کرونا با فناوری ایران ساخت شکست می خورد ، محصولی ضدکرونایی از فعالان زیست بوم نوآوری

به گزارش مجله میهن 128، نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید که محصولی دیگر در حوزه تولیدات ضد کرونایی از فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری کشور است.

کرونا با فناوری ایران ساخت شکست می خورد ، محصولی ضدکرونایی از فعالان زیست بوم نوآوری

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، در روز هایی که شیوع کرونا بر زیست جامعه ایرانی اثرات نامطلوبی گذاشته است، فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در کوشش اند تا با انتشار خبر هایی خوش در جامعه روح امید را پررنگ تر از قبل بدمند. از این رو نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت بومی در یکی از مراکز تحت پوشش شهرداری تهران نصب شد.

ساخت این دوربین با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی توسط شرکت دانش بنیان رایان رشد انجام شد. پس از شیوع کرونا محققان شرکت برای تب سنجی تست دستگاه را انجام دادند که با موفقیت انجام شد.

دوربین های حرارتی با استفاده از فناوری آرایه صفحه کانونی در صنعت کاربرد های متعددی دارد که می توان به استفاده در کاربرد های پزشکی اشاره نمود. در اپیدمی های مشابه کرونا، چون کنترل عبور و مرور افراد بیمار و هشدار فوری اهمیت فوق العاده دارد، از فناوری حرارتی می توان برای تشخیص فوری تب استفاده کرد و پس از آن بیماران را از افراد سالم جدا کرد.

برای کنترل دقت دما از دو دستگاه مرجع، که دمای آن ها با دقت بهتری تنظیم شده استفاده می گردد. دستگاه با مقایسه دمای صورت فرد با دمای مرجع، دمای صورت هر فرد را استخراج و در صورت بالاتر بودن از میزانی که نظام درمان مشخص نموده است، هشدار می دهد.

پس با این دستگاه می توان دمای افراد را حین تردد و بدون احتیاج به توقف آن ها اندازه گیری کرد. تنها کافی است که راستا عبوری افراد در راهرویی به عرض مناسب برای جلوگیری از تمرکز راهنمایی گردد. پس از ان بدون احتیاج به توقف فرد همینکه فرد از جلوی دوربین عبور کرد دمای بدنش اندازه گیری شده و در صورت بالا بودن دستگاه به صورت اتوماتیک هشدار می دهد.

ایران در زمره صاحبان فناوری دوربین های حرارتی نهاده شد

کشور های صنعتی دنیا مانند آمریکا، چند کشور اروپایی و چین صاحب این فناوری هستند. در حال حاضر این فناوری با این اقدام دانش بنیان ها در کشورمان بومی شده است. با توجه به اینکه بخش های اصلی اجزای این سامانه به همراه کلیه نرم افزار های آن در کشور و به صورت بومی فراوری می گردد، پس هزینه تمام شده دستگاه از نمونه های خارجی آن بسیار کمتر است.

بر اساس این گزارش، در همین چند هفته ای که از شیوع کرونا در کشور می گذرد بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری خوش درخشیده اند. محصولات ضد کرونایی آن ها مانند نور امیدی بر جامعه می تابد تا قدرتمندتر از پیش راستا پیشرفت را طی کنیم. بومی سازی این دستگاه نمونه ای از فعالیت های آن ها است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 509

به "کرونا با فناوری ایران ساخت شکست می خورد ، محصولی ضدکرونایی از فعالان زیست بوم نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با فناوری ایران ساخت شکست می خورد ، محصولی ضدکرونایی از فعالان زیست بوم نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید