خبرنگاران گرما و رکورد مصرف برق؛ مسئله ای که با همراهی مردم حل می گردد

به گزارش مجله میهن 128، اصفهان- خبرنگاران- افزایش کم سابقه دمای هوا در مرداد سال جاری، باعث شکسته شدن رکورد مصرف برق کشور و استان های پر جمعیتی مانند اصفهان شد که اگر همراهی مردم در مصرف بهینه این انرژی نباشد شاید روزهای سختی را در پیش رو داشته باشیم.

خبرنگاران گرما و رکورد مصرف برق؛ مسئله ای که با همراهی مردم حل می گردد

تابستان امسال بدلیل تغییر الگوهای جوی و افزایش یک تا 2 درجه ای دمای هوا نسبت به شرایط معمول، با روزهای داغ و گرمای طاقت فرسایی آغاز شد که در 2 هفته نخست مرداد به اوج خود رسید و همین امر باعث شکسته شدن رکورد مصرف برق در کشور و رسیدن آن به نزدیک مرز شرایط ناپایداری شبکه شده است.

بنا به گزارش هواشناسی استان اصفهان، دمای هوای تیر امسال نسبت به شرایط طبیعی در اصفهان بویژه در مناطق شمالی و شرقی یک تا 2 درجه سانتی گراد افزایش داشت که پیش بینی شد همین روال در مرداد و شهریور نیز ادامه داشته باشد.

به گفته نوید حاج بابایی معاون توسعه پیش بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی اصفهان، ما امسال تابستان زودرس در استان داشتیم در حالی که دمای هوا به طور معمول در خرداد به بالای 40 و تا 45 درجه سانتی گراد نمی رسید.

وی از جمله دلایل تابستان داغ امسال را تغییر الگوهای جوی ذکر و افزود: امسال این تغییر به گونه ای بود که الگوی تابستانه زودتر از موعد همیشگی، رخ داد و گرمای کم سابقه ای را داشتیم و حتی افزایش گرمای هوا در مناطق سردسیر و غربی استان اصفهان نیز به میزان یک تا 2 درجه رخ داد.

با توجه به پیش بینی های هواشناسی درباره گرمتر شدن هوا در تابستان امسال، دستگاه های اجرایی مختلف استان اصفهان برای آمادگی در چنین روزهایی هماهنگی ها و اقدامات لازم را انجام دادند به طوری که به گفته منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، جلسه های آمادگی با شرکت هایی مانند برق و آب برای صرفه جویی مصرف انرژی برگزار گردید.

حمید علاقمندان مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان با اشاره به افزایش دما و بالا رفتن میزان مصرف انرژی در استان از شهفرایندان درخواست کرد که با مدیریت مصرف برق از بروز خاموشی ها جلوگیری نمایند.

همپنین محمدعلی اکبری سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش یک تا 2 درجه ای دمای هوا نسبت به شرایط طبیعی، روزهای سختی در پیش رو خواهیم داشت، بر ضرورت مصرف بهینه انرژی برق در مرداد امسال برای پیشگیری از خاموشی های احتمالی تاکید نمود.

شکسته شدن رکورد مصرف برق در دهه نخست مرداد

گرمای شدید روزهای تابستانی امسال، شرایط تحمل هوا را برای مردم بسیار سخت کرد و آنها در ساعت های بیشتری از روز نسبت به سال های گذشته، وسایل سرمایشی را روشن نگه داشتند تا بتوانند این ساعت ها و روزها را سپری نمایند اما از طرف دیگر، مصرف برق، افزایش سرسام آوری یافت و حتی در روزهایی از مرداد رکورد مصرف برق شکسته شد.

حدود 23 هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان به وسایل سرمایشی اختصاص دارد و با توجه به این که بیش از یک سوم از برق کشور در بخش خانگی مصرف می گردد، روشن کردن وسایل سرمایشی نقش بسزایی در افزایش مصرف برق خواهد داشت هرچند باید این نکته را در نظر داشت که راندمان پایین بیشتر کولرها بویژه از نوع آبی، باعث افزایش مصرف برق می گردد.

گرم تر شدن هوا در کشورمان به فرایند افزایشی مصرف برق دامن زد به گونه ای که دوشنبه ششم مرداد بین ساعت 12 و 13 ظهر میزان مصرف برق به بالاترین حد خود در امسال یعنی 58 هزار و 243 مگاوات در کشور رسید؛ میزان مصرف برق در این روز نسبت به زمان مشابه پارسال بیش از سه هزار مگاوات افزایش نشان می دهد.

در این روز که مناطق زیادی دمای نزدیک 40 درجه سانتی گراد را تجربه کردند، 14 استان و کلانشهرهای مشهد، شیراز و اصفهان در منطقه قرمز نقشه مصرف برق قرار گرفتند و بنا به اعلام شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان، رکورد مصرف برق در کلانشهر اصفهان شکسته شد.

به گفته محمدعلی اکبری سخنگوی شرکت توزیع برق اصفهان، مرز هشدار مصرف برق در شهرستان اصفهان یکهزار و 182 مگا وات بود اما با گرم شدن کم سابقه دمای هوا، میزان مصرف برق افزایش چشمگیری یافت و ساعت 12 تا 13 روزهای ششم و هفتم مرداد، رکورد آن شکست و به یکهزار و 216 مگاوات رسید.

شهرستان اصفهان بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 2 میلیون نفر از آنها در کلانشهر اصفهان زندگی می نمایند؛ این خطه پر جمعیت ترین شهرستان استان اصفهان است.

علی اکبری با بیان اینکه با وجود افزایش مصرف برق و شکسته شدن رکورد آن، هنوز خاموشی برنامه ریزی شده و ناشی از کمبود فراوری برق در اصفهان نداشتیم و شبکه برق شهرستان اصفهان پایدار است، توضیح داد: بعضی خاموشی هایی که از نقاط مختلف کلانشهر اصفهان گزارش شده مربوط به وارد شدن بار زیاد مصرف بر روی شبکه و ایجاد حوادث در آنها به خاطر گرمای هوا بوده است که در کوتاهترین زمان برای برطرف آنها اقدام شد.

علی اکبری شرح داد: در بعضی مناطق که تراکم جمعیتی بالاست، افزایش مصرف برق فشار زیادی بر شبکه وارد می نماید و به اصطلاح فیوز سوزی داریم که منجر به قطعی می گردد اما کوشش شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان این است که تا حد ممکن از این حوادث پیشگیری گردد.

وی افزود: ظرفیت پایداری شبکه برق در کشور حدود 60 هزار مگاوات است و اگر از این رقم بیشتر شد، برای پایدار شبکه و مدیریت اضطراری ناگزیر به اعمال خاموشی برنامه ریزی شده خواهیم شد که در امسال تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است؛ بیشترین میزان مصرف برق در کشور تا کنون حدود 58 هزار مگاوات بوده است.

افزایش 13 درصدی مصرف برق در اصفهان

درحالیکه میزان مصرف برق در کلانشهر اصفهان که پر جمعیت ترین شهر استان اصفهان بشمار می آید تابستان امسال رکورد زد، میزان مصرف برق در سایر شهرستان های این خطه نیز نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافت.

به گفته امیر رمضانی سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان، امسال با رشد 13 درصدی مصرف برق در پیک آن نسبت به سال گذشته روبرو بودیم و روزهای هفتم و هشتم مرداد میزان مصرف برق از سقف مجاز یعنی یکهزار و 900 مگاوات عبور کرد؛ شرکت توزیع برق استان اصفهان، 23 شهرستان (با حدود سه میلیون نفر جمعیت) به جز مرکز استان را زیر پوشش خود دارد.

رمضانی در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: امسال برای هر استان یک سقف مجاز مصرف برق اعلام شد که برای اصفهان یکهزار و 900 مگاوات بود اما با توجه به گرمای شدید هوا در مرداد امسال میزان مصرف برق در روزهای گذشته از این حد عبور کرد و ناچار شدیم تا با همکاری بعضی صنایع و کشاورزان، مصرف برق را کاهش دهیم.

وی با تقدیر از همراهی صنایع و کشاورزان، گفت: این امر باعث شد تا این روزهای داغ تابستانی و اوج مصرف برق را با حداقل خاموشی طی کنیم و امید است تا هفته آینده که گرمای شدید هوا همچنان پابرجاست، این همکاری از سوی مردم ادامه داشته باشد.

رمضانی، شهرستان هایی که در آن میزان مصرف برق از سقف مجاز عبور کرد را کاشان، نجف آباد، خمینی شهر، فلاورجان، آران وبیدگل، نایین و تیران و کرون اعلام و توضیح داد: بعضی از شهرستان های گرمسیر مانند خور وبیابانک بدلیل مصرف بهینه انرژی با رکورد پیک مصرف روبرو نشدند.

وی افزود: شهرستان هایی که مردم آن نسبت به مدیریت مصرف برق اقدام و مشارکت نمایند، مشمول خاموشی برنامه ریزی شده نخواهند شد.

اجرای طرح های تشویقی برای صنایع و بخش کشاورزی

با توجه به اهمیت تامین نیروی برق برای مشترکان خانگی بویژه در روزهای گرم تابستانی در مناطق مختلف کشور در سال های اخیر طرحهای تشویقی بسکمک برای صنایع و بخش کشاورزی جهت همکاری آنها با شرکت های برق برای مدیریت مصرف برق در نظر گرفته شد که به گفته مسوولان با مشارکت خوب صاحبان صنایع و کشاورزان روبرو شده است.

به گفته رمضانی سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان امسال همراهی و همکاری صنایع و کشاورزان در اجرای طرح های مدیریت و مصرف بهینه برق در تابستان بسیار خوب بود و باعث شد تا پیک مصرف برق با کمترین مشکل سپری گردد.

یکی از این طرح ها، مصرف برق رایگان چاه آب کشاورزی در تابستان تا پانزدهم شهریور امسال است بطوریکه کشاورزان اگر در حداقل یک ماه، موتور چاه آب خود را از ساعت 12 تا 16 خاموش نمایند در بقیه ساعت های همان ماه، برق آنها کاملا رایگان خواهد شد و علاوه بر آن معادل انرژی برق مصرف نشده در این ساعت ها با نرخ قیمت برق در ساعات اوج بار پاداش می گیرند که این پاداش در ماه های تیر و مرداد 15 درصد بیشتر خواهد بود.

همچنین اگر کشاورزان موتور چاه آب را به مدت هفت روز متوالی یا غیر متوالی در هر ماه خاموش نمایند باعث رایگان شدن مصرف برق در بقیه روزهای آن ماه می گردد.

سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان با اشاره به برنامه های جلب همکاری مشترکان بخش های صنعتی، کشاورزی، اداری، تجاری و ایستگاه های CNG در کنترل پیک برق تابستان امسال، گفت: این شرکت تفاهم نامه همکاری کاهش بار را با مشترکان بخش های مختلف منعقد کرد و در این طرح ها کلیه مشترکان صنعتی، کشاورزی و ایستگاه های CNG در ساعات 12 تا 16 ، مشترکان اداری در ساعات 11 تا 15 و مشترکان تجاری در ساعات 12 تا 18 با کاهش مصرف برق خود در برنامه های کاهش پیک مشارکت می نمایند.

رمضانی اعلام نمود: از جمله این طرح ها در بخش صنعتی می توان به طرح ذخیره عملیاتی، کاهش 24 ساعته حداقل به مدت پنج روز، جابجایی روز تعطیل آدینه با یکی از روزهای هفته به انتخاب مشترک ، اوج بار (کاهش بار در ساعت 12 تا 16) و معین ساعت کار برنامه ریزی شده مناسب برای صنایع تک شیفت به گونه ای که در ساعت 13 سرانجام کار باشد، اشاره نمود.

وی با بیان اینکه به مشترکانی که در این زمینه مشارکت نمایند متناسب با مقدار کاهش مصرف و روزهای همکاری پاداش تعلق می گیرد، گفت: مشترکان صنایع جانبی کشاورزی مانند مرغداری، دامداری، گلخانه و سردخانه نگهداری محصولات کشاورزی اگر در فاصله زمانی 12 تا 16 یا حداقل 2 ساعت از 13 تا 15 ، مصرف برق خود را حداقل 10 درصد کاهش دهند، پاداش دریافت می نمایند.

سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان نیز به طرح های مشترک با صنایع برای مصرف بهینه برق اشاره و افزود: مقرر شده است که صنایع تعمیرات اساسی خود را در ماه های تیر و مرداد انجام دهند، روزهای کاری و تعطیل خود را متناسب با میزان مصرف برق، تغییر دهند و میزان مصرف برق را در ساعت ها و روزهای اوج مصرف برق کاهش دهند که برای همه این موارد پاداش هایی در نظر گرفته شده است.

علی اکبری با بیان اینکه صنایع و اداره هایی که دیزل ژنراتور دارند نیز در صورت استفاده از این دستگاه برای تامین برق، پاداش دریافت می نمایند و برق فراوریی آنها خریداری می گردد، اعلام نمود: اداره ها نیز ملزم هستند که بعد از ساعت 14 و 30 دقیقه میزان مصرف برق را تا 80 درصد کاهش دهند.

توصیه هایی برای مشترکان خانگی

مشترکان خانگی نیز مانند مشترکان صنعتی و کشاورزی در صورت مشارکت در کاهش مصرف برق، تشویق هایی دریافت می نمایند بطوریکه بنا بر مصوبه دولت، به مشترکان خوش مصرف پاداش پرداخت خواهد شد اما از طرفی تعرفه برق مشترکان پُر مصرف اضافه می گردد؛ هرچند آمارهای صنعت برق نشانگر آن است که حدود 85 درصد از مشترکان خانگی در رده مشترکانی هستند که بر اساس الگوهای معین شده برق مصرف می نمایند.

مسوولان وزارت نیرو تاکید دارند که مشترکان خانگی می توانند با کاهش و مدیریت مصرف برق به ویژه در ساعات های اوج بار (12 تا 16) فقط به میزان 10 درصد، کارکنان صنعت برق را در ارائه هر چه بیشتر خدمات و تامین برق پایدار کمک نمایند و دیگر نیازی به خاموشی در صنایع و بخش های کشاورزی نیست تا چرخ فراوری آنها نیز به خوبی بچرخد.

مشترکان خانگی می توانند در ساعات اوج بار (پیک مصرف) تا حد امکان از کولرهای آبی در دور کند استفاده و در صورت استفاده از کولرهای گازی، ترموستات را بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد تنظیم نمایند.

خاموش کردن لامپ اضافی و استفاده از روشنایی طبیعی در روز، استفاده از سایه بان برای کولرهای آبی و کندانسور برای کولرهای گازی، سرویس به موقع کولر آبی و تمیز کردن فیلتر اپراتور (یونیت داخلی) کولر گازی، بسته بودن درب و پنجره اتاق ها در هنگام استفاده از سیستم های سرمایشی به منظور جلوگیری از اتلاف سرمایش از دیگر راهکارهای کاهش مصرف برق در فصل تابستان است.

همچنین با توجه به گرم شدن هوا و روشن کردن وسایل سرمایشی از حدود ساعت 12 ظهر، ضروری است که مردم از ساعت 11 نسبت به مصرف بهینه برق اقدام و از وسایل برقی پر مصرف مانند ماشین لباسشویی یا اتو در ساعت های ابتدایی صبح یا سرانجامی شب استفاده نمایند.

استان اصفهان با حدود پنج میلیون و 300 هزار نفر جمعیت بیش از 2 میلیون و 700 هزار مشترک برق دارد که یک میلیون و 500 هزار مشترک در 23 شهرستان زیر نظر شرکت توزیع برق استان و یک میلیون و 200 هزار مشترک در شهرستان اصفهان زیر پوشش شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان هستند که حدود 80 درصد این مشترکان را مشترکان خانگی و تجاری تشکیل می دهند.

استان افزون بر پنج میلیون نفر اصفهان 24 شهرستان دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 749

به "خبرنگاران گرما و رکورد مصرف برق؛ مسئله ای که با همراهی مردم حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گرما و رکورد مصرف برق؛ مسئله ای که با همراهی مردم حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید