زنگ خطر فاجعه انسانی کرونا در افغانستان

به گزارش مجله میهن 128، مقامات وزارت بهداشت افغانستان بویژه در غرب این کشور اعلام کردند که بر اساس غربالگری های اجرا شده بیشتر مردم به ویروس کرونا مبتلا هستند.

زنگ خطر فاجعه انسانی کرونا در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران ، دولت افغانستان تاکید می کند که بحران کرونا را تحت کنترل دارد و میلیون ها دلار را نیز برای مدیریت این بحران تخصیص داده اما گزارش ها حکایت از قریب الوقوع بودن یک فاجعه انسانی در افغانستان را خبر می دهند.

در ابتدای اعلام شیوع کرونا دولت افغانستان از ایجاد یک بیمارستان 100 تختخوابی پیشرفته در ولایت هرات خبر داده بود که طی 18 روز ساخته شده و برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی آماده است اما خبرنگار نیویورک تایمز پس از بازدید از این بیمارستان گفت که این مرکز خالی بود، هیچ تختخوابی نیز در آن قرار نداشت و مقامات هرات نیز از طرح چگونگی استفاده از بیمارستان اطلاعی نداشتند.

این خبرنگار اضافه نمود: قرنطینه در کابل جدی گرفته نمی شود و آمد و شد مردم باوجود بحران کرونا همچنان ادامه دارد، در ولایت هرات نیز برخلاف آنچه مقامات افغان در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند قرنطینه ای وجود ندارد؛ بسیاری از فروشگاه ها بسته هستند اما خیابان ها و پیاده روها همچنان پر ازدحام است.

یکی از مقامات نیز در این باره به نیویورک تایمز گفت که قرنطینه توسط دولت از گسترش کرونا جلوگیری نکرده بلکه تنها اقتصاد این کشور را مختل کرده است.

گزارش می افزاید: موارد خاصی وجود دارد که دولت افغانستان با فوریت به آن روی آورده و تا حد زیادی نیز پیروز بوده است مانند اطمینان از ادامه فرایند ورود کالاها به بازارهای این کشور محصور به خشکی تا اطمینان حاصل شود که افزایش قیمت مواد خوراکی تا حد زیادی کنترل می شود تا از ایجاد یک بحران غذایی جلوگیری شود.

خبرنگار نیویورک تایمز همچنین تاکید می کند که تقلای دولت افغانستان برای مقابله با کرونا جای تعجب نیست زیرا این بیماری همه گیر پیشرفته ترین کشورها را نیز به چالش کشیده اما شکاف بین آنچه به نظر می رسد مسئولان افغان به آن باور دارند و حقایق میدانی از گسترش این ویروس بسیار خطرناک است.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست وزارت بهداشت در ولایت هرات نیز خبر می دهد که در 15 روز گذشته بطور متوسط 70 درصد تست های اجرا شده در ولایت هرات مثبت بوده است.

وی اضافه نمود که در 24 ساعت اخیر نیز 85 تست از مجموع 93 تست اجرا شده مثبت بوده است.

شیرزی همچنین ادامه داد که با توجه به حقایق میدانی می توان گفت که 80 درصد از مردم ولایت هرات به کرونا مبتلا هستند.

به نظر می رسد که از هفته ها قبل زنگ خطر فاجعه انسانی بر اثر کرونا در افغانستان به صدا درآمده است اما گوش شنوایی وجود ندارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 643

به "زنگ خطر فاجعه انسانی کرونا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر فاجعه انسانی کرونا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید