کهکشان راه شیری را با چشم غیرمسلح اینجا ببینید!

به گزارش مجله میهن 128، بیابان های آریزونای امریکا را دیده اید؟ آیا تا به حال خبرنگارانن خواسته در میان کلوت های مریخ مانند آن قدم بزنید؟ کویر شهداد با کلوت های زیبای تحسین برانگیزش، در ایران به انتظار شما نشسته است.

کهکشان راه شیری را با چشم غیرمسلح اینجا ببینید!

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که وقتی نام کویر را می شنوید تنها بیابانی خشک و برهوت را متصور می شوید؛ اما کویر شهداد در استان کرمان، تمام معادلات شما را به هم خواهد زد. با مجله گردشگری خبرنگاران همراه شوید تا زیبایی های کویر ایران را ببینید.

چرا باید به کویر شهداد سفر کرد؟

جاذبه های گردشگری و تاریخی استان کرمان به قدری وسیع و جالب توجه هستند که وقتی صحبت از جاذبه های طبیعی این استان می شود، کمتر کسی به آن توجه می کند. در دل گرم ترین نقطه زمین می توانید زمزمه باد را در گوش چنان تحسین برانگیز بشنوید که رویایی ترین سفر زندگی تان شود. آسمان پر ستاره ای را متصور شوید که به زیبایی هرچه تمام تر کهکشان راه شیری را بدون نیاز به دوربین و تلسکوپ در مقابل چشمان پرحیرت شما به نمایش گذاشته است.

آفتاب که رو به غروب می گذارد، آرام آرام ستاره ها پیدا می شوند تا پهنه سیاه آسمان را به زیبا ترین تصویر در دنیا بدل کنند. به هنگام شب می توان در آسمان شهر کلوت ها غرق شد و دسته دسته ستاره چید. با ایستادن بر بلندای این کلوت ها واقعیت و خیال در هم می آمیزند، زمان و مکان گم می شوند و تجربه ای عمیق و فراموش نشدنی را رقم می زنند.

چه چیزی کویر شهداد را تا این حد استثنایی کرده است؟

کلوت هایی که در گوشه وکنار این بیابان استثنایی سر برآورده اند، کلوت های شهداد، این گرم ترین نقطه روی زمین را به یکی از زیباترین نقاط در همه دنیا تبدیل کرده اند.

اصطلاح علمی یاردانگ واژه ای است که برای کلوت، این عارضه های طبیعی و فرسایش یافته به قدمت هزاران سال استفاده می شود. بیست هزار سال عمری است که برای قدیمی ترین کلوت های موجود در کویر شهداد تخمین زده اند. آب و باد در طی هزاران سال دست به دست هم داده اند تا این عارضه های طبیعی حیرت انگیز را شکل دهند. چنین کلوت هایی تنها در ایران، امریکا، چاد، مصر و پرو وجود دارند.

کلوت به چه معناست؟

واژه کلوت از دو بخش کل به معنای شهر و آبادی و لوت که اشاره به کویر لوت دارد تشکیل شده است. این عارضه ها در مناطقی تشکیل می شوند که سرعت باد زیاد است و همه چیز را در سر راهش دچار کندگی و سایش می کند.

ابرشهری کلوخی با 80 کیلومتر عرض و 145 کیلومتر طول که بیش از 11 هزار کیلومترمربع مساحت دارد. شهری بزرگ با آسمان خراش های کلوخی فراوان که هیچ سکنه ای ندارد و شبیه شهر ارواح شده است. در این شهر هر چه هست سراسر سکوت و آرامش است. گذر از دل این شهر کلوخی، به رغم زیبایی های بکر طبیعی، وحشتی زیبا را در نگاه و دل هر رهگذری می نشاند.

چگونه و چه موقع به این کویر زیبا سفر کنیم؟

برای دیدن این شهر باید به کرمان، شهر شهداد بروید. در شهداد تور لیدری مجرب و حرفه ای بیابید تا بتوانید بدون مشکل به دل کویر شهداد برسید. بهترین زمان برای دیدن کهکشان راه شیری با چشم غیر مسلح در کویر شهداد، مرداد ماه است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مرحومه ملکه الیزابت دوم شما را به دیدن این قلعه دعوت می کند! را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1846

به "کهکشان راه شیری را با چشم غیرمسلح اینجا ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهکشان راه شیری را با چشم غیرمسلح اینجا ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید