هشدار نارنجی هواشناسی برای 6 استان

به گزارش مجله میهن 128، سازمان هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج تا 3 متر در دریای عمان، رگبار باران و رعد و برق در شش استان و ناپایداری های فصلی (مانسون) در غرب و جنوب کشور هشدار داد.

هشدار نارنجی هواشناسی برای 6 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از افزایش سرعت وزش باد به ویژه باد جنوب شرقی تا محدوده 30 نات و افزایش ارتفاع امواج بین 2 تا 3 متر در سواحل استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر نواحی شرقی دریای عمان از اواخر وقت سه شنبه تا اواخر وقت شنبه (6 تا 10 تیر) در دریای عمان، منطقه ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان اطلاع داد.

در اثر این مخاطره جوی غرق شدن شناگران و غواصان،اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی وقفس، های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درساحل پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این شرایط جوی اجتناب از فعالیت های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی به ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی های تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل را توصیه می نماید.

این سازمان بعلاوه با صدود هشدار سطح زرد از وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی تا حداکثر 26نات و افزایش ارتفاع موج تا حداکثر 1.5 متر از صبح چهارشنبه تا اواخر وقت شنبه (7 تا 10 تیر) در تنگه هرمز، دریای عمان و خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، خسارت به قایق ها و شناورهای کوچک و اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک،صیادی و تفریحی پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی ممنوعیت شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای سبک و تفریحی و فعالیت های دریایی فراساحل را توصیه می نماید.

رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر در 6 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد دیگری از ناپایداری های فصلی (مانسون) و رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رگبار باران، رعدو برق، در بعضی نقاط تگرگ، وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک از چهارشنبه تا پنجشنبه (7 و 8 تیر) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و پنجشنبه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و شمال استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پیش بینی می گردد.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال طغیان رودخانه های فصلی، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، کاهش دید، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1869

به "هشدار نارنجی هواشناسی برای 6 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نارنجی هواشناسی برای 6 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید