کانادا مجوز فروش تجهیزات نظامی به ترکیه را تعلیق کرد

به گزارش مجله میهن 128، دولت اتاوا بیان کرد تجهیزات نظامی فروخته شده به ترکیه، سر از درگیری قره باغ درآورده و مادامی که این اتهام برطرف نشود؛ واگذاری تجهیزات بیشتر به دولت آنکارا منتفی است.

کانادا مجوز فروش تجهیزات نظامی به ترکیه را تعلیق کرد

بهترین تجربه سفر را به مجری مستقیم کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به نقل از اسپوتنیک، دولت اتاوا مجوزهای فروش تجهیزات نظامی به ترکیه را به حال تعلیق درآورد. در شرح علت اتخاذ چنین تصمیمی، اتاوا خاطرنشان کرد گزارش هایی را دریافت نموده است مبنی بر اینکه از تسلیحات کانادایی در درگیری های جمهوری آذربایجان-ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی استفاده می گردد.

هفته گذشته نیز جاستین ترودو نخست وزیر کانادا از لزوم تحقیق پیرامون گزارش ها مبنی بر استفاده از پهپاد ترکیه ای بایراکتار تی بی 2 در درگیری های قره باغ سخن گفته بود. این نوع پهپاد مجهز به سنسورهای ال 3 هریسِ WESCAM کانادایی است.

به همین دلیل، فرانسوا فیلیپ شامپین وزیر خارجه کانادا خاطرنشان کرد مادامی که آنالیز های بیشتر پیرامون این مسئله انجام می گردد؛ مجوزهای صادراتی مربوطه به حال تعلیق درخواهد آمد.

این در حالی است که سال میلادی گذشته نیز کانادا با طرح اتهامات حقوق بشری، صدور مجوزهای جدید در زمینه صادرات تجهیزات تسلیحاتی به ترکیه را لغو نموده بود. این اقدام در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه انجام شد.

چندی پیش جمهوری آذربایجان و ارمنستان در امتداد خط مرزی منطقه مورد مناقشه قره باغ مواضع یکدیگر را گلوله باران کردند. به دنبال این حادثه، ارمنستان با اعلام حالت جنگی فراخوان عمومی داد و مردم را به خدمت زیر پرچم فراخواند؛ جمهوری آذربایجان نیز متقابلاً حالت جنگی خاطرنشان کرد.

در این میان، ترکیه با حمایت از باکو خواهان خروج ارمنستان از منطقه قره باغ شده و مقامات مختلف آنکارا نیز در صحبت های خود اعلام نموده اند عملیات نظامی آذربایجان تا زمان خروج ارمنستان از قره باغ ادامه خواهد داشت. ، مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 787

به "کانادا مجوز فروش تجهیزات نظامی به ترکیه را تعلیق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا مجوز فروش تجهیزات نظامی به ترکیه را تعلیق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید