داروی دیابت برای بیماران قلبی

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران : نارسایی قلبی حالتی است که در آن قلب، خون را به خوبی پمپ نمی کند یا به خوبی از خون پر نمی گردد و در نتیجه قلب از کار خود در حرکت دادن خون در بدن عقب می ماند.

داروی دیابت برای بیماران قلبی

نارسایی قلبی را با یک داروی دیابت می توان بهبود بخشید.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس تحقیقات تازهی که از سوی دانشگاه آنگلیای شرقی انگلستان صورت پذیرفته، دارویی که به طور معمول برای بیماران دیابتی استفاده می شد، می تواند در درجه اول برای بیماران دارای نارسایی قلبی مفید باشد و درمان آن ها را متحول کند.

بر پایه این گزارش، بیشتر تحقیقات اولیه نشان داده بود مهار کننده های سدیم گلوکز کوترانسپورتر دو (SGLT2) می توانند به نیمی از بیماران قلبی یاری کند؛ یعنی آن دسته از بیمارانی که دچار کسر جهشی کاهش یافته (eduction ejection fraction.) هستند؛ اما یافته های تازه نشان می دهد این دارو می تواند برای همه بیماران مبتلا به نارسایی قلبی از جمله آن هایی که دچار نوع دوم نارسایی قلبی به نام کسر جهشی حفظ شده هستند نیز مفید باشد.

برای سال ها دارویی وجود نداشت که بتواند بیماران مبتلا به نوع دوم نارسایی قلبی - یعنی آن دسته از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده - را بهبود ببخشد. این نوع نارسایی قلبی پزشکان را نیز متحیر ساخته بود؛ چرا که هیچ دارویی اثر نمی کرد. حال دانشمندان دریافتند مهار کننده های SGLT2 که قبلا برای بیماران دیابتی استفاده می شد، می تواند برای بیماران دارای نارسایی قلبی - حتی بیماران دارای نارسایی با کسر جهشی حفظ شده - نیز مفید باشد.

انواع نارسایی قلبی

لازم به ذکر است نارسایی قلبی حالتی است که در آن قلب، خون را به خوبی پمپ نمی نماید یا به خوبی از خون پر نمی گردد و در نتیجه قلب از کار خود در حرکت دادن خون در بدن عقب می ماند. این حالت باعث علائمی مانند تنگی نفس و خستگی می گردد.

نارسایی قلبی دو نوع است: 1- نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته و 2- نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده.

در نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته، قلب خیلی ضعیف است. وقتی عضله قلب پمپ می نماید، خوب منقبض نمی گردد. به این نوع نارسایی قلبی، نارسایی قلبی سیستولیک هم گفته می گردد.

اما در نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده، قلب خیلی سفت است. وقتی عضله قلب پمپ می نماید، خوب استراحت نکرده (منبسط نشده) و از خون پر نمی گردد. بعلاوه در نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده با وجود اینکه قلب به خوبی خون را پمپاژ می نماید، اکسیژن برای تمام قسمت های بدن کافی نیست. به این نوع نارسایی قلبی، نارسایی دیاستولیک قلبی هم گفته می گردد.

منبع: رکنا
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1694

به "داروی دیابت برای بیماران قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی دیابت برای بیماران قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید