اتحادیه اروپا علیه آسترازنکا شکایت کرد

به گزارش مجله میهن 128، ایرنا نوشت:اتحادیه اروپا در ادامه مناقشه با شرکت انگلیسی-سوئدی آسترازنکا در خصوص عدم تحویل به موقع محموله واکسن های ضد کرونا گفت که از این شرکت دارویی به اتهام نقض قرارداد شکایت کرده است.

اتحادیه اروپا علیه آسترازنکا شکایت کرد

استلا کریاکیدیس کمیسر امور بهداشت و مواد غذایی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت که فرآیند شکایت از این شرکت دارویی، جمعه گذشته آغاز شده است.

وی با بیان این ادعا که برخی مفاد قرارداد با آسترازنکا اجرا نشده است شرح داد که این شرکت راهبرد قابل قبولی را برای تحقق تعهداتش ارائه نداده است. این مقام اروپایی خاطر نشان کرد که مهم ترین مساله تحویل سریع دوزهایی است که آسترازنکا در هماهنگی با قرارداده وعده داده است.

استلا کریاکیدیس بر همین اساس افزود که کمیسیون اروپا فرآیند شکایت از این شرکت انکلیسی-سوئدی را از جانب خود و 27 کشور عضو اتحادیه آغاز کرده است.

گزارش ها حاکیست که استرازنکا در سه ماهه نخست سال جاری برخلاف 120 میلیون دوزی که طبق قرارداد وعده داده بود زیر 30 میلیون دوز به اتحادیه اروپا تحویل داده است. این شرکت حاضر نشد تا بخشی از این کمبود را از سفارش انگلیس جبران کند و ادعا کرد که به ترتیب نوبت، سفارش ها را تحول می دهد. این بدین معناست که انگلیس در نوبت بالاتری از اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

آسترازنکا برای سرپوش گذاشتن روی این مناقشه وعده داد که در سه ماهه دوم 180 میلیون دوز به اتحادیه اروپا تحویل می دهد اما 12 مارس گذشته (22 اسفند 1399) بار دیگر اظهار داشت که تنها قادر است یک سوم این میزان را تولید و تحویل دهد.

کمیسیون اروپا که وظیفه خرید و توزیع واکسن کرونا در بین کشورهای عضو اتحادیه را برعهده دارد، 300 میلیون دوز از آسترازنکا پیش خرید کرده است. این گزینه هم در قرارداد قید شده که اتحادیه اروپا بتواند 100 میلیون دوز بیشتر از آسترازنکا سفارش دهد؛ اما با این شرایط بعید است قرارداد بین دو طرف تمدید شود.

پیشتر جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انگلیس و آمریکا را به راه اندازی جنگ واکسن متهم کرده و گفته بود که این دو کشور حتی یک دوز واکسن ضد کرونا به اروپا صادر نکرده اند.

آسترازنکا در خصوص شکایت اتحادیه اروپا واکنشی نشان نداده است. این تحول در حالی رخ می دهد که اروپا با موج جدید همه گیری کرونا روبرو است و پیش بینی می شود که با توجه به شناسایی گونه های جدید شدیدتر از موج های قبل باشد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1221

به "اتحادیه اروپا علیه آسترازنکا شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا علیه آسترازنکا شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید