استراحت مطلق در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

به گزارش مجله میهن 128، استراحت مطلق در دوران بارداری ممکن است با نظر پزشک برای شما تجویز گردد. برای پرداختن به استراحت مطلق در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک باشید

استراحت مطلق در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

در صورت بروز مسائل خاصی، ممکن است پزشک تان از شما بخواهد فعالیت هایتان را کاهش دهید یا اینکه همه یا بخشی از به جامانده بارداری تان را در تخت خواب سپری نمایید. به این مساله استراحت مطلق در دوران بارداری می گوییم.

یک پزشک درصورتی که تشخیص دهد فعالیت های روزانه یک خانم باردار ممکن است منجر به بروز خطر برای او یا فرزندش گردد، استراحت مطلق را پیشنهاد می کند. ممکن است گذراندن چند هفته یا حتی ماه در تخت خواب کاری بسیار سخت باشد، اما اگر هدف اصلی تان را که به جهان آوردن فرزندی سالم است در ذهن داشته باشید، قابل تحمل خواهد بود.

گزینه های محتمل: استراحت مطلق در دوران بارداری تنها در صورت وجود مسائلی مانند جفت سر راهی، پره اکلامپسی (به دلیل فشار خون بالا)، و جدایی جفت از رحم پیشنهاد می گردد. همچنین گاهی برای جلوگیری از زایمان زودرس و محدودیت رشد داخل رحمی نیز ( IUGR) تجویز می گردد با این حال تا کنون شواهد محکم بر تاثیر آن در جلوگیری از زایمان زودرس مشاهده نشده است.

خطرها: ممکن است اکنون فکر خوابیدن و استراحت چند روزه در تخت خواب لذت بخش به نظر برسد. اما این کار با خطرهایی همراه است و به همین دلیل باید تنها به صلاحدید پزشک انجام گردد. بدون انجام فعالیت، ممکن است عضلات شما خشک شده توانایی اش کاهش یابد. اضافه شدن بیش از حد وزن مشکل دیگری است که خانم های باردار در استراحت مطلق در دوران بارداری با آن روبرو می شوند. تخت خواب باعث می گردد تا بیش از میزان نیازشان بخورند و عدم فعالیت نیز مصرف کالری بدن شان را پایین می اورد. احتمال بروز افسردگی در خانم هایی که در استراحت مطلق هستند نیز بالاتر است. سرعت عملکرد سیستم گوارشی کاهش یافته امکان بروز یبوست نیز بیشتر می گردد. جدی ترین خطر ناشی از کاهش فعالیت های بدنی افزایش احتمال بروز لخته خون در بادراری است.

سوال های مناسبی بپرسید: اگر پزشک برای شما استراحت مطلق تجویز کرد، از او بپرسید که منظورش دقیقا چه چیزی است. آیا باید تمام مدت در تخت بمانید و غذایتان را آنجا بخورید و تنها برای رفتن به دستشویی از تخت خواب بیرون بیایید؟ آیا باید بازه های زمانی متعددی را در تخت خواب بگذرانید و در فواصل میان آنها به انجام فعالیت های روزانه تان بپردازید؟ یا اینکه پزشک تان می خواهد بیشتر زمان روز را بر روی مبل سپری کنید و شب ها به تخت خواب بروید و می توانید چند بار در روز برای غذاها به آشپزخانه بروید؟

کنار آمدن با استراحت مطلق در دوران بارداری

اگرچه ممکن است ماندن در تخته خواب برای مدت چندین ماه کار طاقت فرسایی به نظر برسد، اما می توانید از این فرصت برای انجام کارهایی که هرگز زمان کافی برای انجام آنها نداشته اید استفاده کنید. چند پیشنهاد:

کار کنید. اگر شغل تان به گونه ای است که می توانید در زمان استراحت به انجام ان بپردازید، ببینید که آیا می توانید از راه دور کارتان را ادامه دهید. برخی از کارها را می توان به آسانی و با استفاده از یک دستگاه فکس، یک تلفن و یا یک کامپیوتر انجام داد. اگر شغل شما طوری است که نمی توانید از راه دور آن را انجام دهید، ممکن است بتوانید به کسی از میان دوستان یا فامیل در انجام امور دفتری یاری نمایید.

به خیریه یاری کنید. می توانید با تلفن زدن به سازمان خیریه مد نظرتان در جمع کردن اعانه یاری کنید.

یک پروژه فردی انجام دهید. اکنون زمان مناسبی است که به چیدن عکس های درون آلبوم تان یا انتخاب لیست آهنگ ها و فیلم های مورد علاقه تان بپردازید یا مجله ها و یادگارهای دوران دبیرستان تان را مرور و مرتب کنید.

یک هدف برای مطالعه تان قرار دهید. افراد کمی هستند که می توانند ادعا نمایند همه نوشته های یک نویسنده را مطالعه نموده اند. نویسنده مورد علاقه تان را انتخاب کنید و خواندن همه آثارش را مد نظر قرار دهید.

یک هدف برای فیلم دیدن تان قرار دهید. می توانید از دوستان یا آشنایان تان نیز در خصوص فیلم های مناسب یاری بگیرید و به عنوان مثال همه فیلم هاییی که جانی دپ در آنها بازی نموده است یا فیلم های برنده جایزه اسکار را هدف تان قرار دهید!

کارهای مورد علاقه تان را مد نظر قرار دهید. شما در انجام اموری مثل آشپزی، تمیزکاری، خرید و نگهداری از فرزندان (اگر فرزند دیگری دارید) به یاری نیاز خواهید داشت. از خانواده و دوستان تان یاری بخواهید و زمانی که کسی از شما می پرسد چه کاری برای یاری از دست من بر می آید؟ جواب مناسبی برایش داشته باشید. مثلا غذا بپز یا به کتابخانه برو.

بخواهید تا به دیدار تان بیایند. دیدار دوستان یا آشنایان در استراحت مطلق در دوران بارداری، می تواند اوقات خوشی برای شما به همراه داشته باشد. از افراد دعوت کنید تا به دیدار شما بیایند و از آنها بخواهید که با خود خوراکی یا هدیه به همراه نیاورند.

بافتنی یا قلاب بافی یاد بگیرید. می توانید در این زمان برای فرزندتان پتویی ببافید یا یک بلوز برای خودتان.

تمرین هایتان را تا جایی که اجازه دارید انجام دهید. بلند کردن وزنه های بازوی سبک یا تمرینات کششی یوگا ممکن است برای شما مفید باشد. از پزشک تان بپرسید که کدام تمرین ها برای شما بی خطر است؛ تمریناتی را که برای تان بی خطر است انجام دهید تا توان عضلانی بدنی تان را حفظ کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 839

به "استراحت مطلق در دوران بارداری چگونه باید باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراحت مطلق در دوران بارداری چگونه باید باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید