لبنان، عضو حزب الله: مقاومت هرگز از دولت خارج نخواهد شد، هدف آمریکا را ناکام خواهیم گذاشت

به گزارش مجله میهن 128، عضو شورای سیاسی جنبش حزب الله و از وزیران سابق دولت لبنان تأکید کرد مقاومت هرگز از دولت خارج نخواهد شد، زیرا خروج مقاومت هدف آمریکاست و این هدف محقق نخواهد شد.

لبنان، عضو حزب الله: مقاومت هرگز از دولت خارج نخواهد شد، هدف آمریکا را ناکام خواهیم گذاشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمود قماطی عضو شورای سیاسی جنبش حزب الله گفت جهت دولت مراحل متعددی از زمان استعفای حسان دیاب تا امروز از حالت نابسامانی و بی ثباتی تا دخالتهای بین المللی و اختلافات داخلی و فشارهای اقتصادی را طی کرده است.

قماطی که با شبکه المنار مصاحبه می کرد، خاطرنشان کرد گام سعد الحریری رئیس جریان المستقبل در برقراری ارتباط با فراکسیونهای مجلسی پس از شکست تشکیل دولت از سوی مصطفی ادیب صورت گرفت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی اضافه کرد: مسئله ای که در فرایند تشکیل دولت ادیب نهفته بود، وجود تیم پنهانی بود که تلاش می کند اراده و خواسته خود را بر لبنانی ها در هماهنگی با خارج تحمیل کند، مسئله ای وجود دارد که برخی باید آن را درک کنند که در لبنان، اکثریت و اقلیت مجلسی وجود دارد و انتخابات مردمی برگزار شده که منجر به این مجلس شده است.

عضو شورای سیاسی حزب الله گفت: این سخن که گروه ما مخالف دموکراسی است، با واقعیت و حقیقت مغایرت دارد، زیرا وجود ما در مجلس، از نتایج انتخابات قانونی و شرعی است در نتیجه این مجلس کننده ملت است.

قماطی گفت: اکثریت مجلسی مجوز رایزنی ها و فرایند مکلف شدن نامزد نخست وزیری را به رئیس جمهوری می دهد.

وی خاطرنشان کرد اکثریت مجلسی، در خصوص ابتکار فرانسوی و اقلیت مجلسی و جامعه جهانی، نهایت تعامل و انعطاف پذیری را نشان داد.

وی اضافه کرد: وقتی بخشی از اقلیت که حریری کننده آن است، می آید و می گوید که می خواهد آنچه را دوست دارد بر اکثریت مجلسی تحمیل کند، این مخالف منطق و عقل است.

قماطی خطاب به امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: گروه ما (جریان مقاومت و حامیانش) متشکل از تمام طوایف و قشرها و بیانگر تنوع ملی گسترده و اکثریت مجلسی است. دموکراسی این است که ملت، انتخاب کند و این که همه به نتایج این انتخابات احترام بگزارند و در سایه آن نهادها تشکیل شود نه از بین بردن اکثریت مجلسی توسط فرانسه تا اقلیت هرچه را می خواهند تحمیل کنند.

وی ابراز عقیده کرد: آنچه امروز شاهد هستیم و اظهارات و تحرکاتی که سعد الحریری آغاز کرده است، ادامه همان اشتباهی است که وجود داشت و این تحرکات تلاش اقلیت برای تحمیل خواسته خود بر اکثریت است.

عضو شورای سیاسی حزب الله گفت: مشکل در لبنان، اختلاف بر سر پست و سِمت یا سهمیه خواهی نیست، بلکه شاهد کودتایی با عناوین متعدد برای جلوگیری از مشارکت اکثریت در قدرت هستیم.

وی خواستار نگاه یکسان فرانسه به همه گروهها و خودداری از قیمومیت بر لبنانی ها شد.

قماطی درباره ارتباط فرانسه با حزب الله هم گفت: ما ملاحظات خود را به فرانسوی ها ارائه کردیم و آنها به طور کامل با آن موافقت کردند و حتی به آنچه در سخنان دبیرکل حزب الله آمد، اعتراف کردند.

قماطی گفت: ما امروز نمی توانیم بگوییم که امور ساماندهی و منظم شده است، ما اصرار و تأکید کردیم که تعامل مثبتی با ابتکار فرانسوی خواهیم داشت، ولی سؤال این است؛ این چه ابتکاری است که حریری به آن دست می زند؟ آیا آنچه حریری انجام می دهد، جزئی از نسخه فرانسوی است؟ آیا آنچه حریری انجام می دهد، ابتکار شخص خودش است؟ آیا معنایش این است که آنچه حریری انجام می دهد بر اساس همان شروطی است که مصطفی ادیب می خواست دولت را تشکیل دهد؟ آیا حریری هم به دنبال تشکیل دولت بر اساس شروطی که می خواهد، و مغایر با رویکردهای سیاسی است؟

عضو شورای سیاسی حزب الله از سعد الحریری خواست سرسختی را کنار بگذارد و انعطاف پذیری از خود نشان دهد و اگر می خواهد ابتکارش برای تشکیل دولت پیروز شود هیچ شروطی را تحمیل نکند، به ویژه اینکه او از جایگاه اقلیت مجلسی برخاسته است، اما اگر حریری می خواهد به آنچه قبل از دولت دیاب وجود داشت و تحمیل شروط برشود، ما هرگز آن را نخواهیم پذیرفت.

قماطی گفت: ما با حریری و فرانسوی ها تعامل مثبتی نشان می دهیم، ولی هرگز اجازه تحقق هدف آمریکا مبنی بر اخراج گروه اکثریت و مقاومت از دولت و تأثیرگذاری بر آن برای اینکه هر طور بخواهند کشور را اداره کنند، نخواهیم داد، ما هرگز به حذف خود کمک نخواهیم کرد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 865

به "لبنان، عضو حزب الله: مقاومت هرگز از دولت خارج نخواهد شد، هدف آمریکا را ناکام خواهیم گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، عضو حزب الله: مقاومت هرگز از دولت خارج نخواهد شد، هدف آمریکا را ناکام خواهیم گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید