خبرنگاران واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی ها درباره اینستکس

به گزارش مجله میهن 128، تهران - خبرنگاران - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه ای نسبت به ادعای قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان در مورد عدم موفقیت کانال اینستکس واکنش نشان داد.

خبرنگاران واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی ها درباره اینستکس

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان به تازگی ادعا کرد که ساز و کار مالی اینستکس دو سال پیش با هدف میسر کردن مبادله تجاری بین اروپا و ایران ایجاد شده بود، موثر نبوده و ایران مسئول عملکرد ناموفق اینستکس است چون با معاملات موافقت نکرده است؛ در همین ارتباط بانک مرکزی در حساب رسمی توییتری خود ضمن رد این ادعا اعلام نمود:

کانال اینستکس برای نجات برجام طراحی شد اما کار نکرد چون کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت مالی ملی و مستقل خویش را نداشتند. همچنین آنان هیچ راهی برای تامین مالی اینستکس نیافتند.

معین است که ایران تنها برای حفظ کانال اروپایی و واردات کالاهایی که قادر است از کانال های دیگر تامین کند، حاضر به جابه جایی منابع مالی خود نیست.

در این اطلاعیه تاکید شده است که اینستکس قرار بود روابط تجاری ایران و اروپا را فارغ از تحریم های آمریکا شکل دهد نه آن که آن را تحت تحریم ها تعریف کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1062

به "خبرنگاران واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی ها درباره اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی ها درباره اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید