بزرگ ترین ادغام های استارت آپی در سال 2019

به گزارش مجله میهن 128، البته طرف مقابل این ادغام که معمولا غول های دیجیتالی هستند نیز یکی دیگر از ذی نفعان این همکاری ها به حساب می آیند؛ به طوری که به واسطه این خرید در حوزه فعالیت خود صاحب ایده های نابی می شوند که برای آن ها توسعه کسب وکار و درآمدزایی را به ارمغان می آورد.

بزرگ ترین ادغام های استارت آپی در سال 2019

سیمین عزیزمحمدی| ادغام یا فروش سهام به یک شرکت بزرگ تر معمولا یکی از استراتژی های جذاب کسب وکار های نوپا برای رسیدن به نقطه خروج است. مالکان این نوع کسب وکار ها ترجیح می دهند به جای تعطیلی استارت آپ یا عدم رشد، به واسطه مشارکت با یک استارت آپ دیگر کسب و کار خود را توسعه دهند یا به وسیله منابع اقتصادی حاصل از فروش استارت آپ شان، یک کسب و کار دیگر راه اندازی نمایند.

البته طرف مقابل این ادغام که معمولا غول های دیجیتالی هستند نیز یکی دیگر از ذی نفعان این همکاری ها به حساب می آیند؛ به طوری که به واسطه این خرید در حوزه فعالیت خود صاحب ایده های نابی می شوند که برای آن ها توسعه کسب وکار و درآمدزایی را به ارمغان می آورد.

صنعت فناوری اطلاعات در سال 2018 شاهد بعضی ادغام ها یا خرید های بزرگ استارت آپ ها، حتی در مقایسه با سایر صنایع، بوده است. برای نمونه، می توان به خرید مالکیت شرکت Red Hat توسط شرکت IBM به ارزش 33 میلیارد دلار یا خرید نقد 9/ 18 میلیارد دلاری شرکت نرم افزاری تکنولوژی های CA توسط شرکت Broadcom اشاره نمود که در صدر خرید های صنعت فناوری اطلاعات قرار داشت.

طبق مطالعه سالانه شرکت Deloitte درباره ادغام و همکاری استارت آپ ها و شرکت های بزرگ حوزه فناوری اطلاعات، 73 درصد مدیران اجرایی بخش تکنولوژی پیش بینی نموده بودند همین فرایند در سال 2019 ادامه داشته باشد و حتی صنعت IT پیشروتر از هر صنعت دیگری در انجام چنین معاملات بزرگی است.

البته ممکن است استراتژی های آن ها تغییر کند. در ادامه این گزارش بزرگ ترین معاملات ادغام یا فروش سهام به شرکت های بزرگ دیجیتالی در سال 2019 آمده است.

PayPal و Honey

PayPal در ماه نوامبر گفت که سهام شرکت Honey Science، شرکت فعال در ارائه خدمات پرداخت آنلاین، را به مبلغ 4 میلیارد دلار خریداری خواهد نمود و این بزرگ ترین ادغام PayPal خواهد بود. به گفته مدیرعامل شرکت PayPal، این ادغام جزو مهم ترین و تاثیرگذارترین دستاورد های تاریخ این شرکت است.

این کسب وکار نوپا خدمات گسترده ای برای ساده تر کردن تجربه خرید مصرف نمایندگان فراهم نموده و در عین حال آن را مقرون به صرفه تر و با ارزش تر می نماید. وی اضافه کرد: ترکیب خدمات این استارت آپ با پلت فرم PayPal باعث افزایش چشمگیر توانایی PayPal در افزایش مشارکت و نفوذ در زندگی روزمره کاربرانش خواهد شد.

پس از پیوستن این استارت آپ به PayPal، بنیان گذاران به همراه 350 کارمند آن همچنان در دفتر مرکزی Honey Science در لس آنجلس خواهند ماند.

گوگل و فیت بیت

گوگل در اواخر اکتبر از به خدمت دریافت شرکت فیت بیت با ارزش 1/ 2 میلیارد دلار اطلاع داد و انتظار می رود این معامله در اوایل سال 2020 انجام گردد. طبق این قرارداد، شرکت فیت بیت مستقیما تحت نظر گوگل فعالیت می نماید و ارتباطی به شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت نخواهد داشت. همچنین شرکت فیت بیت در نشست خبری جداگانه ای گفت این کمپانی همچنان اطلاعات خصوصی مرتبط با سلامتی و تناسب اندام کاربران را با جدیت محافظت خواهد نمود. به گفته جیمز پارک، بنیان گذار فیت بیت، گوگل شریک ایده آل برای پیشبرد ماموریت این شرکت است.

با منابع و پلت فرم جهانی گوگل، فیت بیت می تواند به نوآوری در پوشیدنی های گجتی سرعت ببخشد. این اقدام گوگل می تواند کوشش های چندساله شرکت برای ورود به بازار ساعت های هوشمند را بالاخره تحقق بخشد. این شرکت از سال ها پیش کوشش نموده مستقیما وارد عرصه ساعت های هوشمند گردد و هر مرتبه به دلایلی با بن بست روبه رو شده بود.

فیس بوک و CTRL-labs

فیس بوک در ماه سپتامبر گفت که به دنبال خرید CTRL-labs بوده و ارزش این معامله بین 500 میلیون و یک میلیارد دلار خواهد بود. CTRL-labs، یک استارت آپ مستقر در نیویورک است که روی توسعه رابط های انسان و کامپیوتر به وسیله پلت فرم نرم افزار اختصاصی و مچ بند تمرکز می نماید. در واقع، این تکنولوژی مورد علاقه مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک طی چند سال اخیر بوده است. تیم این استارت آپ به بخش آزمایشگاه های فیس بوک خواهد پیوست.

گیت هاب و Semmle

گیت هاب در ماه سپتامبر از برنامه های خود برای کسب سهام Semmle، استارت آپ مستقر در سانفرانسیسکو که یک ابزار تحلیلی برای مدیریت فرآیند توسعه نرم افزار ایجاد نموده است، اطلاع داد. البته هنوز ارزش این معامله تعیین نشده است. گیت هاب که اکنون در مالکیت مایکروسافت است، به دنبال توسعه قابلیت های تجزیه و تحلیل کد Semmle در ابزار های خودش است.

زیرا به گفته مدیر عامل شرکت گیت هاب، امروزه یکی از بزرگ ترین موضوعاتی که توسعه دهندگان با آن روبه رو هستند ، چگونگی ایجاد و به کارگیری منبع باز (open source) به روشی ایمن و قابل اعتماد است. در حالی که Semmle به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که پلت فرم ها را در کدبیس های (codebase) بزرگ شناسایی نموده و انواع آسیب پذیری های آن ها را جست وجو کند. در حال حاضر مشتریان این استارت آپ اوبر، ناسا، مایکروسافت و گوگل هستند.

سلزفورس و تبلو

سلزفورس گفت که قرار است شرکت نرم افزاری Tableau را به مبلغ 3/ 15 میلیارد دلار خریداری کند. هدف از این خرید سلزفورس، دسترسی مشتریان این شرکت به اطلاعات داده ای ارتقایافته عنوان شده است. این خرید، بزرگ ترین معامله ای خواهد شد که سلزفورس در تاریخ خود انجام داده است.

این شرکت هم اکنون بیش از 8600 مشتری دارد که شرکت های بزرگ نت فلیکس و شرکت ارتباطی Verizon هم جزو آن ها هستند. البته سلزفورس خرید دیگری داشت که مربوط به سهام ClickSoftware بود. این معامله که در آگوست امسال انجام گرفت 35/ 1 میلیارد دلار ارزش داشت.

مایکروسافت و PromoteIQ

مایکروسافت در ماه اوت از این معامله اطلاع داد، اما اشاره ای به ارزش آن نکرد. شرکت PromoteIQ، در حوزه فناوری های خرده فروشی فعالیت می نماید و در نیویورک مستقر است. مایکروسافت امیدوار است که با اضافه کردن تکنولوژی و تخصص این شرکت نوپا در بخش خرده فروشی، هنگام مواجهه با شرکت های خرده فروشی مانند والمارت، که مشتری بزرگ آن در بخش خدمات عمومی کلاد است، ارزش اضافه کرده ایجاد کند.

از نظر مدیران PromoteIQ، فناوری این شرکت به عنوان پیشگام در نزدیک کردن مارکت پلیس های خصوصی به بازاریابی دیجیتالی، به طور استراتژیک خدمات تبلیغاتی خرده فروشی فعلی مایکروسافت را تکمیل نموده و با ارائه مجموعه ای از راه چاره های فناورانه پلت فرم های تجارت الکترونیکی را مدرن ساخته و از طرفی فرصت های بیشتری برای توسعه خود پیدا کند.

اپل و اینتل

شرکت اپل در ماه جولای از خرید یک میلیارد دلار کسب وکار فراوری مودم های 5 G. شرکت اینتل با پرداخت یک میلیارد دلار اطلاع داد. به دنبال این معامله حدود 2200 نفر از کارکنان اینتل به اپل ملحق خواهند شد. این معامله تاثیر فوری بر مشتریان نخواهد داشت، زیرا اپل و کوالکام در ماه آوریل یک توافقنامه امضا کردند و چند وقتی است که از مودم های این شرکت برای گوشی های آیفون خود استفاده می نماید.

اینتل در سال 2018، تنها تامین نماینده شخص ثالث مودم های موجود در گوشی های آیفون 2018 بود. البته شرکت کوالکام اخیرا سرمایه گذاری گسترده ای را بر روی مودم های 5 G. انجام داده و در کوشش است تا بتواند همانند کسب وکار پردازنده های موبایلی خود، درآمد هنگفتی را نیز از این تجارت به دست آورد.

اوبر و کریم

دستیابی به سهام شرکت تاکسی یاب اینترنتی کریم، یکی از دستاورد ها مهم اوبر برای دستیابی به بازار خاورمیانه بود که در سال 2019 رقم خورد. قیمت این خرید 1/ 3 میلیارد دلار اعلام شد و در واقع، همزمان با عرضه اولیه سهام اوبر در بورس نیویورک بود. تاکسی اینترنتی کریم در بعضی کشور های خاورمیانه فعالیت داشت و مقر آن در دبی است. براساس این معامله کریم به یک شرکت تابعه و کاملا متعلق به اوبر تبدیل خواهد شد.

براساس اعلام یک منبع نزدیک به این معامله اوبر 4/ 1 میلیارد دلار از پول این خرید را به صورت نقد و 7/ 1 میلیارد دلار آن را به صورت وام قابل تبدیل به سهام (با قابلیت تبدیل به سهام اوبر به ازای هر سهم 55 دلار) می پردازد. در حال حاضر، کریم در 15 کشور خاورمیانه خدمات حمل و نقلی ارائه می دهد. کریم در سال 2016 و بعد از یک راند سرمایه گذاری یک میلیارد دلار ارزش گذاری شده بود. این شرکت یکی از باارزش ترین استارت آپ های خاورمیانه به شمار می آمد.

آمازون و Eero

آمازون در ماه مارس از به دست آوردن سهام شرکت مسیریاب (روتر) وای فای به نام Eero اطلاع داد، البته مسائل اقتصادی این معامله هنوز فاش نشده است. آمازون انتظار دارد، Eero به عنوان یک واحد مستقل و با مدیریت قبلی این شرکت فعالیت کند. مانند شرکت Ring که زنگ در هوشمند فراوری می نماید و سال گذشته به مالکیت آمازون درآمد.

دراپ باکس و HelloSign

دراپ باکس در ماه فوریه از خرید نقدی HelloSign، پلت فرم امضای الکترونیکی و گردش کار اسناد، به ارزش 230 میلیون دلار اطلاع داد. این خرید، رویکرد جدیدی به استراتژی دراپ باکس اضافه می نماید تا صرفا یک شرکت ذخیره سازی ابری نباشد، بلکه یک هاب دیجیتالی را فراهم نموده و به سازمان ها یاری کند تا بسیاری از فرآیند های تجاری خود را ساده و دیجیتالی نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 337

به "بزرگ ترین ادغام های استارت آپی در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین ادغام های استارت آپی در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید