آشنایی با جاذبه های گردشگری سیسیل ایتالیا

به گزارش مجله میهن 128، بازدید از مکان های مهم تاریخی مانند دره معابد آگریجنتو، تئاتر رومی تاورمینا یا شهرهای باروک ناتو، راگوسا و مودیکا؟ تماشای ثروت های طبیعی مثل آتشفشان های اتنا، استرومبولی و ولکانو، جزیره ها و ساحل آنها و ذخایر طبیعی باشکوه مانند زینگارو، و البته تجربه طعم بی نظیر غذاهای خارق العاده ایتالیایی؟ کدام یک را ترجیح می دهید؟ مطمئنا با وجود این جاذبه ها از اقامت خود لذت خواهید برد. حالا سوال اینجاست: در سیسیل کجا برویم؟

آشنایی با جاذبه های گردشگری سیسیل ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

پالرمو (Palermo)

پالرمو مرکز سیسیل، به وسیله فنیقی ها با نام Ziz تاسیس شد. بعدها به وسیله یونانیان به Panormos تغییر نام یافت و در دوران تسلط اعراب (قرن 9 تا 11 میلادی) به عصر طلایی خود رسید. به لطف باغ های شگفت انگیز و باشکوه و مساجد یا کاخ های مجلل، به یکی از شهرهای مرفه در مدیترانه و اروپا تبدیل شد. پالرمو با نام شهر دلخوشی ها شناخته می گردد. پس از تسخیر نرمان ها، بیشتر کاخ ها و مساجد ویران شدند، اما حاکمان نو از محیط بین المللی پالرمو و هنرمندان، معماران و استادان با فرهنگ های مختلف، بهره گرفتند و سبک معماری منحصربه فردی را به وجود آوردند.

این شهر از نظر بناها و آثار تاریخی بسیار ثروتمند است. اگر بازدید از کلیساها و کاخ ها را دوست دارید، مکانی ایده آل برای بازدید شماست. در پالرمو، بازدید از کاخ نورمن، کلیسای جامع پالرمو، تئاتر ماسیمو و بازار بالارو را از دست ندهید. در فاصله کمی از پالرمو، یکی از مکان های پر بازدید سیسیل یعنی کلیسای جامع مونرئال و هزاران مترمربع موزاییک طلایی قرار گرفته است. برای اینکه درک بهتری از شکوه آن داشته باشید، بد نیست بدانید برای ساخت آن ها از 2200 کیلوگرم طلای خالص استفاده شده است!

سفالو (Cefalu)

این شهر کوچک ماهیگیری با قایق های رنگارنگ که در اسکله لنگر انداخته اند، آرام به نظر می رسد. هنگام بازدید از سیسیل، سفالو را که به یک سرگرمی گاه محبوب ساحلی تبدیل شده، هرگز از دست ندهید. اینجا با ساحل شنی و کوچه های قرون وسطایی ، مکانی بسیار زیباست. اگر فقط می خواهید از ساحل لذت ببرید، به سفالو نروید، چون این شهر مکان های بسیار بهتر و آرام تر از هر جایی دارد.

سفالو ارزش این را دارد که توقف کنید و منظرهی زیبا از بندر و اسکله قدیمی را ببینید یا در خیابان های باریک آن که پر از مغازه و رستوران است، قدم بزنید. اگر وقت دارید، باید از کلیسای جامع سفالو نورمن، مهم ترین ساختمان شهر هم دیدن کنید. بعلاوه بد نیست به بالای صخره ای که مشرف به شهر است، بروید و از منظره ها چشمگیری که به شما نشان می دهد، لذت ببرید.

تاورمینا (Taormina)

تاورمینا، ملقب به مروارید سیسیل، به منظره باشکوهی که در دشت کاتانیا، اتنا و ایزولا بلا دارد، مشهور است. تاورمینا یکی از توریستی ترین شهرهای سیسیل است، بنابراین بهتر است برای اقامت بیشتر، در فصل تخفیف به این شهر سفر کنید.

اگر تصمیم گرفته اید از منطقه ها شرقی سیسیل دیدن کنید، این موارد مکان هایی هستند که حتما باید ببینید. به ایزولا بلا، جزیره کوچک و ساحل آن بروید که به معروفیت این شهر یاری نموده است. از تئاتر یونانی تاورمینا دیدن کنید. منظره زیبای اتنا و دریا را از دست ندهید و در آخر از 300 پله منتهی به کلیسای مادونا بالا بروید تا از منظرهی که به شما می دهد، لذت ببرید.

کوه اتنا (Mount Etna)

یونانیان باستان تصور می کردند کوه اتنا، بزرگ ترین آتشفشان فعال در اروپا، محل زندگی سایکلوپ ها است. امروزه این مکان، در استان کاتانیا، یکی از جاذبه های مهم گردشگری به شمار میرود. در زمستان می توانید روی قله های آن اسکی کنید ، در حالی که در تابستان راستاهای پیاده روی زیادی در سراسر جنگل وجود دارد. اگر دنبال چیز آرامش بخش تری هستید، می توانید با یک تله کابین به ارتفاع 2500 متر بالاتر از سطح دریا بروید تا منظرههای وسیع تری را ببینید. سرویس های اتوبوس رانی و خط راه آهن که از کاتانیا به ریپوستو حرکت می نمایند، وسیله مناسبی برای رسیدن به این منطقه هستند.

کاتانیا (Catania) از جاذبه های گردشگری سیسیل

کاتانیا، دومین شهر بزرگ و از جاذبه های گردشگری سیسیل بعد از پالرمو است که در دامنه کوه اتنا قرار گرفته است و نقطه ایده آل آغاز برای رسیدن به آتشفشان است. این شهر به این علت ساختمان هایی در سنگ های آتشفشانی ساخته شده، لقب شهر سیاه را از آن خود نموده است.

کاتانیا جاهای زیادی برای بازدید دارد. در طول سفر به سیسیل، توصیه می کنیم نصف روز یا یک روز کامل را به بازدید از شهر اختصاص دهید. علاوه بر تور اتنا، از کلیسای جامع شهر که به سنت آگاتا تقدیم شده، بازدید کنید. بعلاوه دیدن صخره های سایکلوپس در ساحل سرگرمیی آسی ترزا را که فقط 35 دقیقه با کاتانیا فاصله دارد، از قلم نیاندازید.

سیراکوز و جزیره اورتیگیا (Syracuse and Ortigia Island)

در ساحل شرقی سیسیل شهر سیراکوز و جزیره مجذوب کننده اورتیگیا مرکز تاریخی شهر، قرار گرفته است. همه چیز در اوتیگیا زیباست! بناهای تاریخی، میادین، چشمه ها، کاخ ها و کلیساها. همینطور بستنی های خوشمزه!

از قلم نیاندازید از جاذبه های جزیره اورتیگیا، مانند بندر، کاستلو مانیاس و فواره آرتوسا هنگام غروب خورشید دیدن کنید. در شهر مدرن سیراکوز، فقط یک جاذبه دیدنی وجود دارد، آن هم پارک باستان شناسی ناپولیس با آمفی تئاتر رومی و تئاتر یونانی است.

نوتو، مودیکا و راگوسا (Noto, Modica, Ragusa)

اگر برای کشف معماری شگفت انگیز باروک دنبال برترین مکان بازدید در سیسیل هستید، کافی است این سه مکان را ببینید. شهرهای باروک نوتو، مودیکا و راگوسا همگی در لیست میراث دنیای یونسکو ثبت شده اند. هیچ بنای تاریخی خاصی برای بازدید در اینجا وجود ندارد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که در مراکز تاریخی قدم بزنید و از آن لذت ببرید!

دره معابد (Valley of Temples)

دره معابد که یک پارک باستان شناسی است، درست خارج از آگریجنتو قرار گرفته است. این پارک از هشت معبد به جای مانده از قرن پنجم تا ششم قبل از میلاد ساخته شده است. اگرچه همه بناها قابل توجه هستند، اما معبد کنکوردیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این معبد یکی از عالی ترین ویرانه های یونان، با طراحی خاص است که شش ستون یونسکو از آن الهام گرفته اند. این پارک با مساحت حدود 1300 هکتار، بزرگ ترین مکان باستان شناسی در دنیا به شمار میرود.

پله ترک ها (Scala dei Turchi)

بعد از حدود 20 دقیقه رانندگی از دره معابد، به یکی دیگر از جاهای دیدنی سیسیل یعنی پله ترک ها می رسید. این صخره که از سنگ آهک سفید تشکیل شده، به علت شکل خاص خود مشهور است. فرسایش باعث تراشیده شدن سنگ ها به شکل پله شده اند. حال اگر رنگ فیروزه ای دریا و سواحل ماسه ای ریز را به این منظره اضافه کنید، می فهمید چرا این مکان بسیار محبوب است. ده ها نفر در انتها روز اینجا جمع می شوند تا غروب خورشید را دیدن نمایند. نمایشی که نباید از دست بدهید!

ویلای رومانا (Villa Romana Del Casale)

ویلای رومانا دل کاساله از جاذبه های گردشگری سیسیل در قرن چهارم ساخته شده و شامل برترین و پیچیده ترین موزاییک های دوره امپراتوری روم است. این ویلا که در لیست میراث دنیای یونسکو قرار گرفته است، در قرن دوازدهم رها شد، اما در قرن نوزدهم و هنگام کشف برخی موزاییک ها، این ویلا مشهور شد. یکی از مشهورترین قطعات آن، قطعه مربوط به دختران بیکینی است که در سال 1959 حفاری شده است و زنان را در حال تمرین و ورزش به تصویر می کشد. تورهای راهنما هم روزانه به گردشگران خدمات ارائه می دهند.

ذخیره گاه طبیعی زینگارو (Dello Zingaro Nature Reserve)

جایی که دریا و طبیعت وحشی به هم می رسند و اغلب در سیسیل اتفاق می افتد. نتیجه همواره دیدنی است. غروب خورشید فراموش نشدنی، آب شفاف مدیترانه ای، سبز زمردی تا آبی کبالت، واقعا در مکانی منحصربه فرد هستید.

زینگارو یکی از قابل تحسین ترین گوهرهای طبیعی سیسیل است. در این مکان می توانید دریا را مانند قرن ها قبل تجربه کنید. رد پای دستکاری بشر، به استثنای برخی از خانه های روستایی، زیاد دیده نمی گردد. نه جاده ساحلی وجود دارد و نه هیچ اتومبیلی! هیچ سر و صدایی به جز باد و موج نیست. شهروندان این منطقه سندی را امضا نموده و مانع از ساخت خیابان در آن شده اند. به لطف آنها طبیعت این منطقه بکر و دست نخورده مانده است.

ذخیره گاه طبیعی توره سالسا (Torre Salsa Nature Reserve)

ذخیره گاه طبیعی توره سالسا در بین آگریجنتو و سلینونته واقع شده است. هنگام سفر جاده ای خود در سیسیل توقف کنید تا این مکان طبیعی زیبا را ببینید. علت دیگری که برای رفتن به این مکان وجود دارد، ساحل شنی بزرگ و خلوت آن است. این مکان نه چندان شناخته شده، بهشت واقعی برای شنا یا پیک نیک است.

اریکس (Erice) از جاذبه های گردشگری سیسیل

اریس یا اریکس، در غرب سیسیل، در ارتفاع 751 متری از سطح دریا قرار گرفته است و غالبا در ابر پوشیده شده است. شهری کاملا محافظت شده قرون وسطا که خیره نماینده ترین منظره ها و تاریخی قابل لمس دارد. اریکس شهری با اهمیت و معروفیت کم بوده و گفته می گردد افرادی مانند هرکول و آنیاس را به خود جلب نموده است.

از جمله مکان های پربازدید، قلعه پپولی و قلعه ونوس است. اولی به وسیله اعراب ساخته شده، در حالی که قلعه دوم را نورمن ها در محل معبد باستانی ونوس ساخته اند و نام خود را از آن می گیرد.

صومعه بندیکتین (The Benedictine Monastery)

صومعه بندیکتین از جاذبه های گردشگری سیسیل بخشی از میراث دنیای یونسکو و یکی از بزرگ ترین صومعه ها در اروپاست. بعلاوه گروه علوم انسانی دانشگاه کاتانیا را در خود دارد. این صومعه نگین باروک سیسیل است. یک اجتماع کاسینایی این مجموعه را در سال 1558 تأسیس کرد. ساختار اصلی به وسیله دو حادثه طبیعی، فوران گدازه سال 1669 و زمین لرزه 1693 تخریب شد. این ساختمان دوباره ساخته شد و اکنون نمونه ای از ادغام دوره های مختلف تاریخی است. با بازدید از آن می توانید تغییرات ناشی از فوران گدازه و زمین لرزه را مشاهده کنید.

موزه مایولیکا (Museum of Maioliche)

دوستداران نقاشی مایولیکای ایتالیایی، باید از این موزه بی نظیر با مجموعه ای عالی از حدود 6000 کاشی، بازدید نمایند. این کاشی ها از سیسیل و ناپل آورده و در قرون 15 تا 20 ساخته شده است. کاشی ها، دیوارها و کف ها را پر نموده اند. بازسازی و بازسازی این بنا در قرن شانزدهم، بیش از سه دهه طول کشید که خود یک اثر هنری با سقف های طاقدار و نقاشی های دیواری است. این موزه بعلاوه مجموعه کوچکی از اسباب بازی های قدیمی ایتالیایی را در خود جای داده می دهد.

جزایر اگادیان (Aegadian)

از تراپانی می توانید برای سفری یک یا چند روزه به یکی از جزایر اگادیان عزیمت کنید. قایق ها چند بار در روز در این راستا رفت وآمد می نمایند. سه جزیره فاوینا، لوانزو و مارتیمو، جزایر اگادیان را تشکیل می دهند. هر سه جزیره برای پیاده روی طولانی، رانندگی با موتور سیکلت، استراحت و شنا در حوضچه های زیبا، ایده آل هستند.

با این حال، اگر فقط یک روز فرصت دارید که به این جزایر اختصاص دهید، فاوینا را انتخاب کنید. بسیاری از افراد دوچرخه اجاره می نمایند تا بتوانند همه جزیره را در یک روز بگردند. بازدید از کالا روسا، کالا آزورا، کالا روتوندا و لیدو بورونه در این جزیره، خالی از لطف نیست.

جزایر ائولی (Aeolian) از جاذبه های گردشگری سیسیل

جزایر ائولی در سیسیل شمالی واقع شده است. این مجمع الجزایر آتشفشانی از 7 جزیره، صخره و جزیره های کوچک تر ساخته شده است. مشهورترین و در نتیجه پربازدیدترین آنها لیپاری، سالینا، ولکانو و استرومبولی هستند.

هر جزیره مجذوب کنندهیت و فضای خاص خود را دارد:

لیپاری بزرگ ترین جزیره است که بهتر است در آن با قایق گردش کنید. این جزیره نسبت به بقیه سرزنده تر بوده و سواحل زیبایی دارد.

ولکانو هم به راحتی قابل دسترسی است. این جزیره بخاطر منظره ها زیبای آتشفشانی و حمام های گُل مشهور است.

استرومبولی، به لطف آتشفشان مداوم فعال خود، شناخته شده است. یک نمایش شبانه چشمگیر که نباید از دست بدهید!

سالینا، دارای چندین راستا پیاده روی زیبا و رستوران های خوب بوده و نسبت به جزایر دیگر کمتر توریستی است.

برای رفتن به جزایر آئولی، باید از میلازو، پالرمو یا مسینا، قایق سوار شوید. پس از ورود به جزایر، استفاده از اتومبیل ممنوع است و فقط ساکنین آنجا می توانند از آنها استفاده نمایند.

اگر فقط یک روز فرصت دارید تا به جزایر ائولی اختصاص دهید، توصیه می کنیم فقط یکی را انتخاب کنید. اما اگر می خواهید همه آنها را ببینید، می توانید یک سفر دریایی چند روزه را برنامه ریزی کنید.

انا، قلب سیسیل (Enna, the Heart of Sicily)

انا در مرکز سیسیل واقع شده و به ناف سیسیل معروف است. منطقه انا تنها منطقه ای است که به دریا دسترسی ندارد. با این حال، بیشترین دریاچه ها را دارد. از جمله دریاچه پرگوسا، تنها دریاچه طبیعی جزیره. بعلاوه پرتگاهی با ارتفاع بیش از 900 متر از سطح دریا که مجذوب کنندهیت معمول خود را حفظ نموده و چندین محل دیدنی را ارائه می دهد.

قلعه لومباردی از جاذبه های گردشگری سیسیل که از بالای برج اصلی، منظره ای بدون مانع از اتنا را به گردشگران نشان می دهد. بعلاوه کلیسای جامع انا، موزه باستان شناسی، مرکز تاریخی شهر و دریاچه پرگوسا با پیست مسابقه در ساحل آن.

سواحل سیسیل

جاهای دیدنی سیسیل بدون لیستی از زیباترین سواحل آن کامل نخواهد شد. اگر به تور سیسیل می روید، مطمئنا می خواهید از ساحل و آب شفاف لذت ببرید! به هر حال این یکی از برترین کارهایی است که می توان در سیسیل انجام داد.

در اینجا برخی از سواحل سیسیل را به شما معرفی می کنیم.

ساحل San Vito Lo Capo: این ساحل برای خانواده های دارای فرزند، برای شنا یا آفتاب گرفتن بسیار مناسب است! چراکه ساحل عمومی و ساحل خصوصی دارد.

ساحل ایزولا بلا Isola Bella: ساحل کوچک با سنگ ریزه و آب شفاف. ایده آل برای اسنورکلینگ (شنا زیر آب) با تعداد زیادی ماهی کوچک برای مشاهده. ساحل عمومی و ساحل خصوصی هم دارد.

ساحل Scala dei Turchi: این رمانتیک ترین ساحل برای لذت بردن از غروب خورشید در سیسیل است. آب فیروزه ای و صخره های سنگ آهک به رنگ نارنجی و صورتی ترکیبی عالی است! اینجا هم ساحل عمومی و ساحل خصوصی دارد.

ساحل Cala Rossa در فاوینا: این ساحل به وسیله صخره های بزرگ احاطه شده، آب فیروزه ای شفافی دارد و منظره آن از بالا خیره نماینده است.

ساحل ذخیره طبیعی Torre Salsa: ساحل شنی بزرگ و خوب با آب بسیار کم عمق. مکانی عالی برای گذراندن یک روز کنار خانواده و دور از همه چیز.

ساحل Calamosche: یکی از شلوغ ترین سواحل اطراف سیراکوز است که به علت زیبایی و آب کم عمق و شفاف معروفیت دارد.

در آخر یادتان باشد ایتالیا شهر غذاها و بستنی ها، بناهای تاریخی و طبیعت بکر است. به هر شهر و استان این کشور که بروید، دیدنی های زیادی در انتظار شماست. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتی اگر نتوانستید از همه دیدنی های سیسیل بازدید کنید، از هر آنچه که دیدید، نهایت لذت را ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1355

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری سیسیل ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری سیسیل ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید