کتاب کودک کاپیتان زیرشلواری به خاطر نژادپرستی جمع آوری می شود

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی - یکی از کتاب های اسپین آف مجموعه کاپیتان زیرشلواری دیگر منتشر نخواهد شد و داو پیلکی، نویسنده کتاب کودک به خاطر کلیشه های نژادی زیان بخش و تصاویر منفعلانه نژادپرستی این کتاب عذرخواهی کرد.

کتاب کودک کاپیتان زیرشلواری به خاطر نژادپرستی جمع آوری می شود

این کتاب با عنوان ماجراهای اوک و گلوک: غارنشینان کونگ فو از آینده اولین بار در سال 2010 منتشر شد.

آقای پیلکی در بیانیه ای گفت هدف از این کتاب به نمایش گذاشتن تنوع، برابری و حل اختلافات بدون خشونت بوده است. اما حالا متوجه شده که محتوای آن برای مردم آسیایی اشتباه و زیان بخش است.

این نویسنده امریکایی در بیانیه ای در یوتیوب نوشت: امیدوارم خوانندگانم مرا ببخشند و از اشتباه من یاد بگیرند که کلیشه های نژادی حتا به طور ناخواسته و منفعلانه برای همگان خطرناک هستند.

او نوشت: عذرخواهی می کنم و قول می دهم از این به بعد بهتر عمل کنم.

اسکولاستیک، ناشر این مجموعه گفت تلاش می کنند این کتاب را از قفسه کتابخانه ها، مدارس و همچنین کتابفروشی ها جمع آوری کنند.

این کتاب یک رمان مصور است که توسط دو دوست به نام های اوک و گلوک که در داستان های کاپیتان زیرشلواری و پس از آن پسران غارنشین حضور داشتند، نوشته شده است. پیلکی گفت آنها به کمک کونگ فو و اصولی که در فلسفه چینی یافته اند، جهان را نجات می دهند. چاپ اولیه این کتاب به بیش از یک میلیون نسخه در سرتاسر جهان رسید.

مجموعه کاپیتان زیرشلواری شامل 12 رمان و اسپین آف های بیشمار است. این کتاب ها با بیش از 80 میلیون نسخه فروش در سرتاسر جهان در میان خوانندگان کم سن و سال بسیار محبوب اند؛ اما به دلیل تصاویر خشونت آمیز اغلب در میان کتاب های مورد شکایت انجمن کتابخانه امریکا قرار می گیرند.

اسکولاستیک گفت انتشار کتاب مورد بحث را در تاریخ 22 مارس با حمایت کامل پیلکی متوقف کرده است. این انتشارات در بیانیه ای گفت: ما با همدیگر تشخیص دادیم که این کتاب نژادپرستی منفعلانه را تداوم می بخشد و عمیقا به خاطر این اشتباه بزرگ متاسفیم.

پلیکی گفت مبلغ پیش پرداخت و حق الزحمه ای را که برای این کتاب دریافت کرده به موسسات خیریه ای اهدا خواهد کرد که برای بچه ها جوامع محروم کتاب تهیه می کنند و باعث ایجاد تنوع در کتاب کودک و مبارزه با تعصبات ضدآسیایی می شوند.

این اقدام در حالی انجام شد که در ماه های اخیر شاهد افزایش احساسات ضدآسیایی در ایالات متحده و افزایش آزار و نفرت نسبت به آنها بوده ایم.

این در حالی است که محتوای برخی کتاب های کودک و شخصیت های داستانی شان در حال ارزیابی مجدد هستند. اوایل ماه مارس شرکت انتشاراتی حافظ میراث دکتر سوس نیز اظهار داشت شش نسخه از کتاب های این نویسنده به دلیل تصاویر نژادپرستانه دیگر منتشر نخواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1178

به "کتاب کودک کاپیتان زیرشلواری به خاطر نژادپرستی جمع آوری می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "کتاب کودک کاپیتان زیرشلواری به خاطر نژادپرستی جمع آوری می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب کودک کاپیتان زیرشلواری به خاطر نژادپرستی جمع آوری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید