به این علت استفاده از گوش پاک کن را کنار بگذارید

به گزارش مجله میهن 128، محمد اجل لوئیان، متخصص گوش، گلو و بینی درباره التهاب گوش و نشانه های آن، گفت: التهاب به معنی تورم و به هم ریختگی و بی نظمی ایمنی قسمتی از بدن است و التهاب گوش میانی یعنی اینکه مخاط گوش میانی متورم شده باشد.

به این علت استفاده از گوش پاک کن را کنار بگذارید

وی ادامه داد: التهاب گوش میانی در بچه ها و بزرگسالان دیده می گردد، اما معمولا در بچه ها شایع تر است. زمانی که به دستگاه تنفسی حمله ویروسی می گردد متعاقب آن این ویروس به گوش میانی هم راه می یابد و موجب تورم مخاط گوش میانی شده و ترشحات آبکی که در نهایت عفونی می شوند به وجود می آید.

این متخصص گوش، گلو و بینی تاکید نمود: علائم التهاب گوش میانی در بچه ها و بزرگسالان فرق دارد و معمولا در بچه ها این التهاب با تب و گوش درد و در بعضی موارد حاد با تشنج آغاز می گردد.

اجل لوئیان بیان داشت: در بچه های که خیلی کوچک هستند و نمی توانند بگویند درد دارند معمولا دست خود را به سمت گوش می برند و گوش خود را می کشند. التهاب گوش میانی در وهله اول بدون درد و احساس پُری گوش است و به تدریج با تب خود را نشان می دهد.

وی یادآور شد: التهاب گوش را در صورت تشخیص سریع می توان حتی بدون آنتی بیوتیک درمان کرد. این بیماری محدود به فرد است و معمولا به خودی خود بهبود می یابد و فقط در موارد کمی به درمان آنتی بیوتیکی احتیاج دارد؛ بنابراین اگر سریع تشخیص داده گردد با درمان های محافظتی بهبود می یابد.

این متخصص گوش، گلو و بینی در خصوص راه حل های پیشگیری از این بیماری، توضیح داد: تا حدودی می توان از التهاب گوش میانی پیشگیری کرد. وقتی مقابل عوامل مختلف ویروسی مثل سرماخوردگی و عوامل آلرژن مثل گرده های گیاهی و حیوانی قرار نگیریم تا حدودی می توانیم از بروز التهاب در گوش میانی جلوگیری کنیم.

اجل لوئیان متذکر شد: عوامل ویروسی و آلرژی می توانند زمینه تورم را ایجاد نمایند تا فرد در مواجهه با حمله ویروسی به التهاب گوش میانی دچار گردد.

وی با اشاره به اینکه نمی توان گفت خشک کردن گوش می تواند از التهاب گوش میانی جلوگیری کند، گفت: خشک کردن گوش فقط در مواردی است که التهاب گوش خارجی داشته باشیم که در این زمان می توان با سشوار و حوله گوش خارجی را خشک کرد.

این متخصص گوش، حلق و بینی متذکر شد: استفاده از گوش پاک کن به وسیله پزشکان گوش و حلق و بینی توصیه نمی گردد؛ چون می تواند موجب صدمه زدن به مجرای گوش خارجی شده و منجر به عفونت می گردد؛ اینکه کاری کنیم آب درون گوشمان نرود هم توصیه نمی گردد.

اجل لوئیان ابراز داشت: آب پس از ورود به گوش در کسانی که پرده گوش سالم دارند خارج می گردد و مشکل ندارد و افرادی هم که پرده گوششان سوراخ است هم باید به توصیه پزشک عمل نمایند. جلوگیری از ورود آب به گوش و استفاده از گوش پاک کن هیچ نقشی در جلوگیری از التهاب گوش میانی ندارد.

وی تاکید نمود: التهاب گوش میانی در بزرگسالان خطرناک تر از بچه ها است و بزرگسالان باید در صورت عفونت و التهاب گوش میانی که با گوش درد و تب و حالت تهوع همراه است به سرعت به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1862

به "به این علت استفاده از گوش پاک کن را کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به این علت استفاده از گوش پاک کن را کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید