بیانیه تروئیکای اروپایی در مورد پس دریافت قطعنامه پیشنهادی علیه ایران؛ همچنان از اقدامات ایران نگرانیم

به گزارش مجله میهن 128، سه کشور اروپایی عضو برجام طی بیانیه ای با اعلام اینکه هدفشان از پس دریافت قطعنامه پیشنهادی خود علیه ایران فرصت دادن به مدیرکل آژانس برای شکستن بن بست کنونی بوده است، بار دیگر از تداوم فرایند کاهش تعهدات هسته ای ایران ابراز نگرانی کردند.

بیانیه تروئیکای اروپایی در مورد پس دریافت قطعنامه پیشنهادی علیه ایران؛ همچنان از اقدامات ایران نگرانیم

با ما سفر کنید و با تور پاییز اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) پنج شنبه شب طی بیانیه ای از تداوم فرایند کاهش تعهدات هسته ای ایران به ویژه توقف اجرای پروتکل الحاقی ابراز نگرانی کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در این بیانیه که از طرف تروئیکای اروپایی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرائت شده، آمده است: ما به عنوان E3 [انگلیس، فرانسه و آلمان] کاملاً به برجام متعهد هستیم و [معتقدیم که] این توافق در صورت اجرا شدن، از لحاظ امنیت جمعی به نفع همه است.

سه کشور اروپایی که با کوتاهی در اجرای تعهدات برجامی خود موجب واکنش ایران در قالب تعدیل تعهدات هسته ای شده اند، در ادامه بیانیه خود اظهار داشته اند: ما به شدت از نقض مستمر تعهدات هسته ای ایران طی ماه های اخیر، از جمله اقدامات تنش زای مهمی که از نوامبر 2020 تا به امروز صورت گرفته، نگرانیم. به ویژه اعلامیه ایران مبنی بر اینکه دیگر اجازه نظارت های مرتبط با برجام را نمی دهد و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می نماید، بسیار نگران کننده است.

در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده است: ایران رسماً اجرای پروتکل الحاقی و شفافیت اجرای تعهدات خود ذیل برجام را تعلیق نموده است. این اقدام دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی [به تأسیسات هسته ای ایران] را به میزان چشمگیری محدود می نماید و می تواند توانایی راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران را از آژانس بگیرد.

تروئیکای اروپایی در ادامه خاطرنشان نموده اند: در این شرایط ما از حاصل شدن تفاهمنامه فنی موقت میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال می کنیم. اما این توافق به معنای رفع شدن احتیاج اساسی به فراهم کردن دوباره همه دسترسی ها از سوی ایران به آژانس نیست. ایران باید به طور کامل با آژانس همکاری کند تا آژانس بتواند به انجام وظایف خود در گزارش دهی ادامه دهد.

سه کشور اروپایی در ادامه این بیانیه در مورد دلیل مطرح کردن بحث قطعنامه علیه ایران یادآور شده اند: با توجه به جدی بودن مسئله، ما روی میز گذاشتن یک قطعنامه در نشست کنونی شورای حکام را در دستور کار قرار دادیم. ما می دانیم که تعدادی از اعضای شورای حکام، در مورد نگرانی بسیار جدی از اقدامات ایران با ما هم عقیده هستند.

در ادامه این بیانیه مشترک، درباره علت پس دریافت قطعنامه ادعا شده است: علی رغم حمایت های آشکار [از قطعنامه] در میان اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، ما تصمیم گرفتیم که این اقدام را فعلاً متوقف کنیم تا به مدیرکل آژانس برای انجام کوشش های مجدد به منظور شکستن بن بست و حل وفصل این مسائل بدون تأخیر بیشتر، طبق چیزی که وی در نشست این هفته شورای حکام خاطرنشان کرد، فرصت بدهیم.

اعضای اروپایی برجام در سرانجام بیانیه تصریح نموده اند: ما به دقت تحولات را رصد می کنیم و این حق را برای خود محفوظ می داریم که در صورت حاصل نشدن پیشرفت کافی در هریک از مسائلی که در این نشست مورد بحث قرار دریافتد، خواهان برگزاری نشست فوق العاده شورای حکام شویم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1126

به "بیانیه تروئیکای اروپایی در مورد پس دریافت قطعنامه پیشنهادی علیه ایران؛ همچنان از اقدامات ایران نگرانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه تروئیکای اروپایی در مورد پس دریافت قطعنامه پیشنهادی علیه ایران؛ همچنان از اقدامات ایران نگرانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید