خانه های قدیمی تهران ، کافه گردی

به گزارش مجله میهن 128، کافه دربار یک دکور دیواری دارد که قاب هایی قدیمی با مجموعه ای از کتاب ها تزئین شده اند. نمی گردد کافه گرد یا نوستالژی گرد باشید و عکسی از آن در اینستاگرام خود نداشته باشید.

خانه های قدیمی تهران ، کافه گردی

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

کلاً کافه گردی در تهران خوب است. نمی گردد دلت تنگ باشد و نخواهی با خودت در یک کافه خلوت کنی. نمی گردد تنهایی سراغت آمده باشد و نخواهی جایی بروی که کسی تو را نشناسد. بنشینی یک فنجان چای سفارش دهی و با نوای موسیقی کتابت را ورق نزنی. چه رسد به اینکه اتفاقاً از خانه ای دنج با میز های کوچک و آن جایگاه های لهستانی سر در بیاوری. آنجا که قدمت پنجاه و شصت ساله دارند و یا حتی بیشتر. اگر از نسل امروز باشید که حتماً حال و هوایش برایتان متفاوت است. اگر هم مثل ما دهه شصتی باشید که حتماً آنجا برایتان پاتوقی دنج است. سرویس گردشگری به چندتایی از آن خانه های قدیمی تهران که کافه شده اند سر زده و می خواهد آن ها را برایتان بشمارد. با خبرنگاران همراه باشید.

کافه گردی در تهران

کافه نشینی بین نسل امروز از پرهوادار ترین تفریحات است. فرقی هم نمی نماید کهنه یا جدید، مدرن باشد یا سنتی. اما خانه های قدیمی تهران را تصور کنید با حیاط و بالکن و بالاخانه، با حوض و ایوان و درهای قدیمی چوبی.

حالا یک عده آمده اند و این خانه ها را به کافه تبدیل نموده اند. پاتوقی برای جوانان، یا شاید بد نیست بگویم دهه شصتی ها، به طور خاص. خانه هایی که با دکور های لوکس تزئین نشده اند بلکه ترکیبی از اشیاء گذشته هستند. آن ها که در خانه مادربزرگ هایمان دیده ایم. آن رومیزی های دیدنی و لوازم آشپزخانه ای که به یاد ظروف بازارهای قدیمی می اندازدمان.

بعضی از این خانه ها البته شاید ترکیبی از چیدمان مدرن با وسایل سنتی باشند یا وسایل مدرن در یک فضای سنتی. خوب است این مطلب را تا پایان بخوانید تا با بعضی از آن ها آشنا شوید. مهمتر اینکه همه شان هم آدرس دارند و به راحتی مثل یک دایره المعارف می توانید از آن بهره ببرید.

 • خانه فاموری جمهوری

  خانه فاموری، یادگاری از دوره قاجار است. به ثبت ملی هم رسیده. آخرین خانه یک کوچه است. برای سیگاری ها بیرون خانه میز و نیمکتی قرار داده شده و داخل حیاط خانه هم نمی گردد سیگار کشید. چه خبر مسرت بخشی. کاربری این خانه به کافه رستوران تغییر نموده. چه فکر خوبی. میز های کوچک و بزرگ چیده شده در حیاط و داخل عمارت، آن را زیبا تر هم نموده است. آشپزخانه کوچکش هر روز دو یا سه مدل غذای ایرانی می پزد؛ لوبیا پلو، ماکارونی، قلیه ماهی ،کوکو سبزی، کشک بادمجان، آش ماست که البته خیلی ها چون عصر تا شب را اینجا می گذرانند، معمولاً در خانه فاموری چای و انواع قهوه و لته را اینجا می نوشند. همین.

  آدرس: جمهوری - پیش از پل حافظ - بعد از خیابان رم- کوچه گشتاسب - پایانی کوچه- پلاک6

 • کافه دربار کریمخان

  اینجا یک کافه خیلی خوش آب و هوا و بامزه است. هم داخل حیاط می توانید بنشینید هم داخل خانه. معتقدند هر دری به یک جای بهتری باز می گردد. حتی روی میز ها هم دَر قرار گرفته. تزئیناتش فوق العاده است. دیوارهای سالن هم از در ساخته شده اند. اصلاً اسم دربار هم از همینجا آمده. پرسنل بسیار خوش برخوردی دارد. همبرگر های گیاهی هم درست می نماید که خیلی خوشمزه هستند. با هوادار های بیشماری هم که معمولاً فقط مشتری همبرگر های کافه دربارند. راستی اینجا یک دکور دیواری هم دارد که قاب هایی قدیمی، با مجموعه ای از کتاب ها تزئین شده اند.

  آدرس: خیابان سپهبد قرنی نرسیده به پل کریمخان کوچه امانی پلاک 5

 • کافه باغ موزه مقدم خیابان امام خمینی

  در باغ موزه مقدم هم یک کافه واقع شده است. اینجا هم خانه ای باقی مانده از دوره قاجار است. معماری ارزشمندی دارد، همانجایی که صاحبش دل به آنچه جدید بود نداد و هرچه اشیاء قدیمی دیدنی بود اینجا جمع نموده است. یک جاذبه گردشگری است. هم وقتی برای دیدنی زیبایی ها اینجا می آیید می توانید به کافه سر بزنید و هم می توانید وقتی به کافه می روید زیبایی های آن را ببینید. در قلب تهران. کافه مقدم در این خانه از شما پذیرایی می نماید. فضایی دارد تا چند ساعتی را بنشینید و با نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه، روح تان را تازه کنید.

  آدرس: خیابان امام خمینی ، بعد از شیخ هادی ، موزه مقدم

 • کافه تهرون ویلا خیابان ویلا

  یکی دیگر از خانه های قدیمی تهران که به کافه تبدیل شده است، در خیابان ویلاست که شما را دقیقاً به تهران در سال 1340 می برد. باید در فیلم ها دیده باشید خانه های آن موقع را. گفتم خانه، بله اینجا اتفاقاً خیلی شبیه به کافه نیست. همان خانه است که داخلش فقط میز هایی برای نشستن گذاشته اند. انگار در خانه خودت هستی. حیاطی با حوض زیبا، باغچه و گل های رنگارنگ، گلخانه و جایگاه ها و میز های چوبی که به نام درختان نام گذاری شده اند. خلاصه این کافه انگار آسایش خانه خودما را به ما هدیه می نماید.

  آدرس: خیابان ویلا ، کوچه خسرو ، پلاک 39

 • کافه رومنس فردوسی

  خانه های قدیمی تهران که امروز کافه شده اند بسیار معروف هستند اما بین آن ها، شاید کافه رومنس آن قدر ها مشهور نباشد ولی بسیار محبوب است. در کوچه ای از خیابان فردوسی است. فضایی دست نخورده دارد. با یک سالن و چند اتاق که به همان شکلی است که اول بوده. با آن میز و جایگاه های لهستانی اشس که انگار وارد صحنه تئاتر شده ای و پشت آن ها چای می نوشی. دکورش با فصل های مختلف تغییر می نماید. یک آینه قدیمی دارد که تقریبا همه گردشگران هنگام حضور در کافه با آن عکس دارند و باز هم خواهند گرفت. درواقع شناسنامه کافه رومنس است. برنامه نماش هفتگی فیلم هم دارد.

  آدرس: خیابان فردوسی ، نرسیده به میدان فردوسی ، کوچه ضرابی ، پلاک 4

 • کافه رستوران ری را نوفل لوشاتو

  کوچه لولاگر تهران را، در خیابان نوفل لوشاتو ­که پیتزا فروشی اش قدیمی ترین پیتزا فروشی تهران است، معمولاً همه می شناسند. همان کوچه قرنیه ها که حتماً عکسش را دارید. اگر کافه گرد باشید می دانید که این کوچه حالا کافه رستوران ری را را هم در خود جای داده. یک ساختمان قدیمی است حیاط هم دارد. طبقه پایینش هم گالری شده. همه جای این خانه-کافه آجری است. ستون هایش هم از آجرهای قدیمی ساخته شده. یک ریسه چراغ آویزان است که دیگر دقیقاً شبیه به حیاط ها و خانه قدیمی شده است. اینجا واقعاً یک حس نوستالژیک به شما دست می دهد.

  آدرس: خیابان نوفل لوشاتو بن بست لولاگر شماره 5

 • آپ آرت مان ایرانشهر

  در خیابان ایرانشهر تهران که خانه هنرمندان آنجا را برایتان گفتیم یک موسسه فرهنگی وجود دارد که نامش آپ آرت مان است. از بخش های مختلفی تشکیل شده مثل فروشگاه محصولات هنری، کلاس های آموزشی و هرچیز که به هنر و فرهنگ مربوط باشد. کافه بی نظیری هم دارد که در طبقه همکف این ساختمان قدیمی است، در کنار سالن و پایین چند پله ، یک گلخانه وجود دارد. از همان ها که در همه خانه های قدیمی تهران بود. میز و جایگاه هم داخلش گذاشته شده.

  آدرس: خیابان ایرانشهر، خیابان کلانتری، پلاک 48

 • عمارت رو به رو ولیعصر

  همه هنری ها مثل کفتر جلدی هستند که هرجا بروند باز هم گذرشان به تئاتر شهر و چهار راه ولیعصر می افتد. برای همین اینجا یک عمارت قدیمی را انتخاب و با کاربری های مختلف پاتوق همین هنرمندان نموده اند. کتابفروشی و فروشگاه محصولات هنری دارد؛ وَ گالری و کافه ای که در پشت بام است. پذیرایی مهمانان روی پشت بام. تماشا خانه اش تقریباً جدید است. فکرش را بکنید که اگر این خانه های قدیمی تهران به کافه تبدیل نمی شدند، نوشیدن چای در پشت بام یک خانه قدیمی ممکن بود هیچ گاه نصیب تان نگردد.

  آدرس: چهارراه ولیعصر، ضلع شمال شرقی، نبش بانک شهر،بن بست کیانپور

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 362

به "خانه های قدیمی تهران ، کافه گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های قدیمی تهران ، کافه گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید