چهارباغ همچنان آبستن آثار تاریخی است

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران/اصفهان چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت با ادامه فرایند کاوش ها در محور چهارباغ عباسی و در جنب پایه های کشف شده کاخ دنیا نما، جدار خارجی بلوار میانی تفرجگاه چهارباغ اصفهان کشف شد.

چهارباغ همچنان آبستن آثار تاریخی است

جهت دریافت خدمات طراحی خانه دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش مجله میهن 128، چهارباغ یکی از قدیمی ترین تفرجگاه های دنیا با بیش از چهار سده قدمت به شمار می رود. کاوش های جدید باستان شناسی در این محدوده از زمانی آغاز شد که بحث ساخت ایستگاه مترو در محدوده دروازه دولت به اجرا در آمد. هرچند باستان شناسان معتقد هستند که عبور مترو از چهارباغ چیزی از لایه های زیرین آن باقی نگذاشته، اما از وجود بعضی آثار مدفن در زیر این خیابان خبر می دهند و معتقدند که چون مکان محدوده مرکزی اصفهان در عهدهای مختلف همیشه ثابت بوده می تواند مدفن بناهای تاریخی بیشتری باشد.

علیرضا جعفری زند باستان شناس در گفت و گو با خبرنگار مجله میهن 128، در خصوص شرایط خیابان چهارباغ و محدوه دروازه دولت (میدان امام حسین (ع)) اظهار کرد: خیابان چهارباغ جزء آثار ملی محسوب می گردد و طبیعتاً آثار متعدد تاریخی در آن موجود است. همان طور که در خصوص دنیا نما اعلام شد بازهم اعلام می کنیم که این محدوده می تواند آثار تاریخی بیشتری در خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه کف و بدنه اصلی چهارباغ باید نمایان و بازسازی گردد، اضافه نمود: در منطقه میدان انقلاب کاوش هایی انجام شد که نتیجه ای نداشت، اما از ابتدای دروازه دولت (میدان امام حسین (ع)) تا ابتدای خیابان آمادگاه دارای اهمیت است چراکه این منطقه به ویژه در چهارباغ دارای حساسیت های تاریخی بوده و آثاری در این منطقه است که هنوز کاوش های لازم بر روی آن ها انجام نشده است.

بدنه شرقی، فرم چهارباغ را از بین برد

این باستان شناس با اشاره به اینکه کف اصلی خیابان چهارباغ عباسی پایین تر از این چیزی است که امروز ما روی آن گام می گذاریم، توضیح داد: طرح و فرم بدنه سازی شرق خیابان چهارباغ طرح و فرم بدنه اصلی خیابان را از بین برده، این در حالی است که در سفرنامه ها فرم بدنه کاملاً عنوان شده و باغ ها به سردرها ختم می شده اند و جالب آنکه در همین ساخت و سازها سر در باغ خیمه گاه نیز یافت شد که نشان از چگونگی سردرها در دوران صفویه داشت.

جعفری زند به کاوشناسی در محدوده دروازه دولت تا آمادگاه اشاره نمود و اضافه نمود: اعتقاد من این است که همچنان در منطقه دروازه دولت و در محدوده کاخ دنیا نما که ما بارها نسبت به وجودش هشدار داده بودیم و دوستان هنگام حفاری مترو آن را یافتند هنوز جای کاوش های بیشتری است و آثار جدیدی می توان در آن به دست آورد.

وی تاکید نمود: این محدوده شهری اصفهان در عهد ترکمان ها و سلجوقیان یک مکان مهم محسوب می شده و در زمان صفویه نیز باغات صفویه بوده است که در باغات آثار با ارزشی وجود داشته است. در این محدوده سر در درب کوشک در خیابان طیب پیدا شده است، هرچند سردر مخروبه بود. اگرچه عبور مترو از چهارباغ همه چیز را نابود کرد ولی همچنان آثاری وجود دارد.

این باستان شناس با بیان اینکه اصفهان مثل شهرهای تازه تأسیس نیست که هرکجا خواستیم کند و کاو کنیم، گفت: باید تفاوت اصفهان با شهرهای جدید را درک کنیم، اصفهان در همه دوران ثابت بوده و محدوده مرکزی آن در عهدهای مختلف تغییری نداشته است و بستر آن کاملاً میراثی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 397

به "چهارباغ همچنان آبستن آثار تاریخی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارباغ همچنان آبستن آثار تاریخی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید