روتین چرخشی مراقبت از پوست چیست؟

به گزارش مجله میهن 128، روتین چرخشی مراقبت از پوست به روشی گفته می گردد که در آن از محصولات مراقبت از پوست به طور متناوب استفاده می کنید. به این ترتیب، از عوارض جانبی ناخواسته مانند تحریک و خشکی پوست جلوگیری می گردد. اصطلاح روتین چرخشی مراقبت از پوست را اولین بار یک پزشک متخصص پوست به نام ویتنی بوو در تیک تاک به کار برد. در این روش، روتین پوستی تغییر می نماید تا پوست از مواد مضر احتمالی در امان بماند. در این مقاله، درباره روتین چرخشی مراقبت از پوست، روش اجرا، فواید و معایب احتمالی آن و اینکه آیا برای شما مناسب است یا نه می خوانید.

روتین چرخشی مراقبت از پوست چیست؟

روتین چرخشی مراقبت از پوست چیست؟

روتین چرخشی مراقبت از پوست درست مانند بسیاری از ترندهای آنلاین به وسیله شبکه اجتماعی تیک تاک محبوبیت یافت اما جزو ترندهایی است که ارزش توجه دارد. دراین روتین چهار شبه مراقبت از پوست، به طور متناوب از محصولاتی با ترکیبات فعال و استراحت دهنده به پوست استفاده می گردد.

روتین چرخشی مراقبت از پوست چیز تازهی نیست. در واقع، متخصصان پوست سال ها است که این نوع روتین مراقبت از پوست را توصیه می نمایند.

روش اجرای روتین چرخشی مراقبت از پوست

روتین چرخشی مراقبت از پوست معمولا شامل یک روتین پوستی می گردد که در طول چهار شب آن را انجام می دهند. در این روتین به جای استفاده از محصولات یکسان روی پوست در هر روز، از محصولات مختلفی استفاده می کنید. در میان آن هم دو شب به پوست خود استراحت می دهید.

نمونه ای از یک روتین چرخشی مراقبت از پوست می تواند به توضیح زیر باشد:

  • روز اول: استفاده از یک محصول لایه بردار شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک یا بتا هیدروکسی اسید (BHA) مانند سالیسیلیک اسیدبرای حذف لایه های بالایی و مرده پوست
  • روز دوم: استفاده از یک محصول مراقب از پوست حاوی رتینوئید مبتنی بر ویتامین A مانند رتینول یا ترتینوئین برای درمان آکنه و لکه های تیره، بهبود بافت یا جلوگیری از اثرات پیری پوست
  • روز سوم و چهارم: فقط از یک محصول پاک نماینده ملایم صورت، ضد آفتاب سبک و مرطوب نماینده استفاده کردن تا به پوست استراحت داده گردد

بسته به احتیاجهای خاص خود و توصیه های پزشک متخصص پوست، ممکن است محصولات دیگری را هم در روتین چرخشی مراقبت از پوست خود بگنجانید.

روتین چرخشی مراقبت از پوست می تواند به راهی مؤثر برای حفظ سلامت سد محافظ پوست شما تبدیل گردد چون از استفاده بیش از حد از مواد فعال خاصی که می توانند پوست شما را از بین ببرند یا تحریک نمایند، جلوگیری می نماید.

مزایای روتین چرخشی مراقبت از پوست

سلامتی هدف اصلی روتین چرخشی مراقبت پوستی است. در این روش به پوست یاری می گردد تا قابلیت تحمل ترکیبات فعال محصولات مراقبت از پوست مانند رتینوئیدها و بعلاوه اسیدهای لاکتیک، گلیکولیک و سالیسیلیک را داشته باشد. این روتین پوستی می تواند برای کسانی که سعی نموده اند از این محصولات به طور هم زمان استفاده نمایند اما پوست آن ها قادر به تحمل اثر این ترکیبات نیست، مفید باشد.

به طور کلی، مزایای احتمالی روتین چرخشی مراقبت از پوست شامل موضوعاتی از جمله محافظت از سد محافظ پوستی، جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته محصولات مراقبت از پوست و اجتناب از خشک و تحریک پوست است.

محافظت از سد محافظ پوستی

سد محافظ پوستی یا همان لایه اپیدرم پوست خارجی ترین لایه پوست است که چندین عملکرد مهم دارد. این لایه پوستی با حفظ رطوبت به پوست شما یاری می نماید تا هیدراته بماند و از پوست شما در برابر محرک های محیطی، اشعه ماوراء بنفش و آلرژن ها محافظت می نماید.

استفاده از محصولات خشن مراقبت از پوست یا مصرف زیاد محصولات مراقبتی پوست ممکن است به سد محافظ پوستی شما آسیب برساند و پوست تان را در برابر التهاب و تحریک آسیب پذیرتر کند. محصولات لایه بردار و رتینوئیدها به ویژه ممکن است به لایه بیرونی پوست شما آسیب برسانند و اثر آن را به عنوان یک مانع محافظ کمتر نمایند. استراحت دادن به پوست پس از به کار بردن محصولاتی با ترکیبات فعال وشدید و لایه برداری با آن ها ممکن است باعث حفظ سد محفظ پوستی شما گردد.

جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته محصولات مراقبت از پوست

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست هر میزان که مؤثر باشند، باز هم عوارض جانبی ناخواسته ای مانند سوزش پوست دارند. برای مثال، بسیاری از کسانی که از رتینول استفاده می نمایند اعلام می نمایند که دچار سوختگی رتینول می شوند. این عارضه باعث قرمزی، هایپر پیگمنتاسیون یا لکه ، داغی، حساس، پوسته پوسته شدن یا ریزش پوستی می گردد.

روتین چرخشی مراقبت از پوست می تواند به شما یاری کند تا فایده مصرف یک محصول مراقبتی خاص را به حداکثر برسانید و در عین حال مضرات احتمالی استفاده مکرر از آن را به حداقل برسانید. به علاوه، این روتین می تواند به پوست شما یاری کند تا به تدریج به محصولات مراقبت از پوست تازه عادت کند.

انجام دادن این روتین راهی عالی برای عادت دادن پوست به محصولی است که باعث تحریک یا خشک شدن پوست شما می گردد. به عنوان مثال، اگر قصد استفاده از یک استروئید موضعی روی پوست خود را دارید نباید بیش از 1 تا 2 هفته از آن بهره ببرید چون ممکن است باعث عوارض جانبی مانند نازک شدن پوست یا آتروفی و تغییر در رنگ دانه های پوست و ایجاد لکه های روشن تر گردد.

جلوگیری از خشکی پوست

اگر پوست خشک و حساسی دارید یا در منطقه ای با آب و هوای خشک زندگی می کنید، روتین چرخشی مراقبت از پوست می تواند به بهبود روتین پوستی شما یاری کند. بسیاری از محصولات مراقبتی محبوبی که آکنه، تغییر رنگ و علائم پیری پوست را درمان می نمایند عم اغلب منجر به خشکی پوست می شوند. با استفاده از پاک نماینده ها و مرطوب نماینده های ملایم در روزهای استراحت روتین چرخشی می توانید از پوست خود در برابر خشکی محافظت کنید.

این روتین به ویژه برای افرادی که برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک از رتینوئیدها استفاده می نمایند اهمیت بسیاری دارد. این مشتقات ویتامین A می تواند باعث تحریک و خشکی پوست به خصوص در زمستان یا هوای خشک گردد.

عوارض احتمالی روتین چرخشی

با اینکه روتین چرخشی مراقبت از پوست فواید بالقوه بسیاری دارد، ممکن است برای همه مفید نباشد. اگر بیماری پوستی خاصی دارید که احتیاج به درمان مداوم دارد، روتین چرخشی می تواند اثربخشی محصولات درمانی شما را کاهش دهد. بعضی از محصولات مانند رتینوئیدها ممکن است احتیاج به استفاده با ترتیب و دوز خاص داشته باشند تا نتایج بالینی کاملی داشته باشند. به طور مثال، بیماران مبتلا به آکنه معمولا بهتر است از رتینوئید بیشتری استفاده نمایند. به عبارت دیگر، اگر این افراد چند روز از چنین محصولاتی استفاده ننمایند، مواد فعال موجود در محصولات مراقبت از پوست آن ها ممکن است اثرات قوی تری داشته باشند.

اگر هم پزشک متخصص پوست شما یک داروی موضعی برای مصرف روزانه تجویز نموده باشد، ممکن است روتین چرخشی مراقبت از پوست برای شما مناسب نباشد. بعضی از محصولات مانند کرم ضد آفتاب هم باید به صورت روزانه مصرف شوند تا مؤثر باشند. در صورتی که درباره روتین چرخشی و عوارض احتمالی آن برای شما تردید دارید، بهتر است با پزشک متخصص پوست خود صحبت کنید. او می تواند یک روتین خاص مراقبت از پوست مطابق با احتیاجهای منحصر به فرد و نتایج دل خواه شما تنظیم کند.

این روتین برای چه کسانی مناسب است؟

هرکسی که در گذشته تحریکات پوستی و سایر عوارض جانبی ناخواسته ناشی ااز محصولات مراقبت از پوست را تجربه نموده اما همچنان می خواهد یک روتین مراقبت روزانه از پوست خود داشته باشد، می تواند از روتین چرخشی مراقبت از پوست استفاده کند.

اگر هم می خواهید روتین مراقبت روزانه از پوست خود را ساده کنید، می توانید سراغ اجرای این روتین چرخشی بروید. در این روتین پوستی، به جای تکیه بر فرایندهای پیچیده و چند مرحله ای که مصرف تعداد زیادی محصول مراقبتی پوست را شامل می شوند، می توانید روتین مراقبتی پوست خود را ساده و کمتر کنید.

اگر شرایط پوستی خاصی مانند اگزما دارید که شامل قرمزی، خشکی، خارش یا تورم می شوند، می توانید روتین چرخشی پوستی را امتحان کنید. بیمارانی که پوست حساس و بیماری پوستی روزاسه دارند هم جزو کسانی هستند که روتین چرخشی برای آن ها بیشترین فایده را دارد.

روتین چرخشی برای چه کسانی مناسب نیست؟

در وهله اول باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که همه محصولات و روتین های مراقبت از پوست برای همه مناسب نیستند. کسانی که بیماری ها و مسائل پوستی شدید دارند یا افرادی که هنوز برای تشخیص مسائل پوستی، درمان آن ها یا ایجاد روتین های مراقبتی پوست به پزشک متخصص مراجعه ننموده اند، بهتر است از انجام روتین چرخشی پوستی خودداری نمایند. همواره قبل از ایجاد روتین های معمول مراقبتی، به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت می یابد که دچار مسائل و بیماری های پوستی هستید یا بعضی از علائم مسائل پوستی را مشاهده نموده اید. در این صورت، پزشک متخصص می تواند علائم شما را آنالیز کند و تشخیص بدهد که روتین های مختلف پوستی از جمله روتین چرخشی برای شما مناسب هستند یا نه.

کسانی که باردار یا شیرده هستند هم باید از مصرف رتینوئیدها، که مرحله ای مهم از روتین چرخشی مراقبت از پوست است، اجتناب نمایند. اگر مسائل پوستی مانند اگزما، روزاسه یا حساسیت پوستی دارید هم ترکیباتی مانند AHAs/BHAs و رتینوئیدها ممکن است پوست شما را بیشتر تحریک نمایند.

در صورتی که درباره نحوه مصرف محصولات تازه مراقبت از پوست برای بار اول یا مواد فعال در روتین مراقبتی پوست خود مطمئن نیستید، بهتر است ابتدا درباره این کار با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

نتیجه روتین چرخشی در عرض چه مدتی خود را نشان می دهد؟

اگر از روتین چرخشی مراقبت از پوست استفاده می کنید تا به آرامی رتینوئیدها یا AHAs/BHAs را در روتین پوستی خود بگنجانید، باید پس از یک ماه بتواند مصرف این ترکیبات فعال را بیشتر کنید. در ایده آل ترین حالت، می توانید از رتینوئیدها یک بار در روز یا یک روز در میان بهره ببرید. کارشناسان توصیه می نمایند که از محصولات لایه بردار شیمیایی تا دو مرتبه در هفته بهره ببرید.

نمونه ای از روتین چرخشی مراقبت از پوست

برای اجرای روتین چرخشی روش های مختلفی را می توانید امتحان کنید. نمونه یکی از این روش ها به این ترتیب است:

  • شب اول: پوست خود را تمیز و لایه برداری کنید. ابتدا آرایش روی صورت تان را پاک کنید، آن را بشویید و خشک کنید. سپس، با یک محصول حاوی اسید سالیسیلیک (بتا هیدروکسی اسید) پوست را لایه برداری کنید. در نهایت، پوست خود را با سرم یا محصول مراقبتی حاوی اسید هیالورونیک و سرامیدها آب رسانی کنید.
  • شب دوم: از رتینوئید بهره ببرید. آرایش صورت خود را پاک کنید، آن را بشویید و خشک کنید. سپس، روی آن ترتینوئین بزنید. در آخر هم پوست را با محصول مراقبتی حاوی اسید هیالورونیک و سرامیدها آب رسانی کنید.
  • شب سوم و چهارم: به پوست خود استراحت دهید. آرایش صورت خود را پاک کنید، آن را بشویید و خشک کنید. از سرم حاوی نیاسینامید، پپتیدها یا فاکتور رشد بهره ببرید. سپس، پوست را با محصول مراقبتی حاوی اسید هیالورونیک و سرامیدها آب رسانی کنید.

هر روز صبح در زمان اجرای این روتین مراقبتی هم مراحل زیر را طی کنید:

  • پوست صورت تان را بشویید و خشک کنید.
  • از سرم حاوی ویتامین C بهره ببرید.
  • از کرم یا محصولی آب رسان بهره ببرید.
  • کرم ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر بزنید تا از پوست تان در مقابل نور افتاب محافظت گردد.

کلام آخر

روتین چرخشی مراقبت از پوست نوعی روتین پوستی است که این روزها به لطف شبکه های اجتماعی به ویژه تیک تاک ترند شده اند. این روتین مراقب پوستی شامل استفاده راهبردی و هدفمند از محصولات مراقبت از پوست می گردد. معمولا در این روش لایه بردارها، رتینوئیدها، کرم های ضد آفتاب و مرطوب نماینده ها در یک روتین چهار روزه جایگزین سایر محصولات مراقبت از پوست می شوند. با دادن یک یا دو روز استراحت به پوست هم از عوارض جانبی ترکیبات خشن موجود در این محصولات مانند تحریک و خشکی پوست جلوگیری می نمایند. در عین حال نیز از مزایای محصولات انتخابی خود بهره مند خواهید شد.

در صورتی که به اجرای روتین چرخشی یا هر روتین مراقبتی دیگری علاقه مند شده اید، بهتر است ابتدا با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. یک پزشک باتجربه و حرفه ای ابتدا شرایط پوستی و جسمی شما را آنالیز می نماید. او از روش های تشخیصی مختلف برای شناسایی مسائل پوستی که حتی ممکن است خودتان هم متوجه آن ها نشده باشید، استفاده می نماید. پس از آن، به شما می گوید که می توانید روتین چرخشی را اجرا کنید یا نه. در صورتی که شرایط پوست شما به گونه ای باشد که روتین چرخشی را نتوانید اجرا کنید هم پزشک متخصص می تواند روتینی با توجه به ویژگی ها و شرایط پوست شما تجویز کند. به این ترتیب، پوستی سالم تر خواهید داشت.

منبع: health , greatist

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 تیر 1403 بروزرسانی: 9 تیر 1403 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1920

به "روتین چرخشی مراقبت از پوست چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روتین چرخشی مراقبت از پوست چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید