کلید حل بحران قطر و عربستان در دست کیست؟

به گزارش مجله میهن 128، ایسنا نوشت: شاهزاده سعودی و رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در سخنانی به افشای دلایل اختلاف قطر و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس پرداخت.

کلید حل بحران قطر و عربستان در دست کیست؟

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

ترکی الفیصل، شاهزاده سعودی و رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم با اشاره به بحران شکل گرفته میان قطر و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، اظهار کرد: طی 20 سال گذشته تلاش هایی برای منصرف کردن قطر از انجام فعالیت هایش صورت گرفت و به همین دلیل، در سال 2014 و با حضور تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر پس از میانجیگری امیر کویت به توافقی در این باره دست یافتیم. این توافقنامه در شورای همکاری خلیج (فارس) تصویب شد و به امضای شیخ تمیم و دیگر سران این شورا رسید.

وی مدعی شد: قطر به این توافقنامه متعهد نبود و به فعالیت های خرابکارانه اش در قبال کشورهای منطقه ادامه داد و این کشورها چاره دیگری جز تحریم این کشور نداشتند.

ترکی الفیصل در ادامه ادعاهایش گفت: راهکار بحران شورای همکاری خلیج (فارس) در دست قطری هاست. از زمان قطعی روابط در سال 2017 تا به امروز دو بار نشست سران این شورا برگزار شده است و هربار شیخ تمیم به این نشست دعوت شده اما متاسفانه وی در هیچ کدام از آنها حضور نیافته است. دوحه تمایلی به خاتمه دادن به این مشکل ندارد.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان همچنین مدعی شد که دلیل اختلاف در شورای همکاری خلیج (فارس) در اصل به جاه طلبی های رهبری قطر و تمایل آن به تغییر منطقه در راستای منافعش بازمی گردد.

وی در ادامه اظهاراتش دوحه را متهم به ایجاد ناآرامی در بحرین، امارات و عربستان با تأمین اقتصادی گروه های مخالف در این کشورها کرد.

چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر از پنج ژوئن 2017، روابط دیپلماتیک و اقتصادی شان با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده و شروط سیزده گانه ای را برای احیای روابط بر دوحه تحمیل کردند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 304

به "کلید حل بحران قطر و عربستان در دست کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید حل بحران قطر و عربستان در دست کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید