آموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر؛ هر آنچه باید بدانیدآموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر

به گزارش مجله میهن 128، در این مطلب به شما نحوه تبدیل گوشی به میکروفون را آموزش خواهیم داد تا یکی از بزرگ ترین محدودیت های کامپیوترهای شخصی را رفع کنید.

آموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر؛ هر آنچه باید بدانیدآموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر

آموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر

چرا باید از گوشی به عنوان میکروفون کامپیوتر استفاده کرد؟

برخلاف لپ تاپ و گوشی که جک هدفون آن ها با قابلیت میکروفون ادغام شده و دو نقش را ایفا می نماید، کامپیوترها چنین قابلیتی ندارند. به عبارتی دیگر، وقتی یک هندزفری با رابط 3.5 میلی متری را به لپ تاپ یا گوشی متصل می کنید، هم می توانید با آن آهنگ گوش دهید و هم به لطف میکروفون تعبیه شده روی محصول، مکالمه کنید یا ویس بگیرید. اما در کامپیوترهای شخصی وقتی هندزفری را به ورودی 3.5 معمولا سبز رنگ متصل می کنید، فقط می توانید آهنگ گوش دهید؛ وجود میکروفون هیچ فایده ای ندارد چون صدای شما به سیستم وارد نمی گردد. باید حتما هدفون را به جک معمولا قرمز یا سیاه رنگ میکروفون متصل کنید که در این صورت صدای شما وارد سیستم می گردد اما صدایی از سیستم به گوشتان نخواهد رسید.

این یکی از بزرگ ترین محدودیت های کامپیوترهای شخصی است که شخص را مجبور می نماید از تبدیل های یک به دو استفاده کند؛ تبدیل هایی مثل STUDIOPC که یک مادگی و دو نرینگی دارند؛ هندزفری به سمت مادگی متصل می گردد و نرینگی هم یکی به ورودی اسپیکر و دیگری به ورودی میکروفون کیس کامپیوتر. در این صورت شخص می تواند بدون مشکل هم صدای سیستم را بشنود و هم ورودی صوتی به سیستم بدهد. اما تبدیل ها داستان خاص خود را دارند. اگر بتوانید یک تبدیل جنس خوب پیدا کنید که هم به میزان کافی بلند باشد و هم باکیفیت، شرایط خوبی خواهید داشت اما متأسفانه همواره یافتن چنین چیزی آنقدرها ساده نیست. اینجاست که گوشی به کارمان می آید. در این مطلب همراه ما باشید تا چگونگی تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر را به شما آموزش دهیم.

1. استفاده از اپلیکیشن Wo Mic برای تبدیل گوشی به میکروفون

یکی از روش های عالی، ساده و کارآمد برای تبدیل گوشی به میکروفون بلوتوث کامپیوتر، استفاده از نرم افزار Wo Mic است. با استفاده از این نرم افزار، شما قادر خواهید بود که گوشی خود را به کامپیوتر متصل نموده و به وسیله Wi-Fi ،USB یا بلوتوث، علاوه بر دریافت صدا (از اسپیکر یا هدفون)، دستورات و فرمان های صوتی خود را به وسیله میکروفون گوشی به کامپیوتر ارسال کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • برنامه تبدیل گوشی به میکروفون Wo Mic را برای اندروید و کلاینت آن را برای سیستم ویندوزی خود دانلود کنید.
 • برای دانلود اپلیکیشن های یادشده به وب سایت مراجعه نموده و به ترتیب، اپ مخصوص اندروید، VC runtime re-distributable (x86) برای جلوگیری از ارورهای مربوط به DLLs و در نهایت هم WO Mic Installer for Windows را دانلود و روی سیستم های مربوطه نصب کنید.

اپلیکیشن های یادشده به ترتیب این کارها را انجام می دهند:

 • WO Mic: در اندروید یا گوشی اندرویدی نصب شده و صدای شما را به وسیله میکروفون گوشی دریافت و به کامپیوتر ارسال می نماید.
 • WO Mic Client: روی سیستم ویندوزی نصب شده و در واقع با اتصال به اپلیکیشن روی موبایل، به پل ارتباطی بین سیستم و گوشی تبدیل می گردد تا کامپیوتر بتواند داده های صوتی ارسال شده به وسیله گوشی را دریافت کند.
 • WO Mic Virtual Device: این اپلیکیشن هم در سیستم ویندوزی نصب می گردد؛ اما در محیط کرنل. این اپ داده های صوتی را از کلاینت دریافت نموده و در واقع یک میکروفون واقعی را برای سیستم شبیه سازی می نماید تا بدین ترتیب اپلیکیشن های مختلف بتوانند داده های صوتی شما را دریافت نمایند.
 • به صورت کلی وقتی می خواهید گوشی را به میکروفون کامپیوتر تبدیل کنید، اتفاقی مثل این در سیستم رخ می دهد.

تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر به وسیله وای فای

 • در مرحله نخست به اپلیکیشن Wo Mic درون گوشی خود رفته و آن را اجرا کنید.
 • روی آیکون سه نقطه در بالای صفحه کلیک نموده و گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • در منوی تنظیمات، روی گزینه Transport کلیک نموده و روش انتقال صدا را روی وای فای قرار دهید. توجه داشته باشید بعدا در کامپیوتر هم باید همین حالت را به عنوان روش اتصال انتخاب کنید.
 • حالا به منوی قبلی بازگشته و روی آیکون پخش در کنار آیکون بلندی صدا کلیک کنید. اگر اپلیکیشن درخواست صدور هر مجوزی را ارسال کرد، با آن موافقت کنید.

با انجام این کار ساده، حالا کلاینت شما در سیستم می تواند به گوشی متصل گردد. در واقع اکنون گوشی آماده است که به سیستم متصل شده و بتواند به عنوان یک میکروفون برای آن عمل کند. توجه داشته باشید که در بعضی از حالت های اتصال، بلافاصله بعد از کلیک روی آیکون پخش در گوشی، یک آدرس آی پی به نمایش در می آید که باید آن را در کلاینت سیستم وارد کنید. در سیستم هم مسیر سختی نخواهید داشت.

 • بعد از نصب و اجرای اپلیکیشن مخصوص ویندوز، با تصویر زیر روبرو خواهید شد که در این صورت باید ابتدا روی Connect کلیک نموده و حالت اتصال خود را انتخاب کنید. این حالت باید با گزینه ای که در گوشی انتخاب نموده اید مشابه باشد.
 • بعد از انجام این کار، یک تصویر برای شما نشان داده خواهد شد که در این مرحله باید معین کنید چگونه می خواهید ارتباط بین گوشی و کامپیوتر در این فرایند برقرار گردد.
 • برای جلوگیری از بروز هرگونه مسئله ای، انتخاب گزینه USB توصیه می گردد، که برترین راه برای تبدیل 2 به 1 و یکی از بی دردسرترین روش های اتصال است. چون اتصال سیمی، اتصال پایداری بوده و در صورتی که کابل سالم باشد، قطع و وصلی درکار نخواهد بود. اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد، می توانید به وسیله بلوتوث، Wi-Fi و Wi-Fi Direct نیز این کار را انجام دهید.
 • به خاطر داشته باشید که گوشی و کامپیوتر باید در حالت Wi-Fi به یک شبکه متصل شوند و در حالت بلوتوث، شما احتیاج به یک دانگل بلوتوث برای کامپیوتر خود خواهید داشت. مگر اینکه کامپیوتر به صورت پیش فرض و بومی از تراشه بلوتوث بهره ببرد.
 • وقتی کانکشن را روی Wi-Fi قرار می دهید، باید آدرس آی پی به نمایش درآمده در گوشی را درون کادر مربوط به Phone IP Address سیستم هم وارد نموده و سپس روی گزینه Connect کلیک کنید

هنوز کارمان با اپلیکیشن Wo Mic تمام نشده است. در بالا حالت اتصال وای فای شرح داده شده اما هنوز حالت بلوتوث و USB و وای فای دایرکت و نکات مربوط به آن ها به جای مانده است. پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

تبدیل گوشی به میکروفون بلوتوث

 1. ابتدا بلوتوث را روی کامپیوتر خود فعال کنید. برای این کار کلید ویندوز + I را فشار داده تا به تنظیمات بروید. سپس با کلیک روی Devices و سپس Bluetooth & other devices، می توانید بلوتوث خود را روشن کنید.
 1. حالا بلوتوث گوشی را روشن کنید.
 1. کامپیوتر خود را به گوشی متصل کنید.
 1. در برنامه Wo Mic گوشی به بخش تنظیمات رفته و روی گزینه Transport کلیک کنید.
 1. نحوه اتصال را روی بلوتوث قرار دهید.
 1. روی آیکون پخش کلیک کنید تا از این طریق ارتباط بین کامپیوتر و گوشی شما برقرار گردد.
 1. در پنل برنامه Wo Mic روی Connection و سپس Connect کلیک کنید.
 1. در بین گزینه های موجود، روی بلوتوث کلیک نموده و گوشی خود را به عنوان دستگاه بلوتوث مقصد انتخاب کنید تا دو محصول شما از این طریق به یکدیگر متصل شوند.

در طول انجام تمام این فرآیندها، بدون توجه به روش اتصال (به وسیله بلوتوث، USB یا وای فای)، شما می توانید هدفون خود را به بخش اسپیکر کیس متصل و از آن به عنوان یک منبع صدای با کیفیت نیز بهره مند شوید. در همین حین به صورت همزمان می توانید از میکروفون گوشی به عنوان میکروفون کامپیوتر بهره ببرید.

آموزش تبدیل گوشی به میکروفون به وسیله USB

ساده ترین و بی دردسرترین روش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر به وسیله برنامه Wo Mic، برقراری ارتباط بین گوشی و کامپیوتر به وسیله USB است. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا وارد تنظیمات گوشی خود شوید و عیب زدایی USB را فعال کنید.
 2. این گزینه در بخش توسعه دهنده قرار گرفته است که برای فعال سازی آن باید به تنظیمات رفته و روی گزینه درباره تلفن (About Phone) کلیک کنید که معمولاً در آخرین بخش تنظیمات قرار گرفته است. سپس در منوی بازشده، در پی شماره ساخت (Build number) باشید و روی آن 7 بار ضربه بزنید تا گزینه های توسعه دهنده برای شما فعال گردد.
 3. سپس به تنظیمات برگردید و دوباره به قسمت انتهایی آن بروید. در اینجا بخش جدیدی با عنوان گزینه های توسعه دهنده (Developer Options) برای شما فعال می گردد.
 4. آن را باز کنید و به پایین اسکرول کنید، سپس گزینه عیب زدایی USB یا USB Debugging را فعال کنید.
 1. حالا تمام مراحلی که برای اتصال به بلوتوث در برنامه Wo Mic ویندوز طی نموده بودید را این بار برای تغییر آن به اتصال USB انجام دهید و سپس گزینه OK را انتخاب کنید.
 1. در مرحله بعد وارد برنامه مخصوص گوشی خود شده و به وسیله تنظیمات، گزینه Transport را انتخاب کنید.
 1. گزینه مورد نظر برای اتصال را روی USB قرار دهید و سپس یک مرحله به عقب برگشته و آیکون Play را لمس کنید.

اتصال به وسیله وای فای-دایرکت

در این روش باید در گوشی خود، قابلیت هات اسپات را فعال کنید. البته به یاد داشته باشید که این روش را به عنوان آخرین راه اتصال بهره ببرید. یعنی زمانی که تمام روش های قبلی برای برقراری ارتباط پیروزیت آمیز نبودند.

 1. اولین قدم این است که به وسیله تنظیمات گوشی خود، قابلیت هات اسپات را فعال کنید. روش انجام این کار بستگی به نوع گوشی شما دارد. اما در کل، شما می توانید این گزینه را در قسمت تنظیمات و اتصالات یا منوی تنظیمات سریع پیدا کنید.
 2. در مرحله بعد باید کامپیوتر خود را به شبکه گوشی خود متصل کنید. برای این کار، کلید ویندوز + I را فشار داده و وارد تنظیمات شوید. سپس در بخش شبکه و اینترنت، گزینه وای فای را انتخاب کنید. در این قسمت، شما می توانید شبکه های موجود را که گوشی شما یکی از آن هاست، انتخاب کنید. توجه داشته باشید در این حالت سیستم باید از امکان وای فای بهره مند باشد.
 3. حالا که اتصال بین کامپیوتر و گوشی به وسیله اشتراک اینترنت برقرار است، باید به نرم افزارهای مربوطه در هر دو دستگاه رفته و روش اتصال را روی وای فای-دایرکت تنظیم کنید. نباید فراموش کنید که پس از انتخاب این گزینه در گوشی، یک قدم به عقب بروید و آیکون پخش را فشار دهید.

درون کامپیوتر، پس از انتخاب گزینه وای فای-دایرکت، کادر آدرس IP شبکه را تغییر ندهید و با آدرس پیش فرض باقی بگذارید. سپس OK را انتخاب نموده و در نتیجه می توانید از گوشی به عنوان میکروفون برای کامپیوتر خود بهره ببرید.

تنظیم اپلیکیشن Wo Mic به عنوان میکروفون پیش فرض گوشی

اگر همه چیز در این بین خوب پیش برود، سرور و کلاینت علامت اتصال پیروز را به نمایش می گذارند که متوجه این موضوع خواهید شد. حالا وقت آن رسیده به قسمت تنظیمات صوتی کامپیوتر ویندوزی خود رفته و Wo Mic را به عنوان دستگاه صوتی خود به تمام سیستم شناسایی کنید. برای انجام این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. کنترل پنل را اجرا نموده و حالت نمایش آن را روی حالت Small قرار دهید.
 2. روی گزینه Sound کلیک کنید تا پنجره زیر برای شما باز گردد.
 3. در سربرگ Recording، روی گزینه ای که Wo Mic را شامل می گردد کلیک نموده و در پایین، روی گزینه Set Default کلیک کنید تا از این پس برای ضبط هر صدایی در سیستم، Wo Mic وارد عمل گردد.
 4. گوشی را نزدیک دهان خود نگه داشته و صحبت کنید، می بینید که سیستم فرامین صوتی شما را به راحتی دریافت می نماید.

2. استفاده از اپلیکیشن Droidcam برای تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر

برنامه تبدیل گوشی به میکروفون Droidcam یک راه جایگزین برای تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر است که می توانید به لطف آن، هم گوشی را به عنوان وب کم کامپیوتر بهره ببرید و هم میکروفون. در واقع با این اپلیکیشن شما با یک تیر دو نشان می زنید و یکی دیگر از بزرگ ترین ضعف های کامپیوتر یعنی عدم بهره مندی از وب کم را رفع خواهید کرد. این روش برای کسانی که در پی تبدیل گوشی به میکروفون برای فیلمبرداری هستند بسیار مناسب است. برای تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر به وسیله اپلیکیشن Droidcam مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اپلیکیشن Droidcam را دانلود و روی گوشی اندرویدی یا iOS خود نصب کنید.
 • حالا کلاینت این اپلیکیشن را روی سیستم ویندوزی خود نصب کنید.
 • اپلیکیشن یادشده را روی گوشی خود اجرا نموده و اعداد ثبت شده روبروی وای فای و Droidcam را به خاطر داشته باشید.
 • حالا اپلیکیشن کلاینت را درون سیستم اجرا نموده و روبروی Wi-Fi IP و Droidcam Port، اعداد گفته شده را وارد کنید.
 • گزینه Audio را تیک دار نموده و روی گزینه Start کلیک کنید.
 • اگر می خواهید گوشی شما همزمان به میکروفون و وب کم تبدیل گردد می توانید گزینه Video را هم تیک دار کنید.

تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر؛ سخن پایانی

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که از کامپیوتر رومیزی به عنوان سیستم اصلی خود استفاده می کنید اما مشکلاتی مثل عدم بهره مندی از ورودی میکروفون و اسپیکر یا وب کم شما را آزار می دهد، کافی است مراحل بالا را انجام داده تا بدون هیچ مسئله ای، از گوشی خود به برترین شکل ممکن بهره ببرید. توجه داشته باشید شما می توانید با اتصال هندزفری به ورودی میکروفون کامپیوتر، صدا ضبط کنید اما دیگر صدایی به وسیله هندزفری برای شما پخش نخواهد شد. با این کار، شما نه تنها بدون مشکل صدای سیستم را خواهید شنید بلکه امکان ضبط صدا را هم خواهید داشت. این قابلیت به خصوص زمانی که مشغول انجام بازی هستید یا برای کسانی که در پی تبدیل گوشی به میکروفون برای خوانندگی هستند بسیار مناسب خواهد بود.

منبع: Guiding Tech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 تیر 1402 بروزرسانی: 8 تیر 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1870

به "آموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر؛ هر آنچه باید بدانیدآموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر؛ هر آنچه باید بدانیدآموزش تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید