30 درصد کسب و کار ها همزمان با اوج گیری کرونا تعدیل نیرو داشتند

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران: در خصوص تعدیل نیروی کار در کل بخش های کسب و کار باید گفت 30 درصد واحدها در اسفند و فروردین حداقل یک نفر را تعدیل نموده اند و در اردیبهشت 7 درصد حداقل یک نفر را تعدیل نموده اند.

30 درصد کسب و کار ها همزمان با اوج گیری کرونا تعدیل نیرو داشتند

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، پژوهشکده آمار طی گزارشی به تأثیر ویروس کرونا بر کسب و کارهای ایرانی پرداخت. در این گزارش آمده است که 30 درصد کسب و کار ها در اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری، همزمان با اوج گیری کرونا در ایران دست به تعدیل نیرو زده اند.

تأثیر کرونا بر شرایط اشتغال کسب و کارهای اقتصادی طی پنج سؤال مورد آنالیز نهاده شد که در این سؤال ها شرایط تعدیل نیرو، دورکاری و غیبت موقت از کار پرسیده شده است.

در خصوص تعدیل نیروی کار در کل بخش های کسب و کار 30 درصد در اسفند و فروردین حداقل یک نفر را تعدیل کرده اند و در اردیبهشت 7 درصد حداقل یک نفر را تعدیل کرده اند. همچنین نتایج تعدیل نیرو به تفکیک بخش های خدمات، صنعت و کشاورزی در شکل 8 نشان داده شده است.

بیش ترین تأثیر کرونا بر جنبه های مختلف فعالیت کسب و کارهای اقتصادی در بخش های خدمات بر اساس نتایج این طرح: میزان فروش با 41.1 درصد در اسفند و فروردین و 37.8 درصد در اردیبهشت بیش ترین تأثیر پذیری را داشته است.

بیش ترین تأثیر کرونا بر جنبه های مختلف فعالیت کسب و کارهای اقتصادی در بخش صنعت و معدن بر اساس نتایج این طرح: میزان فروش با 45.9 درصد در اسفند و فروردین و 44.4 درصد در اردیبهشت بیش ترین تأثیرپذیری را داشته است.

بیش ترین تأثیر کرونا بر جنبه های مختلف فعالیت کسب و کارهای اقتصادی در بخش کشاورزی بر اساس نتایج این طرح: میزان فروش با 69.8 درصد در اسفند و فروردین و 56.6 درصد در اردیبهشت بیش ترین تأثیرپذیری را داشته است.

یکی از تبعات شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرار دریافت فعالیت های اقتصادی است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ریسک ویروس کرونا به حدی است که می توان آن را آغازی بر وقوع یک رکود در اقتصاد دنیای دانست. اثرگذاری شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای ایرانی با نظرسنجی از بعضی فعالان اقتصادی مورد آنالیز نهاده شد. نتایج به خوبی نشان می دهد که تحت اثر شیوع این ویروس و اعمال بعضی راه حلها در جهت کنترل شیوع آن، به خصوص ماه های ابتدایی بعضی از فعالیت اقتصادی با ظرفیت کم تر فعالیت کرده و بعضی نیز مجبور به تعطیلی شده اند. هرچند این فرایند با کاهش اجرای محدودیت ها در ماه های بعدی کم تر شده است.

همچنین میزان فروش، فراوری، جریان نقدینگی و شرایط اشتغال کسب و کارهای اقتصادی با شیوع ویروس کرونا دست خوش تغییرات منفی شدند به طوری که از میزان فروش، فراوری و جریان نقدینگی در هر سه بخش اقتصادی کاسته شد و بعضی از نیروی انسانی این کسب وکارها یا مورد تعدیل قرار دریافتد یا دچار دورکاری و غیبت موقت شدند که نشان دهنده تأثیر منفی بر اشتغال است. قیمت ها نیز در این دوران از اثر کرونا به دور نبوده اند، یکی از عواملی که بر تغییرات قیمت در این محدوده زمانی می تواند بر قیمت کالا و خدمات اثر بگذارد تغییر قیمت مواد اولیه است. با توجه به اثر این ویروس بر تمامی حوزه های اقتصادی در دنیا، تغییر قیمت مواد اولیه امری قابل پیش بینی بود.

با وجود اثرات منفی شیوع ویروس کرونا بروز بعضی مسائل در کسب و کارها امری اجتناب ناپذیر است. مسائل مربوط به پرداخت جبران خدمات، بازپرداخت وام و اجاره در شرایطی که فراوری و فروش رو به کاهش گذاشته است تبعات اثر شیوع این ویروس و تحت تأثیر قرار دادن کسب و کارهای اقتصادی است که در این میان دریافت وام از بانک های تجاری و شرکت های اقتصادی خرد و یا افراد حقیقی راه حل مناسبی برای مقابله با این شرایط به نظر می رسد.

کمبود تقاضا با توجه به اعمال سیاست محدودیت های اجتماعی نظیر قرنطینه در دوران شیوع ویروس کرونا یکی از مواردی است که فضای کسب و کارها را تحت تأثیر قرار داده است و فروش اینترنتی در این دوران می تواند نتایج مطلوبی از خود برای مقابله با کاهش تقاضا برجای گذارد. به علاوه، در صورت ادامه یافتن این فرایند پیش بینی می گردد اثرات منفی نظیر کاهش فراوری همچنان وجود داشته باشد و در صورت توقف شیوع ویروس کرونا و ایجاد شرایط عادی در فضای اقتصادی کشور حداقل 3 ماه زمان ضروری است تا کسب و کارهای ایرانی به حالت عادی بازگردند. در این میان حمایت دولت از فضای کسب و کار در دوران شیوع اپیدمی به صورت تأمین سرمایه درگردش به وسیله اعطای وام های با سود پایین، تعویق بازپرداخت وام ها تا مدتی پس از خاتمه شیوع ویروس کرونا و معافیت اقتصادیاتی در زمان اپیدمی می تواند یاری شایانی برای فعالان اقتصادی باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 701

به "30 درصد کسب و کار ها همزمان با اوج گیری کرونا تعدیل نیرو داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد کسب و کار ها همزمان با اوج گیری کرونا تعدیل نیرو داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید