اعتراض گرگانی ها به فدراسیون بسکتبال: ما قهرمانیم

به گزارش مجله میهن 128، لیگ برتر بسکتبال ایران که تا خاتمه مرحله مقدماتی با پیشتازی تیم شهرداری گرگان درحال برگزاری بود، پس از شیوع کرونا و تعلیق همه مسابقات ورزشی، به سردرگمی مدیران فدراسیون، مدیران باشگاه ها و دغدغه طرفداران تبدیل شد که در این میان اطلاعیه فدراسیون برای اعلام خاتمه لیگ بدون معرفی تیم قهرمان، گرگانی ها را عصبانی و مدیران تیم شهرداری را به واکنش واداشت.

اعتراض گرگانی ها به فدراسیون بسکتبال: ما قهرمانیم

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا از گلستان، معین نبودن زمان سرانجام محدودیت های ناشی از کرونا، به تصمیم فدراسیون برای اعلام سرانجام لیگ منجر شد که این اتفاق و معین نکردن تیم قهرمان، به مذاق باشگاه شهرداری گرگان و هوادارانش که صدرنشین لیگ سال جاری بودند خوش نیامد تا جایی که مدیرعامل این تیم تهدید کرد در صورتی که فدراسیون از تصمیمش عقب نشینی ننموده و این تیم را به عنوان قهرمان معرفی نکند از لیگ فصل آینده کناره گیری خواهند کرد.

شهرداری گرگان تیم کم سابقه ای در بسکتبال ایران نیست اما نایب قهرمانی فصل گذشته، مهمترین افتخار کسب شده این تیم در دوران پرفراز و نشیب گذشته بود که موجب توجه بیشتر مدیران شهرداری برای افزایش بودجه تیم برای شکستن طلسم قهرمان نشدن بود.

ترمیم ساختار تیم با جذب بازیکنان مطرح و از همه مهمتر به خدمت دریافت سرمربی تیم ملی، حاکی از عزم جدی گرگانی ها برای کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر بسکتبال داشت که تا سرانجام مرحله مقدماتی، اتفاقی دست یافتنی و محتمل به نظر می رسید اما شیوع کرونا همه این تحلیل ها و کاخ آرزوهای جامعه ورزش و بسکتبال گرگان را بر باد داد.

فدراسیون بسکتبال چهارشنبه گذشته(27 فروردین 99) در اطلاعیه ای باتوجه به گسترش شیوع ویروس کرونا و نامعین بودن پیش بینی زمان خروج از بحران این بیماری و تبعیت از دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش، ضمن لحاظ کردن حفظ رده بندی تیم های باشگاهی در سرانجام مرحله گروهی و عدم اعلام قهرمان لیگ فصل حاضر، تصمیم به اتمام لیگ برتر فصل مسابقاتی 99-98 گرفت.

این فدراسیون همچنین خاطرنشان کرد: در صورت اعلام تقویم برگزاری مسابقات باشگاهی غرب آسیا و قهرمانی باشگاه های آسیا، تصمیم گیری در مورد چگونگی اعلام حضور نماینده باشگاه های ایران در این مسابقات با اطلاع مدیران باشگاه های لیگ برتر اتخاذ خواهد شد.

رئیس هیات بسکتبال گلستان در این خصوص گفت: نظر باشگاه شهرداری گرگان در مورد مسابقات بسیار منطقی است و اگر فدراسیون بر این عقیده است که لیگ به سرانجام رسیده باید نتیجه آن نیز قطعی اعلام کند تا تیم ها از بلاتکلیفی خارج شوند.

اسداله کبیر اظهار کرد: بعضی ها در فدراسیون بر این عقیده هستند که با بهبود شرایط در اواخر تابستان، مسابقه چهارجانبه ای را برگزار نمایند تا تکلیف قهرمان فصل معین گردد که این تصمیم برای تیم شهرداری گرگان پذیرفتنی نیست.

وی اظهار کرد: اگر قرار بر ادامه مسابقات است، فدارسیون باید لیگ را تا سرانجام کرونا تعلیق نموده و با بهتر شدن شرایط، طبق برنامه مراحله پلی آف را برگزار کند.

کبیر گفت: با اطلاعیه فدراسیون بعضی ابهامات باقی مانده که مثلا تکلیف تیم های که قرار است به مسابقات آسیایی بروند چیست و یا نحوه قرارداد بازیکنان با تیم ها چگونه است؟

رئیس هیات بسکتبال گلستان اضافه کرد: قرارداد بازیکنان با تیم ها تا سرانجام فصل و در محدوده زمانی معینی است و آن ها در مسابقاتی که قراردادی ندارند بازی نخواهد کرد.

وی از وزارت ورزش و جوانان خواست با فدراسیون ها مکاتبه نموده و چگونگی سرانجام دادن به فصل مسابقاتی همه رشته ها را با رویه ای ثابت و منطقی مشخص کند.

کبیر اظهار کرد: اگر در یک فدراسیون تیم صدرنشین به عنوان قهرمان معرفی گردد و در فدراسیونی تصمیم دیگری گرفته گردد، سنگ روی سنگ بند نمی گردد.

مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان گلستان از پیگیری این مشکل به وسیله وزارتخانه اطلاع داد و گفت: استاندار نیز مذاکراتی با وزیر ورزش داشته که در نتیجه آن، وزیر دستور آنالیز این مشکل را صادر کرد.

بهمن طیبی اظهار کرد: با توجه به این که در سرانجام مرحله اول لیگ بسکتبال، همه تیم ها یک بار به صورت رفت و برگشت با هم بازی کردند، نتیجه فعلی و شرایط تیم ها در جدول می تواند معیار مناسبی برای مشخص تیم قهرمان باشد که بر اساس نتایج به دست آمده، شهرداری گرگان استحقاق کسب عنوان قهرمانی را دارد.

وی اضافه کرد: اینکه فدراسیون برای اتخاذ این گونه تصمیم ها فقط به نظرات مدیران باشگاه های حاضر در لیگ برتر بسنده کند کافی نیست و باید به شرایط تیم ها در جدول به عنوان پایه مهم اتخاذ یک رای توجه کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان ادامه داد: صدور اطلاعیه فدراسیون و نامعین بودن تکلیف تیم قهرمان، تصمیمی محافظه کاری و غیرمنطقی است.

وی در مورد اظهارات مدیران باشگاه شهرداری گرگان مبنی بر انصراف از تیم داری در فصل آینده لیگ برتر گفت: این تصمیم، موضعی داخلی باشگاه است اما اجرای آن به صلاح ورزش استان نیست.

بهمن طیبی صبح امروز از مسئولیت در اداره کل ورزش و جوانان گلستان خداحافظی کرد و جای خود را به قاسمعلی برزمینی داد.

مدیرعامل تیم بسکتبال شهرداری گرگان هم گفت: در بیانیه فدراسیون حق مطلب به خوبی ادا نشده و رییس فدراسیون در مصاحبه های مختلف روزهای اخیر نظرات گوناگونی داده که نشان می دهد، این مجموعه از ثبات برخوردار نیست.

عبدالرضا دادبود ادامه داد: شهرداری گرگان تیمی مردمی است که هزینه های آن از محل درآمد عوارض های شهرداری تامین می گردد و به همین دلیل نمی توان از هزینه هایی که برای این تیم در یک فصل انجام شد به راحتی صرف نظر کرد.

وی گفت: فدراسیون گفته که در تابستان یک مسابقه 4 یا هشت جانبه برگزار می گردد که بر اساس نتایج آن، تیم قهرمان فصل اخیر معین خواهد شد اما چگونه ممکن است بازیکنان در فصلی که سرانجام رسمی آن اعلام شده در تیم بمانند و بدون قرارداد بازی نمایند؟

دادبود اضافه کرد: اجرای این تصمیم بدون شک باعث افت کیفی مسابقات لیگ بسکتبال شده و ضربه سنگینی بر اعتبار این ورزش خواهد زد.

وی بیان نمود: تیم شهرداری گرگان لیاقت قهرمانی و حضور در رقابت های باشگاه های آسیا را دارد که امیدواریم فدراسیون در تصمیمش تجدید نظر نموده و تیم ما را که در صدر جدول رده بندی واقع شده است به عنوان قهرمان معرفی کند که در غیر اینصورت به وسیله مراجع قضایی برای احقاق حق خود اقدام خواهیم کرد.

دبیر فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران هم با اشاره به حواشی پدید آمده اخیر گفت: برای معین کردن تیم قهرمان نیازمند اتمام لیگ و برگزاری مرحله پلی آف هستیم.

مسعود عماری اظهار کرد: تیم ها به طور معمول برای مرحله پلی آف برنامه ویژه ای دارند و ممکن است برای این بازی ها هزینه هایی به مراتب بیشتر از مرحله مقدماتی انجام دهند که بر این اساس نمی توان نتایج مرحله اول را به عنوان پایه معرفی تیم قهرمان محاسبه کرد.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه فصل قبل شهرداری گرگان در مرحله مقدماتی در صندلی سوم نهاده شد اما در مرحله پلی آف تیم دوم رده بندی را شکست داد و با حضور در فینال به مقام نایب قهرمانی رسید.

دبیر فدراسیون بسکتبال ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا، تمرین تیم ها تعطیل شده و اگر بخواهند در مسابقه ای شرکت نمایند باید 2 ماه تمرین نمایند که با احتساب این زمان، برگزاری مسابقه پلی آف به شهریور 99 و گرمای تابستان موکول می گردد که زمان مناسبی برای برگزاری این بازی های فشرده نیست.

عماری گفت: اگر شرایط کنفدراسیون آسیا برای برگزاری مسابقات غرب آسیا و قهرمانی آسیا مهیا گردد و بخواهیم نماینده معرفی کنیم با آنالیز همه جوانب به یک تصمیم واحد خواهیم رسید و از الان نمی توان در مورد چگونگی انتخاب نماینده ایران در این مسابقات اظهار نظر کرد.

وی در مورد تصمیم فعلی فدراسیون نیز گفت: با کسب نظر همه تیم های حاضر در مسابقات تصمیم فعلی اتخاذ شده و کوشش کردیم بر اساس اصول و قواعد حرفه ای، تصمیمی گرفته گردد که به نفع جامعه بسکتبال باشد.

دبیر فدراسیون بسکتبال گفت: در کشورهای حوزه شرق اروپا هم لیگ بسکتبال بدون معین شدن قهرمان به سرانجام رسیده و تصمیم فدراسیون بسکتبال ایران موضوع جدیدی نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 585

به "اعتراض گرگانی ها به فدراسیون بسکتبال: ما قهرمانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض گرگانی ها به فدراسیون بسکتبال: ما قهرمانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید