امیدواریم صندوق بین المللی پول غیرسیاسی بماند، تقاضای RFI ما در هیئت مدیره مطرح گردد

به گزارش مجله میهن 128، رئیس کل بانک مرکزی گفت: از دیدگاه ما صندوق بین المللی پول یک نهاد بین المللی مستقل و غیرسیاسی است و ما امیدواریم شرایط به همین شکل باقی بماند.

امیدواریم صندوق بین المللی پول غیرسیاسی بماند، تقاضای RFI ما در هیئت مدیره مطرح گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران از بانک مرکزی، اجلاس وزرای دارایی و رؤسای کل منطقه منا (MENA) با رئیس صندوق بین المللی پول عصر امروز به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار گردید. در این اجلاس عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تشکر از اقدام صندوق برای تأمین اقتصادی کشورهای درگیر ویروس کرونا گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را در منطقه منا دید. همچنین ایران یکی از اولین کشورهایی بود که تحت برنامه RFI منابع اضطراری درخواست کرد. ما با کارکنان صندوق همکاری کردیم تا میزان احتیاج در تراز پرداخت ها به خاطر این واگیری جهانی را ارزیابی کنیم.

همتی اضافه کرد: از دیدگاه ما صندوق بین المللی پول یک نهاد بین المللی مستقل و غیرسیاسی است و ما امیدواریم شرایط به همین شکل باقی بماند. صندوق بین المللی پول همانند یک آتش نشان بین المللی است و ما همه در آن مشارکت داریم تا هرگاه خانه ما آتش گرفت بتوانیم با آن تماس بگیریم و درخواست یاری کنیم. مردم از ما در مقابل صندوق و همچنین بانک جهانی درخواست پاسخگویی دارند. این امر می طلبد که صندوق بین المللی پول در زمان پاسخگویی به درخواست ها بی طرف، جدی، چابک و سریع عمل کند. ملت ما انتظار دارد که صندوق بین المللی پول در کنار آن ها باشد نه اینکه در پاسخ به درخواست های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل گردد. اگر بی طرفی صندوق بین المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن کاری بسیار سخت خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: ما در پرونده خودمان داده ها و اطلاعاتی را که درخواست شده بود در شرایط کاملاً متفاوت داخلی و بین المللی فراهم کردیم.

ما از آقای آزور و تیمشان به خاطر همکاری نزدیک با ما در طول این دوره سخت قدردانی می کنیم. اینجانب از شما سرکار خانم مدیر کل درخواست می کنم تا تقاضای RFI ما بلافاصله در هیئت مدیره مطرح گردد و اجازه دهید هیئت مدیره درباره آن تصمیم گیری نماید. همچنین ما بر روی پشتیبانی اعضای هیئت مدیره به ویژه کسانی که نماینده کشورهای منطقه منا + هستند حساب می کنیم.

همتی تأکید کرد: ما بر این باور هستیم که بعد انسانی این بحران باید اصل راهنمایی کننده ما باشد. منابع حاصل از RFI برای تأمین اقتصادی خرید دارو و تجهیزات پزشکی توسط ایران - که به شدت برای نجات زندگی مردم و جلوگیری از گسترش ویروس در منطقه مورد احتیاج است- مورداستفاده قرار می گیرد. اینستکس (INSTEX) و شتا (SHTA) ابزارهایی در دسترس هستند که سازوکارهای پایش و ایمنی در آن ها تعبیه شده تا هرگونه نگرانی را بر طرف سازد.

رئیس کل بانک مرکزی در انتها خطاب به رئیس صندوق بین المللی پول تأکید کرد: این یک بحران جهانی است و احتیاج به همکاری جهانی هیچ گاه تا این اندازه شدید نبوده است. هیچ کشوری در امان نیست مگر اینکه تمام کشورها در امان باشند.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 591

به "امیدواریم صندوق بین المللی پول غیرسیاسی بماند، تقاضای RFI ما در هیئت مدیره مطرح گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواریم صندوق بین المللی پول غیرسیاسی بماند، تقاضای RFI ما در هیئت مدیره مطرح گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید