برخی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان در خطر نابودی

به گزارش مجله میهن 128، نتایج تحقیق جدیدی که توسط گروهی از کارشناسان دانشگاه گریفیث استرالیا در مورد غارنگارهای تاریخی جزیره سولاوسی اندونزی اجرا شده است نشان می دهد این غارنگاره ها که به عنوان تعدادی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان شناخته می شوند در خطر نابودی بر اثر تغییرات اقلیمی قرار دارند.

برخی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان در خطر نابودی

در بخش جنوبی سولاوسی، بیش از 300 غار وجود دارند که با خطر نابودی روبرو هستند و این موضوع برخی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان را نیز شامل می شود.

جزیره سولاوسی، خانه قدیمی ترین نقاشی از حیوان در جهان است: یک خوک وحشی که قدمت آن دست کم 45500 سال معین شده است. در غارهای این جزیره قدیمی ترین اثر دست در جهان که بیش از 39900 سال قدمت دارد نیز وجود دارد.

اکنون محققان معتقدند نمک، حرارت و حوادث آب و هوایی شدید درحال نابود کردن این مناطق تاریخی مهم هستند. تداوم تغییر شرایط آب و هوایی از شرایط خشک به باران های موسمی سبب به وجود آمدن لایه ای از نمک بر سطح غار و در نتیجه لایه برداری در این بخش از غار می شود که می تواند به از بین رفتن نقاشی ها منجر شود.

منطقه ای که جزیره سولاوسی در آن واقع شده است به عنوان نقطه ای از جهان با متغیرترین شرایط جوی شناخته می شود که در نتیجه با خطر بالای از بین رفتن میراث تاریخی نیز روبرو است.

همچنان که دانشمندان دریافته اند فرایند از بین رفتن این آثار در این مناطق رو به افزایش است، جوامع ساکن در اطراف این مناطق تاریخی که نسل ها شاهد حضور این آثار بوده اند نیز معتقدند فرایند ویرانی غارنگاره ها سرعت زیادی پیدا کرده است، چراکه اغلب این آثار در دهه های اخیر دچار بیشترین آسیب شده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1249

به "برخی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان در خطر نابودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی از قدیمی ترین غارنگاره های جهان در خطر نابودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید