بدهکاری بیش از 5 میلیارد دلاری عراق به ایران بابت واردات گاز

به گزارش مجله میهن 128، تهران (پانا) - شرکت ملی گاز گفت وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل پنج میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ سه میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده است.

بدهکاری بیش از 5 میلیارد دلاری عراق به ایران بابت واردات گاز

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران در پی انتشار مصاحبه ای از سوی سخنگوی وزارت برق عراق درباره کاهش صادرات گاز ایران به این کشور، توضیحاتی را ارایه کرد.

شرکت ملی گاز با اشاره به اینکه کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطارهای چند باره قراردادی انجام شد، یادآور شد: وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل پنج میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ سه میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از 2 میلیارد دلار از بدهی سررسیدشده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است.

افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد.

صادرات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، موضوعی اقتصادی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از 6 میلیارد دلاری از طرف عراقی، از هیچ منفعتی برخوردار نشده است.

شرکت ملی گاز تصریح اعلام کرده است: هدف از صادرات، درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می شود، از این رو این شرکت پس از اخطارهای مکرر قراردادی که متأسفانه با بی توجهی طرف عراقی روبه رو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام کرده است. در هر حال، شرکت ملی گاز ایران خود را متعهد به اجرای دقیق قرارداد امضا شده می داند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1020

به "بدهکاری بیش از 5 میلیارد دلاری عراق به ایران بابت واردات گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهکاری بیش از 5 میلیارد دلاری عراق به ایران بابت واردات گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید