2 اصل کلیدی برای کاهش شیوع کرونا

به گزارش مجله میهن 128، با رعایت این 2 اصل یعنی خود ناقل پنداری و به حداقل رساندن جابجایی جمعیتی (مسافرت) و گردهمایی های انسانی می توان ضریب رو به رشد و شیوع این ویروس را در سطح دنیا کاهش داد.

2 اصل کلیدی برای کاهش شیوع کرونا

به گزارش مجله میهن 128، عصر ایران نوشت: ویروس مرموز و موزی کرونا پا به خیلی از کشورهای دنیا باز نموده و در سطح دنیای در حال گسترش است. با وجودی که این ویروس در اغلب موارد به وسیله سیستم ایمنی بدن شکست داده می گردد اما در بعضی موارد معدود هم می تواند خطرآفرین بوده و مبتلایان را راهی بیمارستان و مرکز مراقبت های ویژه کند.

شیوع این بیماری و ضریب گسترش آن در کشورهای دنیا بی نظیر است و همه شواهد نشانگر این است که این بیماری به اغلب کشورهای دنیا راه خواهد یافت.

اما 2 نکته خیلی حیاتی درباره جلوگیری از فرایند رو به گسترش شیوع این بیماری وجود دارد:

1- نکته نخست این که برای مهار و جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، همه مردم چه آنهایی که علایم دارند و چه ندارند باید خود را ناقل بالقوه فرض نموده و مراقبت های بهداشتی را کاملا و موبه مو به مورد اجرا گذارند. به بیان دیگر هرفردی باید خود و دیگری را ناقل این بیماری فرض نموده و سعی کند طوری رفتار کند که این ویروس را به دیگری منتقل نکند یا از فرد مقابل نگیرد.

راه های عدم انتقال این ویروس بارها و بارها تکرار شده و مدام به وسیله رسانه ها تکرار می گردد که در صدر آنها شستشوی مداوم و مکرر دست ها، دست ندادن و روبوسی نکردن و جلوگیری از گسترش ترشحات تنفسی با سرفه و عطسه به ویژه در فضاهای مسقف و شلوغ و حتی در خانه است.

2- نکته دیگر درباره مهار این ویروس این است که یکی از راه های غلبه بر این ویروس جلوگیری از شیوع آن به وسیله حداقل جابه جایی جمعیت های انسانی است. به بیان دیگر هر فردی در هر جایی که هست همان جا بماند و تعاملات اجتماعی و عمومی خود را موقتا تعطیل کند و از خانه بیرون نرود؛ مگر با رعایت اصول بهداشتی و ضرورت انجام کارهای روزانه واجب از جمله خرید و کار و... .

با رعایت این 2 اصل یعنی خود ناقل پنداری و به حداقل رساندن جابجایی جمعیتی (مسافرت) و گردهمایی های انسانی می توان ضریب رو به رشد و شیوع این ویروس را در سطح دنیا کاهش داد و فرصتی در اختیار نظام بهداشت و سلامت قرار داد تا با شیبی کم بتوانند بیماران را درمان نموده و ترخیص نمایند. در غیر این صورت و در شرایطی که بدون رعایت 2 اصل مورد تاکید، اگر مبتلایان به یکباره افزایش یابند و ضریب مبتلایان به نحو محسوس و زیادی افزایش یابد خطر اصلی این است که ظرفیت نظام بهداشتی در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله در ایران کفاف بستری بیماران بدحال را ندهد و آمار تلفات این ویروس از چیزی که هست فراتر رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 447

به "2 اصل کلیدی برای کاهش شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 اصل کلیدی برای کاهش شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید