چرا بعضی ها همیشه دیر می رسند؟

به گزارش مجله میهن 128، دیر رسیدن عادتی است که انگار بعضی ها نمی توانند آن را از سرشان بیندازند و همه ما اشخاصی را می شناسیم که انگار هرگز وقت شناس نیستند. اما آیا می توان دلیل دیر کردنِ همیشگیِ این افراد را پیدا کرد؟

چرا بعضی ها همیشه دیر می رسند؟

به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، متخصصان می گویند: شاید عادتِ دیر رسیدن در چند عامل ریشه داشته باشد از جمله درک فرد از مفهوم زمان، مدیریت زمان و شخصیت فرد.

هوگو اسپایرز، استاد علوم شناختی اعصاب در یونیورسیتی کالج لندن و از نویسندگان مقاله ای که سال 2017 در نشریه هیپوکمپوس منتشر شد در مصاحبه با لایوساینس گفت: احتمالا سازوکاری در مغز هست که موجب می شود بعضی افراد دیر به جلسات و قرار ها برسند؛ زیرا زمان رسیدن را کمتر از وقتی که واقعا طول می کشد تا برسند، در نظر می گیرند.

به گفته اسپایرز، هیپوکمپوس ناحیه ای از مغز است که در درک بعضی جنبه های زمان مانند یادآوری زمان انجام کاری و برآورد مدت زمانی که هر کار طول می کشد، نقش دارد. پژوهشی که در نشریه بازنگری علوم اعصاب نیچر منتشر شد، نشان می دهد سلول های عصبی هیپوکمپوس نقش سلول های زمانی را بازی می کنند که در درک و خاطره ما از رویداد ها اثر دارند؛ اما اینکه چرا بعضی افراد دائما زمان را کمتر از میزان واقعی برآورد می کنند، دقیقا معین نیست.

یکی از عوامل شاید میزان آشنایی ما با یک مکان خاص باشد. اسپایرز برای پژوهش سال 2017 خود از 20 دانشجو که تازه ساکن لندن شده بودند، خواست نقشه منطقه ای را که دانشکده شان در آن قرار داشت، بکشند و زمان رسیدن به مقاصد مختلف را تخمین بزنند. اگر دانشجویان منطقه ای را خوب می شناختند، برآورد مکانی آنان تقویت می شد، اما از طرفی هم هرچه به محیط آشناتر بودند، زمان رسیدن را کوتاه تر برآورد می کردند.

اسپایرز گفت: اگر با جایی آشنا باشیم، کم کم زحمت تردد به آنجا را کمتر در نظر می گیریم.

در بعضی موارد هم افرادی که دیر می رسند ممکن است برای کار هایی که لازم است پیش از رفتن از جایی به جای دیگر انجام دهند، مانند حاضر شدن برای بیرون رفتن، زمان کافی در نظر نگیرند. پژوهشی که در نشریه حافظه و شناخت منتشر شد، نشان می دهد ما بر اساس زمانی که فکر می کنیم کاری در گذشته طول کشیده است، زمان ها را تخمین می زنیم، اما خاطرات و درکمان همیشه دقیق نیستند.

امیلی والدوم، استادیار دانشگاه کمپبل واقع در کارولینای شمالی و نویسنده اصلی پژوهشی که سال 2016 در نشریه کلیات روانشناسی تجربی منتشر شد در مصاحبه ای با لایوساینس گفت: اگر در اجرای کاری تجربه زیادی داشته باشیم، بیشتر احتمال دارد زمان لازم برای آن کار را کمتر از حد لازم تخمین بزنیم.

والدوم در این تحقیق دریافت عوامل محیطی مانند موسیقی می توانند درک ما از زمان را دچار اختلال کنند.

والدوم مخصوصا نشان داد بعضی افراد هنگام پاسخگویی به سوالات اطلاعات عمومی، بسته به تعداد ترانه هایی که در پس زمینه برایشان پخش می شد، زمان لازم برای این کار را اشتباه تخمین زدند. جوان تر ها در صورت شنیدن چهار ترانه کوتاه در مقایسه با وقتی که دو ترانه بلندتر می شنیدند، بیشتر احتمال داشت زمان لازم را زیادتر تخمین بزنند. اما این عامل ظاهرا بر درک افراد مسن تر از زمان اثری نداشت.

عامل محیطی دیگر شاید شلوغی باشد. در پژوهشی که سال 2012 در نشریه واقعیت مجازی منتشر شد، متخصصان از شرکت کنندگان خواستند مدت زمان سفر شبیه سازی شده با مترو را در حالت های شلوغ و خلوت تخمین بزنند. آنان دریافتند تردد در محیط های شلوغ این حس را می دهد که 10 درصد بیشتر از سفر در محیط های خلوت تر زمان برده است و آن را به ناخوشایند بودن این تجربه مرتبط دانستند.

شخصیت نیز در دیر رسیدن نقش دارد. والدوم گفت بعضی ویژگی های خاص شخصیتی مانند وظیفه شناسی کمتر می تواند موجب شود بعضی افراد کار هایی را که از قبل برایشان برنامه ریزی کرده بودند، یادشان برود.

او معیار دیگری را که شاید در وقت شناسی فرد موثر باشد، توان انجام چند کار در آن واحد می داند. پژوهشی که در نشریه پیشرفت های روانشناسی شناختی منتشر شد، نشان داد افرادی که هم زمان چند کار را پیش می برند، کمتر احتمال دارد سایر کار های برنامه ریزی شده به موقع یادشان بیاید و انجامش دهند.

والدوم گفت: بهترین برنامه ریزی ها هم ممکن است صرفا به خاطر آنکه هوش و حواسمان دیگر برای اجرای موفقیت آمیز آن کار ها ظرفیت ندارد، با شکست روبرو شود.

بعضی افراد هم در وقت شناسی مشکل دارند، زیرا عمدا کار ها را عقب می اندازند. فوشیا سیروآ، استاد روانشناسی دانشگاه دورهام انگلیس در مصاحبه با لایوساینس گفت: همیشه دیر کردن می تواند از نشانه های پشت گوش انداختن کار ها باشد.

به گفته سیروآ، پشت گوش انداختن کار ها معمولا در داشتن رابطه عاطفی سخت با آن کار ریشه دارد.

حال ببینیم افرادی که همیشه دیر می کنند برای به موقع رسیدن به قرار ها و پرهیز از نومید کردن دوستان و همکاران خود چه می توانند بکنند. متخصصان، پیشنهاد گذاشتن زنگ ساعت یا هشدار اعلان کار ها روی موبایل را مطرح می کند. یکی دیگر از راهکار هایی که ممکن است جواب دهد این است که مدتی پیش از موعد مقرر برای کاری که قرار است انجام شود، اقدام کنیم تا به موقع سر برنامه موردنظر حاضر شویم.

منبع: فرارو
انتشار: 20 فروردین 1402 بروزرسانی: 20 فروردین 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1836

به "چرا بعضی ها همیشه دیر می رسند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی ها همیشه دیر می رسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید