آزادسازی سهام عدالت؛ همه چیز درباره آزادسازی مالکیت سهام عدالت

به گزارش مجله میهن 128، سهام عدالت مشمولان دیروز بعد از سال ها آزاد شد. تقریبا چندسالی می گردد که مسئولان سازمان خصوصی سازی هر چند وقت یکبار اعلام می نمایند که آزادسازی سهام عدالت در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد. تا اینکه رهبری انقلاب در ابلاغیه ای با درخواست رییس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت موافق نموده و خاطرنشان کردند دولت هرچه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریعتر از منافع سهام خود بهره مند شوند.

آزادسازی سهام عدالت؛ همه چیز درباره آزادسازی مالکیت سهام عدالت

به گزارش خبرنگاران، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به موافقت رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت می گوید سامانه سهام عدالت امروز رونمایی می گردد و مردم تا 30روز فرصت دارند انتخاب نمایند که آیا می خواهند راسا وارد بورس شوند یا خیر. ارزش سهام عدالت در ابتدای واگذاری آن یک میلیون تومان و برای برخی 500 هزار تومان بود. در طی 13 سالی که از واگذاری سهام عدالت گذشته، ارزش این سهام 9 برابر شده و به چهار میلیون و 500 هزار یا 9 میلیون تومان رسیده است. با آزادسازی سهام عدالت، مشمولان می توانند سهام شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت را دریافت نمایند. در صورت انتخاب این روش، سهام شرکت ها بعد از دو ماه به حساب سامانه سجام واریز می گردد و می توانید آن را به وسیله کارگزاری های بورس بفروشید.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir می تواند شما را هدایت کند تا ببینید مشمول سهام عدالت هستید یا نه. کار با آن چندان سخت نیست. کد ملی را وارد می کنید و نتیجه در همان لحظه به شما اعلام می گردد. اگر مشمول باشید، می توانید با پاسخ به چند سوال امنیتی مثل تاریخ تولد و نام پدر، به حساب سهام عدالت خود دسترسی پیدا کنید. در این سامانه می توانید ارزش سهام عدالت و گزارش پرداخت سود سالانه را مشاهده کنید. بر اساس آخرین اطلاعات حدود 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند. آنطور که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده، ویژگی های مشمولان سهام عدالت بعد از سال ها همچنان در هاله ای از ابهام است. گفته می گردد شش دهک پایینی جامعه در سال 86 مشمول دریافت سهام عدالت بودند. تا سال 91 سامانه ثبت نام سهام عدالت برای کسانی که تحت پوشش نهاد های حمایتی قرار داشتند فعال بود و این دسته افراد به جمع مشمولان سهام عدالت اضافه شدند.

آزادسازی سهام عدالت یعنی چه؟

سهام عدالت از سال 86 به نام مشمولان، اما در اختیار دولت است. این سهام متشکل از سهام 49 شرکت است که هر کدام در سرانجام سال مبلغی را به عنوان سود به سهامدارانشان پرداخت می نمایند. مثلا آخرین باری که سود به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شد، حدود 200 هزار تومان به ازای سهام عدالت یک میلیونی به هر نفر تعلق گرفت. پیش از این مشمولان سهام عدالت صرفا می توانستند از سود سالانه سهامشان استفاده نمایند، اما زمانی که آزادسازی سهام عدالت اتفاق بیافتد، مشمولان می توانند کل سهامشان را در بورس بفروشند تا بتوانند از سرمایه شان که سال هاست در اختیار دولت است، استفاده نمایند.

چگونه سهام عدالت را بفروشیم؟

آزادسازی سهام عدالت اولین گام اجرایی را برداشته. پیش از این به گفته مسئولان خصوصی سازی تمام زیرساخت ها آماده شده و صرفا منتظر تصمیم نهایی هستند. حالا که تصمیم نهایی گرفته شده، سازمان خصوصی سریعا دست به کار شده و تغییراتی در سامانه سهام عدالت ایجاد نموده است. شما با ورود به این سامانه می توانید مدیریت سهامتان را بر عهده بگیرید. دو روش پیش روی شما است.

روش اول استفاده از روش سهامداری مستقیم است که بر اساس آن تعدادی از سهام 35 شرکت بورسی به شما تخصیص پیدا می نماید و به ازای سهام شرکت های غیر بورسی سرمایه پذیر سهام عدالت، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را نیز دریافت خواهید کرد. در چنین حالتی سهام عدالت بعد دو ماه از تاریخ درخواست، در سامانه سجام قابل مشاهده خواهد بود و می توانید آن را به وسیله کارگزاری ها بفروشید یا نزد خودتان نگه دارید. در این مدت می توانید برای دریافت کد بورسی اقدام کنید تا امکان فروش سهامتان را در بورس داشته باشید.

روش دوم سهامداری غیرمستقیم است. طوری که شما سهام عدالتتان را در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار می دهید. در چنین حالتی امکان انتقال سهام عدالت به شخص دیگری وجود نخواهد داشت و شما همچنان صرفا باید به سود سالانه سهامتان اکتفا کنید. باید توجه داشته باشید، آنطور که در سامانه سهام عدالت اعلام شده، شما صرفا یک بار امکان انتخاب یکی از این دو روش را دارید و در صورتی که روش دوم را انتخاب کنید، دیگر نمی توانید سهامتان را بفروشید.

سهام عدالت را تحویل بگیریم یا نه؟

اگر کد بورسی دارید و با بازار سرمایه آشنا هستید، به نظر می رسد بهتر باشد از روش اول آزادسازی سهام عدالت یعنی سهامداری مستقیم بهره ببرید. در این صورت به تناسب ارزش سهام عدالت شما، سهام 49 شرکت به حساب شما در سامانه سجام واریز می گردد و می توانید آن ها را در کنار دیگر سهم هایتان در بورس داشته باشید. در غیر این صورت، اگر کد بورسی ندارید و با خرید و فروش سهام در بورس آشنا نیستید، می توانید از روش دوم یعنی سهامداری غیرمستقیم به وسیله شرکت های سرمایه گذاری بهره ببرید. البته در این شرایط باید قید 9 میلیون تومان سهام عدالت را بزنید و صرفا روی سود سالانه آن حساب باز کنید. همچنین اگر به پول سهام عدالت نیاز دارید و سود سالانه آن برایتان اهمیتی ندارد، می توانید درخواست خود را برای سهامداری مستقیم ثبت کنید و در دو ماه آینده برای دریافت کد بورسی اقدام کنید.

سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

ارزش سهام عدالت برای اغلب مشمولان 500 هزار تومان است. البته این صرفا ارزش اسمی در زمان اجرای طرح سهام عدالت است و حالا این رقم تقریبا 9 برابر شده و به چهار میلیون تا چهار میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. در این بین برخی مشمولان سهام عدالت، سهام یک میلیون تومانی دارند. یک میلیون تومان ارزش این سهام در سال 86 است و حالا که قیمت سهام عدالت 9 برابر شده، ارزش سهام عدالت این دسته از مشمولان به 9 میلیون تومان رسیده است.

کسانی که سهام عدالت ندارند چه نمایند؟

سامانه سهام عدالت سال ها است که دیگر از مشمولان جدید ثبت نام نمی نماید. با این حساب حتی اگر در بین اقشار آسیب پذیر یا دهک های پایینی جامعه باشید نمی توانید برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کنید. به عبارتی طرح آزادسازی سهام عدالت صرفا شامل حال کسانی می شوند که در همان ابتدای شروع سهام عدالت در سال 86 مشمول این سهام بودند یا تا سال 91 در سامانه سهام عدالت ثبت نام کردند. از آن تاریخ تا به حال امکان ثبت نام جدید وجود ندارد.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

سهام عدالت شامل یک سبد از بزرگترین شرکت های دولتی و بعضا خصوصی است. آنطور که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آمده، ارزش روز 49 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت به حدود 240 هزار میلیارد تومان رسیده است که از میان آن ها 35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی هستند. البته سامانه سهام عدالت می گوید در حال حاضر ارزش مجموع این سهام به 370 هزار میلیارد تومان می رسد. جدول زیر، فهرست شرکت های بورسی حاضر در سبد سهام عدالت را نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 605

به "آزادسازی سهام عدالت؛ همه چیز درباره آزادسازی مالکیت سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادسازی سهام عدالت؛ همه چیز درباره آزادسازی مالکیت سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید