشاگری نیویورک تایمز/ مرگ و زندگی آدم ها در اختیار هوش مصنوعی!

  • سقوط در غول های یخی منظومه شمسی/ عکس

سوویک بهاتاچاریا محقق دانشگاه تگزاس گفت: آهن یکی از فراوان ترین عناصر بر روی زمین نقش مهمی در این فرایند ایفا می نماید. وی گفت که تفاوت هایی در سطح آهن در داخل سلولهای باکتری منطبق با رفتارهای مختلف باکتریایی است. مساله جالب اینکه این خاطرات آهنی برای مدتی تا حد چهار نسل دوام دارد و تا نسل هفتم از بین می رود. این کشف صرفا یک کنجکاوی علمی نیست بلکه پیامدهای مهمی برای کاربردهای پزشکی و محیط زیستی دارد.

بهاتاچاریا گفت: سطح آهن قطعا یک هدف برای درمان شناسی (therapeutics) است زیرا آهن یک عامل مهم در بیماری زایی است. وی گفت که پیش از وجود اکسیژن در اتمسفر زمین ، حیات سلولی اولیه از آهن برای بسیاری از فرایندهای سلولی استفاده می کرد. آهن نقش مهمی در پیدایش و تکامل حیات داشته است.

این ارتباط عمیق بین آهن و اشکال حیات ، اهمیت این کشف را برای شناخت رفتارهای باکتریایی و گستره کامل تر حیات بر روی زمین مورد تاکید قرار می دهد. این تحقیقات دانشگاه تگزاس پیشرفت مهمی در زمینه شناخت ما از رفتار باکتریایی است و مسیرهای تازه ای را برای پرداختن به بعضی از مشکل ترین چالش های بهداشت و سلامت دوران ما می گشاید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1402 بروزرسانی: 3 آذر 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1906

به "حافظه عجیب باکتری، چیزی شبیه حافظه کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حافظه عجیب باکتری، چیزی شبیه حافظه کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید