تزریق نانوذرات به زانو برای کندکردن تخریب غضروف ها

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، تا به حال فناوری های ابداع شده برای درمان آرتروز تنها بر روی کاهش درد ناشی از این بیماری متمرکز بوده اند و هیچ روش درمانی قطعی برای مقابله با آن وجود نداشته است. غضروف نقش مهمی در مفاصل انسان ها و به خصوص زانوها بازی می کند و عدم ترمیم طبیعی آن در گذر زمان باعث ایجاد دردهای آرتروزی می شود.

تزریق نانوذرات به زانو برای کندکردن تخریب غضروف ها

محققان با استفاده از فناوری نانو مولکولی را تولید کرده اند که موجب تولید و بازسازی غضروف می شود. این کار با استفاده از یک پروتئین خاص انجام می شود.

فناوری یادشده با موفقیت بر روی موش ها آزمایش شده تا از این طریق برای اولین بار ترمیم غضروف های این حیوان ممکن شود. از این روش می توان برای جایگزینی غضروف های از بین رفته در جریان برخورد، تصادف رانندگی یا به علت عمل جراحی استفاده کرد.

پروتئین مورد استفاده در این فرایند فاکتور رشد تغییر دهنده الفا یا به اختصار tgf-α نام دارد که در انسان موجب آغاز فرایند تقسیم و تزاید و رشد سلولی می شود. از پروتئین مذکور قبلاً برای شناسایی سرطان هایی مانند سرطان معده و ملانوما نیز استفاده شده است. این پروتئین در سلول های عادی بافت معده هم تولید می شود و به نظر می رسد موجب مهار ترشح اسید معده می شود.

انتظار می رود بعد از بررسی نتایج استفاده از این فناوری بر روی موش ها، تحقیق در این زمینه بر روی انسان ها نیز آغاز شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1051

به "تزریق نانوذرات به زانو برای کندکردن تخریب غضروف ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "تزریق نانوذرات به زانو برای کندکردن تخریب غضروف ها" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق نانوذرات به زانو برای کندکردن تخریب غضروف ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید