برنامه مکتوب حذف ارز 4200

به گزارش مجله میهن 128، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه1401 دیروز از ارائه برنامه مکتوب حذف ارز ترجیحی به وسیله دولت به هیات رئیسه این کمیسیون اطلاع داد. محسن دهنوی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس هم دیروز در توییتی نوشت برنامه مکتوب دولت برای جبران حذف ارز ترجیحی در کارگروه مشترک با دولت آنالیز می گردد. هفته گذشته مجلس خواهان ارائه برنامه مکتوب دولت برای حذف ارز 4200 تومانی شده بود.

برنامه مکتوب حذف ارز 4200

به گزارش دنیای اقتصاد، بالاخره دولت پیشنهاد های حمایتی خود پس ا ز حذف ارز 4200 را به مجلس تقدیم کرد. دیروز رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق و سید محسن دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق در اخباری جداگانه به این موضوع اشاره کردند که با آنکه دولت برنامه حمایتی خود پس از حذف ارز 4200 را به صورت مکتوب به مجلس تحویل داده، اما هنوز کمیسیون بسته پیشنهادی را بازننموده و مفاد آن را آنالیز ننموده است. زارع نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس به خانه ملت گفته است: حفظ آرامش معیشتی مردم برای مجلس مهم است و اولویت اصلی مجلس یاری به دولت برای تقویت معیشت مردم است و چنانچه در آنالیز برنامه مکتوب دولت به این جمع بندی برسیم که دولت قدرت توامان برای حذف ارز ترجیحی و حمایت دقیق و اطمینان بخش از معیشت مردم را دارد، به قوه مجریه برای اجرای آن یاری خواهیم کرد. بعلاوه محسن دهنوی نیز در توییتی نوشته است که برنامه مکتوب دولت برای جبران حذف ارز ترجیحی در کارگروه مشترک با دولت آنالیز می گردد.

منابع ارزی آزاد شده کجا می فرایند؟

در این میان اما برآورد هایی درباره شیوه تخصیص یارانه ها و چگونگی هزینه کرد ارزها آزاد شده از محل حذف ارز ترجیحی مطرح شده است. بنا به اطلاعات موجود و به گفته ارکانی، دیگر نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه وبودجه، ابهامات حذف ارز 4200 تومانی هنوز هم به قوت خود باقی است. ارکانی به خبرگزاری تسنیم گفته است که ردی ا ز آزاد سازی ارز دولتی در تبصره 14 لایحه بودجه 1401 دیده نمی گردد. تبصره 14 لایحه بودجه همان تبصره ای است که کلیه مباحث مربوط به هدفمندی یارانه ها را در برمی گیرد.

این نماینده مجلس درباره ایجاد منابع ارزی تازه از محل حذف ارز 4200 گفته است که دولت پیش بینی نموده بود با حذف ارز ترجیحی به صورت پلکانی یارانه ای بین 90 تا 130هزار تومان به دهک ها و به طور میانگین 110 هزار تومان به هر نفر پرداخت کند. اما براساس محاسبات اجرا شده و با توجه به اینکه تا خاتمه سال فعلی 20میلیارد دلار ارز ترجیحی برای اقلام اساسی داده می گردد، با حذف 20میلیارد دلار در سال آینده حدود 400هزار میلیارد تومان منابع عایدیی برای دولت ایجاد می گردد.

این عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس گفته است که با احتساب این منابع می توان به هر نفر حدود 550 هزار تومان یارانه داد. مبلغ 110هزار تومان یک پنجم عایدی حاصل از حذف ارز ترجیحی است و دولت اعلام ننموده است که چهار پنجم به جای مانده این منابع در چه بخش هایی هزینه خواهد شد. ارکانی احتمال داده است که دولت این منابع را برا جبران کسری بودجه استفاده کند. او نسبت به رقم یارانه 110 هزار تومانی اعتراض نموده و گفته است که این رقم را قبول ندارد، زیرا نمی توان هزینه های ناشی از آزاد سازی ارز ترجیحی را پوشش داد و حداقل بین 250 تا 300هزار تومان باید به مردم تعلق بگیرد و 50درصد ا ز منابع ناشی ا ز آزاد سازی ارز ترجیحی هم می تواند مورد استفاده دولت قرار گیرد.

با استناد به محاسبات و اظهارات ارکانی می توان گفت گویا جریانی در مجلس هنوز وجود دارد که معتقد است تمام منابع حاصل از آزاد سازی ارز ترجیحی باید در قالب یارانه به مردم داده گردد حال آنکه این انتظار غیر واقع بینانه شرایط مالی کشور را دچار چالش خواهد نمود.

بنا به اطلاعات موجود و بر اساس جدول تبصره 14 تنها 106 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه تازه بعد از حذف ارز دولتی؛ خرید تضمینی گندم و جبران افزایش قیمت دارو لحاظ شده است. در قسمت دریافتنی های این جدول هیچ اشاره ای به منابع حاصل از آزادسازی ارز 4200 نشده و ظاهرا تمام منابع حاصل از این طرح وارد منابع عمومی بودجه و قسمت واگذاری دارایی های سرمایه ای شده است.

از سوی دیگر گمانه هایی درباره هزینه کرد بخشی از منابع آزاد شده ارز ترجیحی برای پرداخت حقوق 2 میلیون کارمند مطرح شده است. بعلاوه بعضی از کارشناسان اعلام نموده اند که دولت میخواهد این منابع را برا پروژه ها عمرانی هزینه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1624

به "برنامه مکتوب حذف ارز 4200" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه مکتوب حذف ارز 4200"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید