ناسا و دارپا یک موشک هسته ای می سازند!

به گزارش مجله میهن 128، ناسا سابقه ای طولانی در همکاری با دارپا طی پروژه هایی دارد که ماموریت های مربوطه ما را امکان پذیر می کنند. توسعه مشارکت ما در پیشرانه هسته ای، به پیشبرد هدف ناسا برای فرستادن انسان به مریخ کمک خواهد کرد.

ناسا و دارپا یک موشک هسته ای می سازند!

ناسا و دارپا از همکاری خود برای ساخت یک موشک هسته ای خبر داده اند که قرار است در سال 2027 ارائه گردد. به گزارش اسپیس، ناسا می خواهد تا سال 2027 یک موشک حرارتی هسته ای کارآمد را طراحی کند و به نمایش بگذارد.

بیل نلسون (Bill Nelson)، مدیر ناسا، این پروژه را روز سه شنبه 24 ژانویه طی ارائه ای در انجمن علمی و فناوری مؤسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA) معرفی کرد که در شهر نشنال هاربر استان مریلند برگزار شد. نلسون گفت که ناسا با سازمان پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) همکاری خواهد کرد تا به توسعه و نمایش پیشرانه حرارتی هسته ای پیشرفته بپردازد. این یک فناوری دگرگون کننده است که به آمریکا امکان می دهد تا فرصت را برای ماموریت های آینده فضایی انسانی توسعه دهد.

بر اساس این توافق، ناسا برای عملیات موسوم به دراکو (DRACO) به دارپا می پیوندد که در سال 2021 آغاز شد. این برنامه در پی توسعه یک موتور حرارتی هسته ای است که فضاپیمای آزمایشی طراحی شده از طریق دارپا آن را به کار خواهد برد. دارپا راکتور و موتور هسته ای را برای این موشک توسعه خواهد داد که دارپا و ناسا امیدوارند تا اوایل سال 2027 در فضا به پرواز درآیند. نلسون این مشارکت را یک سرمایه گذاری هیجان انگیز در آینده اکتشاف فضایی انسانی و یک سرمایه گذاری بزرگ برای رسیدن به مریخ خواند.

پم ملروی (Pam Melroy)، معاون ناسا در این نشست گفت: دراکو بخش مهمی از ارزیابی فناوری هایی است که ما را به فضای عمیق تری از منظومه شمسی می برد. هدف ما هدایت و توسعه طرحی برای اکتشاف انسانی و حضور پایدار در سراسر منظومه شمسی است. این یک هدف بسیار مهم به شمار می رود و ما باور داریم که این فناوری های پیشرفته، بخش مهمی از آن خواهند بود.

ناسا و دارپا، یک توافقنامه بین سازمانی را منتشر کردند که نقش ها و مسئولیت های هر آژانس در آن تعیین شده است. این توافقنامه، اختیار نهایی را در مورد توسعه و ساخت موتور موشک حرارتی هسته ای به ناسا می دهد و اختیارات وسیله آزمایشی را به دارپا اعطا می کند. این وسیله، فضاپیمایی است که از موتور موشک هسته ای برنامه ریزی شده قدرت می گیرد و دارپا مسئول عملیات و تنظیم آن در مدار خواهد بود.

ملروی گفت: ناسا سابقه ای طولانی در همکاری با دارپا طی پروژه هایی دارد که ماموریت های مربوطه ما را امکان پذیر می کنند. توسعه مشارکت ما در پیشرانه هسته ای، به پیشبرد هدف ناسا برای فرستادن انسان به مریخ کمک خواهد کرد.

این چشم انداز برای موشک هسته ای به دهه ها پیش باز می گردد. برنامه موتور هسته ای ناسا برای کاربرد خودرو های موشکی (NERVA) در پی پرتاب یک مأموریت سرنشین دار به مریخ در سال 1979 با قدرت موشک هسته ای بود، اما در سال 1972 به دلیل کاهش بودجه و نگرانی در مورد تشدید جنگ سرد لغو شد.

فرستادن انسان به مریخ، به یکی از اهداف اولیه سازمان های فضایی دولتی و شرکت های خصوصی پرواز فضایی تبدیل شده است. برنامه آرتمیس (Artemis) ناسا، بخشی از چشم انداز ماه تا مریخ این آژانس فضایی است که از آنچه ناسا در مورد اکتشاف برنامه ریزی شده ماه یاد می گیرد، برای برنامه حضور انسان در سیاره سرخ استفاده می کند.

در همین حال، شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) می گوید که به زودی پرواز مداری موشک استارشیپ (Starship) خود را انجام خواهد داد که قرار است در نهایت روی مریخ فرود بیاید. سایر شرکت های فضایی خصوصی نیز برای دستیابی به این هدف تلاش می کنند.

منبع: فرادید
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1808

به "ناسا و دارپا یک موشک هسته ای می سازند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا و دارپا یک موشک هسته ای می سازند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید