اینجا چهارراه گلوبندک ؛ کوچه حلواپزان تهران است ، زنانی که حاجتشان را می گیرند و هر سال به حلواپزان اضافه می شوند

به گزارش مجله میهن 128، چهارراه گلوبندک یکی از چهارراه های قدیمی تهران است. این چهارراه هر سال در روز تاسوعا محل اجتماع حلواپزان است.

اینجا چهارراه گلوبندک ؛ کوچه حلواپزان تهران است ، زنانی که حاجتشان را می گیرند و هر سال به حلواپزان اضافه می شوند

مجله میهن 128: کنار مسجد کربلایی های چهارراه گلوبندک هر ساله زنان نذر می نمایند اگر حاجتشان را گرفتند، حلوا بپزند. آنقدر این رسم جا افتاده که اکنون آن مکان در روز تاسوعا به کوچه حلواپزان معروف شده است.

روایتی درباره این سنت وجود دارد. چند متر بالاتر از حسینیه کربلایی ها در کوچه امیر چترچی منطقه گلوبندک خانه ای هست که بنا به روایاتی، پدر خانواده منبرنشین و روضه خوان بوده است. حدود 25 سال پیش در چنین روزی در این خانه حلوا می پختند. بعد از آنکه پدر و مادر خانواده فوت می نمایند، فرزندان برای سروسامان دادن به وضعیت خانه بعضی وسایل کهنه را دور می ریزند که منبر هم جزء آنها بوده است اما هر بار که آن را از خانه خارج می کردند، دوباره به نحوی به داخل خانه بر می گشته است. بعد از آن فرزندان خانه و منبر را وقف می نمایند و چندین بار مراسم حلواپزی در این خانه برگزار می گردد.

حالا در اینجا رسم بر این است که هر کسی باید از 7 نفر هفت لقمه حلوای نذری بگیرد و اگر حاجتش را گرفت سال بعد خودش یکی از حلواپزان کوچه باشد. به همین دلیل است که حالا بعد از چند سال تعداد این افراد بیشتر از سال های قبل شده است.

عکس ها: ساره دخت سلطانیه - ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 22

به "اینجا چهارراه گلوبندک ؛ کوچه حلواپزان تهران است ، زنانی که حاجتشان را می گیرند و هر سال به حلواپزان اضافه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا چهارراه گلوبندک ؛ کوچه حلواپزان تهران است ، زنانی که حاجتشان را می گیرند و هر سال به حلواپزان اضافه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید