سرمایه گذاری صباتامین اولین عرضه اولیه سال 99 را به نام خود زد

به گزارش مجله میهن 128، نخستین عرضه اولیه فرابورس ایران فردا انجام می گردد که طی آن 12 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری صباتامین با نماد صبا برای اول بار به روش ثبت سفارش خرید، عرضه می گردد.

سرمایه گذاری صباتامین اولین عرضه اولیه سال 99 را به نام خود زد

به گزارش گروه اقتصادی مجله میهن 128، هفتادودومین نشست خبری یک ملاقات یک عرضه در فرابورس ایران در آستانه عرضه اولیه 12 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری صباتامین با نماد صبا به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار و به وسیله صفحات آپارات و اینستاگرام فرابورس به طور زنده پخش شد که مدیران این شرکت علاوه بر تشریح شرایط اقتصادی و عملیاتی شرکت، به تمامی سوالات مجله میهن 128 و مخاطبان که به صورت آنلاین مطرح شد، پاسخ دادند.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، محمدعلی شیرازی مدیرعامل سرمایه گذاری صباتامین در شروع این نشست، شرکت سرمایه گذاری صباتامین را که در سال 77 تاسیس شده معرفی کرد و گفت: هلدینگ شستا، 100 درصد مالکیت این شرکت که حوزه فعالیت آن عمدتا سرمایه گذاری در بازار های بورس و فرابورس است را در اختیار دارد.

شیرازی، بهای تمام شده سهام شرکت های متعلق به سرمایه گذاری صباتامین را حدود 6 هزار میلیارد تومان گفت و گفت: 72 درصد پورتفو صبا به ارزش 4200 میلیارد تومان، بورسی و 28 درصد آن غیربورسی است.

او در خصوص پرتفوی بورسی صباتامین با اشاره به اینکه بیش از 30 درصد این پرتفو در اختیار سهام شرکت های صنعت استخراج کانه های فلزی واقع شده است که عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری صدر تامین با نماد تاصیکو است، اضافه نمود:

همچنین 30 در صنعت بانکداری و موسسات اعتباری سرمایه گذاری نموده ایم که سهام ما شامل بانک های ملت، تجارت و کارآفرین می گردد.

به گفته مدیرعامل سرمایه گذاری صباتامین دیگر صنایعی که به ترتیب 12، 8، 6 و 5 درصد پرتفو صبا را شامل می گردد، شامل صنایع شیمایی و پتروشیمی، دارویی، فلزات اساسی و بیمه و بازنشستگی است و حدود 10 درصد مابقی پرتفو مربوط به سایر صنایع می گردد.

شیرازی سبد سهام سرمایه گذاری صباتامین را از نظر متنوع بودن صنایع و نوع شرکت ها دارای توازن مناسبی دانست.

او در ادامه در خصوص پرتفو غیربورسی سرمایه گذاری صبا تامین که دارای ارزش 1600 میلیارد تومانی است، گفت: این پرتفو عمدتا شامل شرکت های وابسته و فرعی مجموعه صباست که 19 درصد سهام شرکت سنگ آهن مرکزی، 29 درصد سهام شرکت تامین سرمایه امین، 100 درصد سهام کارگزاری های صباتامین و بیمه تامین آینده، 100 درصد سرمایه گذاری هامون شمال و... را شامل می گردد.

*عملکرد اقتصادی شرکت صبا

مدیرعامل صباتامین سود خالص 9ماهه این شرکت را 2700 میلیارد تومان بیان کرد که به گفته او 30 درصد آن مربوط به سود تقسیمی شرکت ها و مابقی، سود حاصل از خریدوفروش سهام شرکت ها در بازار سرمایه است.

شیرازی همچنین برآورد کرد که سود تقسیمی شرکت های تابعه و وابسته به صبا تا انتها سال بالغ بر 500 میلیارد تومان باشد که این امر نسبت سود تقسیمی به سود سرمایه ای را متعادل خواهد نمود.

او در خصوص بازدهی سرمایه گذاری های صباتامین اظهار کرد: از ابتدای سال اقتصادی جاری یعنی از اول خردادماه 98 بازدهی صباتامین حدود 280 درصد بوده که رقم مناسبی به نظر می رسد.

*رعایت اصول حاکمیت شرکتی

مدیرعامل سرمایه گذاری صبا تامین با اشاره به اینکه کوشش نموده ایم اصول حاکمیتی شرکت را در مجموعه رعایت کنیم و کمیته حسابرسی و حسابرسی داخلی نیز زیر نظر هیات مدیره در شرکت مستقر شده است، اضافه نمود: همچنین کمیته ریسک و کمیته جبران خدمات به درستی به وظایف خود عمل می نمایند.

او در بخش دیگری از این نشست خبری، راهبرد شرکت صبا را مدیریت پرتفو بورسی و غیربورسی متنوع و توجه به معیار هایی همچون ارزش و ماهیت شرکت ها به لحاظ ارزشی، رشدی و تدافعی بودن، وابستگی یا عدم وابستگی به مبادلات خارجی و ... عنوان و اظهار کرد: همچنین توجه داریم که شرکت ها از نظر DPS و P/E شرایط مناسبی داشته باشند.

مدیرعامل سرمایه گذاری صباتامین در ادامه از برنامه این مجموعه برای پذیرش 4 شرکت تامین سرمایه امین، ذغال سنگ پرورده طبس، سرمایه گذاری هامون شمال و سنگ آهن مرکزی در بورس و فرابورس اطلاع داد.

*جزئیات ارزش گذاری شرکت صباتامین

در بخش دیگری از هفتادودومین نشست خبری یک ملاقات یک عرضه، وحید حسن پور دبیر مدیرعامل کارگزاری صباتامین به عنوان مدیر عرضه صبا در خصوص ارزش گذاری این شرکت گفت: مدل ارزش گذاری صباتامین روش NAV بوده و صورت های اقتصادی حسابرسی نشده 9 ماهه منتهی به 30 بهمن 98 را مبنا قرار داده ایم که ارزش اضافه نموده تا 29 اسفندماه 98 محاسبه و روی NAV لحاظ شده است.

حسن پور دبیر با بیان اینکه برای شرکت تاصیکو که عظیم ترین شرکت موجود در پرتفو سرمایه گذاری صباتامین است نیز از روش NAV استفاده نموده ایم، شرح داد: از آنجا که پرتفو این شرکت در بورس 60 درصد پایین تر از NAV معامله می گردد با توجه به این موضوع از این روش استفاده شد. در خصوص مابقی شرکت ها نیز از قیمت های تاریخی 28 اسفندماه 98 استفاده شد که فعالان بازار سرمایه شاهد رشد کلیت بازار و پرتفو صباتامین بوده اند.

به گفته او با در نظر دریافت پتانسیل هایی که در شرکت های تابعه وجود دارد، قیمت سرمایه گذاری صبا تامین جذاب تر خواهد شد.

از سوی دیگر هادی قره باغی مدیر سرمایه گذاری شرکت کارگزاری صبا تامین بیان کرد: ارزش گذاری تاصیکو بر مبنای اطلاعات پرتفو و اطلاعات مربوط به حقوق صاحبان سهام در 29 اسفند 98 اجرا شده و روش NAV به دلیل کنترل سرمایه گذاری صبا بر شرکت تاصیکو انتخاب شده است.

قره باغی ارزش گذاری شرکت سرمایه گذاری صباتامین را منصفانه بیان کرد و گفت: بسیای از سهام ارزنده موجود در پرتفو تاصیکو مثل ملی مس، فولاد مبارکه، توسعه معادن فلزات و شرکت های غیربورسی اعم از زغال سنگ طبس، فولاد اکسین و ... ارزش های بالاتری نسبت به آنچه در گزارش ارزش گذاری ذکر شده را دارند و سرمایه گذاران این موارد را مد نظر داشته باشند.

نخستین عرضه اولیه بازار سرمایه ایران در سال 99 فردا بیستم فروردین ماه در فرابورس رقم می خورد و یک میلیارد و 800 میلیون سهم از سهام سرمایه گذاری صباتامین در دامنه قیمتی 11 تا 12 هزار ریال عرضه می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 552

به "سرمایه گذاری صباتامین اولین عرضه اولیه سال 99 را به نام خود زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری صباتامین اولین عرضه اولیه سال 99 را به نام خود زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید