بوتولیسم علت اولیه تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله

به گزارش مجله میهن 128، رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اولیه تلفات دست جمعی بعضی از گونه های پرندگان مهاجر را در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان در مازندران در روزهای اخیر طبق نتایج آزمایشگاهی بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی خاطرنشان کرد.

بوتولیسم علت اولیه تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دکتر علی صفر ماکنعلی سه شنبه شب در ساری دلیل بروز بوتولیسم را در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان را ناشی از ورود مواد آلی خاکی حاصل لاشه موجودات زنده ، برگ پوسیده درختان و سایر فلورهای طبیعی دیگر علام کرد و گفت: افزایش سطح مواد آلی در داخل آب تالاب میزان اکسیژن را در سطح این منبع آبی کاهش می دهد و با چنین شرایطی احتمال تکثیر میکروارگانیسم های خاص که فراوری بیوتوکسین می نمایند نیز افزایش خواهد یافت.

وی اعلام نمود: به دلیل نوع تغذیه بعضی از پرندگان از گونه های پرندگان مهاجر بسته به نوع تغذیه شامل چنگر معمولی و فلامینگو میزان تلفات آنها نسبت به سایر گونه ها بیشتر می گردد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: اگر تالاب را به عنوان یک اکوسیستم و موجود زنده در نظر بگیریم، راکد ماندن آب همزمان ورود لاشه موجودات زنده، برگ پوسیده درختان و سایر فلورهای طبیعی می تواند باعث شیوع بوتولیسم گردد که نمونه آن در سال گذشته در تالاب بین المللی میانکاله مشاهده شد.

دکتر ماکنعلی اضافه نمود: فرضیه اولیه ما پس از آنالیز میدانی و انجام نمونه گیری از لاشه پرندگان بیماری آنفلوانزای و نیوکاسل بود که در سالهای قبل نیز در بعضی مناطق همانند تالاب سرخرود سابقه داشت، امادر آنالیز آزمایشگاهی این فرضیه ها به طور کامل رد شد.

وی اضافه نمود: اگرچه بوتولیسم به عنوان یکی از بیماری های اصلی مرگ پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله از سوی گروه اقدام سازمان دامپزشکی کشور مورد تایید نهاده شد، ولی سایر عوامل تاثیر گذار بر فرایند افزایشی تلفات پرندگان که شامل فلزات سنگین، سموم و عوامل باکتریایی نیز در دست آنالیز واقع شده است .

وی اعلام نمود : قطعا تا سرانجام هفته جاری نتایج تمام آزمایشاتی که از سوی گروه اقدام سازمان دامپزشکی در افزایش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان انجام گرفت اعلام خواهد شد.

جمع آوری سریع لاشه پرندگان راه حل پیش دستانه

رییس سازمان دامپزشکی کشور یکی از راه حلهای مهم برای کاهش تلفات پرندگان مهاجر را تسریع در جمع آوری لاشه های برجای مانده در داخل و خارج از تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان بیان کرد و گفت : دستگاه تراکسور به عنوان یکی از تجهیزات آبی و خشکی برای پایش و جمع آوری سریع لاشه های پرندگان بزودی از تالاب میقان به منطقه انتقال داده می گردد.

دکتر ماکنعلی گفت: تسریع در جمع آوری لاشه های پرندگان از سطح آب و خشکی می تواند میزان تلفات جدید را در مقایسه با سال قبل تا حدود 90 درصد کاهش دهد و این تجهیزات در روز می توانند به اندازه حدود 100 نفر در پایش یاری کار باشند

پیدا شدن لاشه تعدادی از پرندگان مهاجر در میانکاله اواخر روز شنبه این هفته رسانه ای شد و طی چند روز گذشته بر اساس آمار اعلام شده از سوی محیط زیست مازندران تلفات در میانکاله و خلیج گرگان به بیش از 300 قطعه رسیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1077

به "بوتولیسم علت اولیه تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوتولیسم علت اولیه تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید