بازداشت شمن روس به اتهام تلاش برای سرنگون کردن پوتین

به گزارش مجله میهن 128، یک شمن اهل سیبری که مدعی است می خواهد روسیه را از شر ولادیمیر پوتین رها کند، روز سه شنبه در آستانه آغاز سفرش در بزرگراهی در سیبری بازداشت شد.

بازداشت شمن روس به اتهام تلاش برای سرنگون کردن پوتین

به گزارش خبرنگاران به نقل از ای اف پی، الکساندر گابیشف روز یکشنبه همراه دو نفر و چهار سگ از زادگاه خود یاکوتیا در شمال روسیه راه افتاده بود و می خواست سفری را ادامه دهد که در ماه سپتامبر نیمه کاره مانده بود. یک گروه مدافع حقوق بشر در روسیه که سفر شمن روس را پیگیری می کرد، خبر بازداشت گابیشف را در بزرگراهی در سیبری روز سه شنبه منتشر کرد.

بر اساس آنچه در ویدئوی دستگیری این شمن آمده، چند خودروی پلیس با چراغ های روشن و تعداد زیادی مامور در خیابانی پر از برف گابیشف و همراهانش را محاصره و او را بازداشت کردند. اتهام این شهروند اهل سیبری دعوت از مردم برای دست زدن به اقدام های افراطی است؛ اتهامی که اگر در دادگاه ثابت شود، می تواند تا سه سال زندان برای گابیشف در پی داشته باشد.

این شمن عجیب و غریب نخستین سفر خود را با هدف سرنگون کردن پوتین در ماه مارس امسال آغاز کرد و قرار بود تا سال 2021 به مسکو برسد اما در ماه سپتامبر و در شرایطی که تنها یک سوم راستا را پشت سر گذاشته بود، در سواحل دریاچه بایکال دستگیر شد. به این ترتیب، سفر و ماموریت او نیمه کاره ماند. فاصله میان یاکوتسک و مسکو بیش از هشت هزار کیلومتر است.

پس از آنکه پلیس حدود سه ماه پیش گابیشف را بازداشت کرد، پزشکان و روانشناسان در معاینه های خود دریافتند از نظر ذهنی بیمار است. او خیلی راحت علیه پوتین اظهار نظر می کند و در سفر اول هم برخی شهروندان روس شمن اهل سیبری را در بخش هایی از راستا همراهی کرده بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 277

به "بازداشت شمن روس به اتهام تلاش برای سرنگون کردن پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت شمن روس به اتهام تلاش برای سرنگون کردن پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید