جدیدترین علائم بیماری کرونا

به گزارش مجله میهن 128، رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در حال حاضر علائم گوارشی مانند اسهال و درد شکم، استفراغ، علائم پوستی کهیر، درد شدید نواحی قلب و علائم مغزی مانند سکته مغزی از برخی علائم جدید این بیماری است.

جدیدترین علائم بیماری کرونا

به گزارش خبرنگاران از فارس، پیام طبرسی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، گفت: متاسفانه تعداد بیماران بستری بیشتر از تعداد بیماران ترخیصی شده است و در حال حاضر مقداری با کمبود تخت در سطح شهر تهران روبرو شده ایم و دلیل این کمبود برگشتن تخت های مخصوص بیماران کووید 19 به تخت های عادی در بیمارستانها و همینطور افزایش تعداد بیماران در چند روز اخیر است؛ همین کمیود تخت باعث شده تا متاسفانه نتوانیم قادر به بسترى تعدادى از آنها باشیم.

وی از آمار پذیرش بچه ها در این بیمارستان، گفت: ابتلا در بچه ها مشاهده مى شود اما تعداد بچه ها مبتلا کم است و بیشترین تعداد مبتلایان افراد مسن و کسانى هستند که ریزفاکتورهاى ابتلا را دارند که بسترى مى شوند که این موضوع بسیار ناراحت و نگران کننده است؛ چراکه هم مرگ و میر در بین این افراد بسیار بالاست و هم برخورد با این بیماران سخت تر است؛ چون بیماری زمینه ای متعددى دارند که این موضوع کار کردن و مدیریت درمان را بسیار سخت خواهد کرد.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مورد تغییر آمار مبتلایان، شرح داد: به دلیل رعایت نکردن فاصله گذارى فیزیکى مردم و رفتن به مهمانی ها و برگشت به روال عادی زندگی، متاسفانه آمار روز به روز در حال افزایش است.

طبرسی با اشاره به تغییر علائم جدید کرونا، گفت:علائم تقریبا همان علائم قبلى است، اما چون بعضى از آنها شناسایى نشده بود با آن روبرو نشده بودیم؛ در حال حاضر علائم گوارشی مانند اسهال و درد شکم استفراغ، علائم پوستی کهیر ، علائم قلبی، سکته قلبی و درد شدید نواحی قلب و علائم مغزی مانند سکته مغزی از برخی علائم جدید این بیماری است.

وی در پاسخ به نظر استاندار تهران در مورد شرایط زرد و سفید شهر تهران، گفت: از نظر ما تهران در شرایط قرمز قرار گرفته است؛چراکه ما در تهران از شهرستانها از جمله کرمانشاه، سیستان و بلوچستان شهرهاى شمالى تعداد مراحعین مبتلا به کووید بسیار بالاست و همین مراجعه از شهرستاها موج مریضی ایجاد مى کند که همین موضوع خود باعث افزایش تعداد مبتلا می شود.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مورد پیامی که در صفحات مجازی در مورد ابتلا به کرونا در فصل تابستان نسبت به پاییز بهتر است، بیان نمود: این یک رویکرد است و برخی کشورها رویکردهای متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال کشور سوئد بر این عقیده بود که قرنطینه نداشته باشند و همه مبتلا شوند و فقط افراد پرخطر به بیرون از منزل نیایند و دلیل اتخاذ این رویکرد این بود که در کشورى مانند سوئد 40 تا 50 درصد از افراد تنها زندگى مى کنند.

طبرسی اضافه کرد: اگر این رویکرد را در ایران انجام دهیم تا خاتمه مهر حدود 80 هزار مرگ خواهیم داشت؛ اگر این موضوع را قبول مى کنیم این کار ساده است و قابل قبول و قبول کردن این رویکرد به این معناست؛ آیا هر کدام از ما حاضریم که عزیزان مان را از دست بدهیم؟ قطعا نه؛ پس در کشور ما به دلیل نبود شرایط و امکانات این کار اصلا انجام شدنی نیست و بنده هم با این رویکرد موافق نیستم.

وی از ابتلای دوباره کسانی که قبلا دچار کرونا شده اند، گفت: تا الان موارد ابتلای مجدد بسیار کم بوده است ولی باتوجه به مطالعاتی که اجرا شده است حتی کسانی که در اوایل شیوع کرونا یعنی اسفندماه مبتلا شده اند آنتی بادی آنها قابل دی تک در خون نیست و آنتى بادى افراد مبتلا باعث حفاظت آنها از ابتلاى مجدد نشده و امکان ابتلای دوباره آنها وجود دارد.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به داروی آزیترومایسین که برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشورى استفاده می شود اشاره کرد و گفت: چون داروی خاصی برای این بیماری، به خصوص برای بیماران سرپایی هنوز وجود ندارد و دلیل تجویز و تاثیر ضدالتهابى آزیترومایسین مدنظر است نه آنتى بیوتیکى آن؛ همه ما منتظر اطلاعات مطالعه بزرگى درباره آزیترومایسین هستیم که در انگلیس بر روى پنج هزار نفر اجرا شده است و به احتمال زیاد تا دو سه هفته آینده منتشر خواهد.

طیرسی در مورد تجویز داروی بیماران مبتلا به کرونا در ایران، گفت: برای بیماران سرپایی داروى خاصى نداریم؛ در واقع به بیمارانى که حال مساعدتری دارند به طور قطعی نمى توان دارویی تجویز کرد و معمولاً استراحت کافی و نوشیدن فراوان مایعات را توصیه می کنیم.

وی متذکر شد: افرادی که اکسیژن خون آنها 93-94درصد باشد و میزان تب شان خیلی بالا نباشد را توصیه به در منزل ماندن می کنیم. داروی اینتفرون و داروهای ضد ویروسی دیگرى که در حال مطالعه است و اگر مورد تایید قرار بگیرند جزو دستورالعمل درمان کشورى اضافه خواهد شد.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به تجویز دگزامتازون که این روزها بحث درباره آن زیاد است، اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت که این دارو در شرایط خاص و برای بیمارانی اثربخش است که افت اکسیژن دارند؛ در غیر این صورت برای بیمار عوارض خواهد داشت؛ بنابراین توصیه مى کنم افراد از تجویز خودسرانه آن براى خود و اطرافیان جدا خوددارى کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 693

به "جدیدترین علائم بیماری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین علائم بیماری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید